Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турция ще създава с Русия нов енергиен коридор до Европа

Преговорите за "Турски поток" продължават, АЕЦ "Аккую" се отваря за нови инвеститори

35 коментара
Турция ще създава с Русия нов енергиен коридор до Европа

Турция заедно с Русия смята да създаде нов енергиен коридор до Европа, заяви турският президент Реджеп Тайип Ердоган по време на Световния енергиен конгрес, който бе открит в понеделник в Турция и в него се включи и руският държавен глава Владимир Путин в първа визита след стоплянето на отношенията между Анкара и Москва през август.

В рамките на форума стана ясно още, че преговорите по проекта за газопровода "Турски поток" продължават, проектът за изграждането на АЕЦ "Аккую" ще се отвори за нови акционери, както и че Анкара смята да строи трета ядрена централа.

"Ние сме транзитна страна, но също така инвестираме в развитието на техническата си база. Затова нашата цел е заедно с Русия, Алжир и Норвегия да създадем четвъртия енергиен коридор за доставки на гориво в Европа", заяви Ердоган.

Той допълни, че "с въвеждането в експлоатация на Трансанадолския газопровод (ТАНАП) Европа ще има нова алтернатива". "Това е първата решителна крачка към създаването на турско-гръцкия газов интерконектор за Европа. И ние сме убедени, че за Европа това е много важно", отбеляза турският президент.

"Ние реализирахме "Син поток", построихме тръбопровода "Баку-Тбилиси-Джейхан", сега се строи ТАНАП. В перспектива тай ще бъде съединен с Трансадриатическия газопровод, който ще стане негово продължение като магистрала за доставка на газ до Европа", каза Ердоган, цитиран от руската агенция ТАСС. Той отбеляза, че каспийският регион има голямо значение за запълването на преминаващите по турска територия газопроводи и в бъдеще Турция ще разчита по ТАНАП да се транспортира и туркменски газ.

Акционери в ТАНАП са азерската държавна компания СОКАР и турската държавна БОТАШ, които участват в консорциума, разработващ находището "Шах Дениз ІІ" в Каспийско море. Газопроводът е част от Южния газов коридор, на който Европейският съюз разчита да разнообрази доставките си на природен газ и да намали зависимостта си от руското синьо гориво.

Споразумението за "Турски поток" пред подписване

Ердоган отбеляза, че "Турция продължава да обсъжда с Русия проекта за газопровода "Турски поток", по който получаваният досега през Балканите (и България – б. ред.) газ ще постъпва направо през Черно море, и ние гледаме положително на този проект". Той допълни, че развитието на втората фаза на проекта ще зависи от състоянието на газовия пазар в Европа.

Преди това руският енергиен министър Александър Новак обяви пред журналисти в кулоарите на форума, че междуправителственото споразумение по проекта за газопровода "Турски поток" е практически готово за подписване. Останаха някои детайли, но ние разчитаме, че в рамките на Световния енергиен конгрес то ще бъде подписано, каза Новак.

Той отрече парафирането на този документ и предоставянето на Турция на отстъпка в цената на газа да са свързани помежду си. Руският министър напомни, че по случая с цената на газа се води арбитражно дело в Стокхолм, чието първо заседание ще е догодина.

"Не, това абсолютно не са свързани неща. Отстъпката и изобщо цените на газа са търговски договорености на конкретните търговски компании. А междуправителственото споразумение е документ между правителствата на двете страни, в който се описват моментите, които създават условията за реализацията на този проект", заяви Новак. Той съобщи също, че въпросът за доставки на газ в Европа по "Турски поток" засега се разработва. Конкретно в момента този въпрос само се разработва и страни от Югоизточна Европа, които са заинтересовани от доставки на газ, обсъждат този въпрос в Европа. Както говорехме преди това са Италия, Гърция и други страни, заяви Новак.

49% от АЕЦ "Аккую" се дават на турски фирми

Пред участниците във форума Ердоган обяви още, че Турция проучва възможността да построи трета ядрена централа, извън проектите за АЕЦ "Аккую" и централа в провинция Синоп.

"Имаме междуправителствено споразумение с Русия за строежа на АЕЦ "Аккую", с Япония – за АЕЦ "Синоп" на брега на Черно море и сега се проучва трети проект за строителство на АЕЦ", посочи турският президент. Той допълни, че плановете на Турция са да произвежда 10 процента от своята електроенергия от ядрени централи в следващите години.

От "Росатом", чийто нов генерален директор Алексей Лихачов също участва във форума, коментираха, че с тях преговори за новия ядрен проект на Турция не са водени. Става въпрос всъщност за АЕЦ "Инеада", която се предвижда да е разположена на 10 километра южно от българската граница.

Лихачов обаче коментира, че Русия и Турция обсъждат възможността за привличане на турски инвеститори в АЕЦ "Аккую".

"Обсъдихме, първо, проектът "Аккую" да получи статут на стратегически проект съгласно турското законодателство. Второ, разширяване на участниците в проекта с привличане на турски компании на равнище инвеститори до 49 процента, както е предвидено в междуправителственото споразумение", каза Лихачов.

