Президентът на Русия Владимир Путин предупреди днес, че има голям риск от разпадане на международната система за контрол върху ядрените оръжия, предадоха осведомителните агенции.
На среща с ръководители на световни новинарски агенции, състояла се в кулоарите на инвестиционния форум в Санкт Петербург, той заяви, че преговорите с Вашингтон за удължаването на Договора за ограничаване на стратегическите въоръжения (Нов СТАРТ) още не са започнали.
Путин обвини американската страна, че бави началото на преговорите за договора, но отбеляза, че последните му телефонни разговори с президента на САЩ Доналд Тръмп вдъхват оптимизъм.
Руският президент разкритикува САЩ за оттеглянето им от Договора за ликвидиране на ракетите със среден обсег и отхвърли твърденията на Вашингтон, че Москва нарушава този договор, подписан още през 1987 г.
Нов СТАРТ е подписан през 2010 г. от тогавашните президенти Барак Обама и Дмитрий Медведев. Договорът, чийто срок изтича през 2021 г., ограничава двете страни да притежават по не повече от 1550 дислоцирани ядрени бойни глави и 700 дислоцирани ракети и стратегически бомбардировачи, припомня Ройтерс.
Пред шефовете на чуждестранните медии Владимир Путин обясни, че е приел със спокойствие факта, че не бил поканен на тържествата по случа 75-годишнината от десанта в Нормандия през Втората световна война. На въпрос по темата той отвърна с реторичен въпрос защо е трябвало непременно да бъде поканен и подчерта: "Имам си достатъчно много работа", съобщи ТАСС.
Путин изтъкна, че е важно да се съхранява историческата памет за войните и нацизма и се възмути, че в редица столици из Източна Европа, в Украйна и балтийските държави "се разхождат хора със свастики".
Президентът на Русия декларира, че неговата страна няма намерение да се намесва във вътрешната политика на САЩ. Без да посочва имена, той заяви, че някои държави не желаят да бъдат изработени общи правила за ненамеса в чужди работи, за да могат сами да прибягват до такива действия. Путин даде Либия и Ирак като пример за негативните последствия от външна военна намеса.
По думите му никой от съюзниците на САЩ не е привърженик на военната намеса в друга страна и даже съседите на Венецуела, които осъждат режима на Николас Мадуро, са против военната намеса там.
Владимир Путин предупреди, че евентуална военна намеса на САЩ във Венецуела ще има катастрофални последици. Той обясни, че присъствието на руски военни експерти в латиноамериканската страна е да обслужват доставеното руско въоръжение, което са задължени да правят по договор. Путин декларира, че Русия няма намерения да изгражда своя военна база във Венецуела, предаде Ройтерс.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
1 коментар
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Восточное партнерство - инициатива Евросоюза, учрежденная в 2009 году. Направлена на углубление и укрепление отношений с шестью восточнми соседями ЕС: Россией, Арменией, Азербайджаном, Беларусью, Грузией, Молдовой и Украиной. Беларусь, НАТО, Россия, европейская безопастность; Михаил Вашкевич- Беларус; ввв.ксднб1.народ.ру/гб , писател@тут.бъ . Без России Европейская безопастность невозможна. Глава МИД Германии представил способ сохранения мира в Европе; Читать полностью: хттпс://невс.тут.бъ/ворлд/614244.хтмл. …
Глава МИД Германии Хайко Маас предложил создать новую политику разоружения, только так можно сохранить мир в Европе, уверен он. Россия должна немедленно принята в НАТО и ЕС, а затем все остальне: Беларусь, Украина, Грузия, Молдова и другие. Вступление России в НАТО и ЕС ликвидирует постояннй источник напряжения, конфронтации, недоверия, подозрения агрессии, опосности военного конфликта. И незабвайте, благодаря России Германия объединилась без жертв и кровопролития, а не как Вьетнам. Германский народ будет вечно благодарен России за добровольное воссоединение. Америка обьединила Вьетнам, уничтожив и искалечив миллион наших братьев и сестер во Вьетнаме.Вступление России в НАТО и ЕС укрепит Европейскую безопастность, ликвидирует агресивность НАТО, ибо НАТО призвана обеспечивать безопастность членов НАТО и ЕС. Но что делает НАТО в Афганистане, Ираке, Сирия, и другие стран не член НАТО. Вступление России в НАТО и ЕС гарантирует безопастность всей Европ. Россия не угрожает агрессией никому, но сатанист в НАТО и ЕС постоянно культивируют страх и ненависть к России в гражданах Европ. Россия и РБ должн бть немедленно принят в ЕС. С вступлением России в НАТО и ЕС ликвидирует источник напряжения и военного конфликта в Европе. Гарантам безопастности в Европе не может бть Америка, провоцирующая военне конфликт в Авганистане