Засега 100 процента от акциите в проекта за първата турска атомна електроцентрала принадлежат на руски компании, контролирани от "Росатом", но според междуправителственото споразумение до 49 процента от дяловете могат да бъдат реализирани от инвеститори от Турция и други страни.

Според Лихачов включването на турските компании ще доведе до намаляване на рисковете и ускоряване на изпълнението на проекта.

Той добави, че са били обсъдени и редица практически въпроси във връзка с графика на реализация на проекта, а турската страна е предложила 2023 г. като срок за пускане в експлоатация на първия блок от електроцентралата.

Москва връща на Анкара статута на ключов партньор

Визитата на Путин в Истанбул има не само енергийни задачи, но и геополитически цели, пише руското издание "Комерсант" в понеделник.

В условията на настъпление на сирийската армия в Алепо, подпомагана от руски военни, за Москва е важно да си осигури подкрепата на Анкара, която оставайки част от западната коалиция да се въздържа от критики към Русия. Подобна договорка с президента Реджеп Тайип Ердоган не само ще отвори пред Москва възможност за дипломатически контраигри в отношенията със Запада, но и ще позволи прекратяването на каналите за помощи за въоръжената опозиция, завзела източната част на Алепо, коментира изданието.

Визитата на Путин в Турция идва два месеца след срещата му с Ергодаган в Санкт Петербург, на която на практика бяха възстановени прекратените заради сваления от турските въздушни сили руски бомбардировач в близост до границата със Сирия. През август двамата лидери загърбиха кризата, след като Ердоган се извини за самолета. Последва още една среща между двамата по време на срещата на Г-20 в китайския град Ханджоу. Сега те продължават за трети път диалога по активизирането на двустранните отношения.

И ако срещите в Санкт Петербург и Ханджоу дадоха политически сигнали за деблокиране на двустранните отношение, то днешните преговори в Истанбул трябва да им положат търговско-икономическата основа.

В подкрепа на това очакване турският министър на икономиката Нихат Зайбекци заяви пред РИА Новости намерението за увеличаване на стокообмена между двете държави до 100 млрд. долара. През 2014 г. той е в размер на около 30 млн. добара, но през 2015 г. намаля до 23 млрд. долара. Подобен стокообмен Русия не е постигала дори с Китай, който остава неин основен бизнес-партньор на Изток.

23-ият Световен енергиен конгрес се провежда на три години и е един от най-авторитетните в своята област. В сегашното му издание се включват над 10 хиляди души. Европейският съюз е представен от заместник-председателя на Еврокомисията по енергийния съюз Марош Шефчович. От българска страна участва зам.- министърът на енергетиката Жечо Станков. Присъстват също президентите на Азербайджан, Венецуела, енергийните министри на Русия, Саудитска Арабия, Иран, Ирак, генералният секретар на ОПЕК Мухамед Баркино.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

35 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #35

    Тролчетата с рубли могат да станат съсобственици с Газпром на тръбата по дъното на Черно море. Няма пари!Търсят се пари ! МОСКВА, 11 окт — РИА Новости. Российская "Газпром" и турецкая Botas могут привлекать новых участников, а также средства от третьих лиц для реализации проекта газопровода "Турецкий поток"...

  2. иван клепаров
    #34

    Едни от най добрите журналисти и даващи ценна инфрмация за случващото се по света и у нас, това е Протестна мрежа и някой независими журналисти. Всичко друго наречено медии, радио и телевизий е под контрола на модела КОЙ които и в момента управлява страната ни. Борисов е партия с тях и с руската олигархия управляват съвместно страната ни, с малки изключения.

  3. bobyhranov
    #33

    Да си взимат тръбите и да се махат. Таман един лост за давление по-малко.

  4. Мони_deactivated_1480055728
    #31

    Теменужка Петкова не е притеснена от вчерашната новина, че Турция и Русия се договориха за строителството на газопровода "Турски поток" през Черно море, който се явява един вид алтернатива на пропадналия проект "Южен поток" през България. На въпрос как проектът "Турски поток" ще се отрази на страната ни, Петкова отговори: "България следва своята енергийна политика. Работим за диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ. Може би до края на октомври т.г. ще бъде факт и първият интерконектор - с Румъния. Така че ние си вършим работата и нещата започват да се случват".

  5. Мони_deactivated_1480055728
    #30
  6. Entdecken
    #29
  7. Коментарът е изтрит в 12:22 на 11 октомври 2016 от автора.
    #28
  8. Емил Станоев
    #27

    И каква стана тя ?!! газовия хъб на ББ отиде в турция ..Северен поток 2 е в строеж , а ние ?? - на нас ни остават бежанците, е да не забравим и протестна мрежа .

  9. Entdecken
    #26

    Не е редно Терция да се въползва от ембъргото срещу Путин за да си върти далаверата с него, а същевреммено да излича максимум от Европа. Даже и софийското метро турска фирма го строи. Трябва Европа да ги отреже от европейските фондове поне.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.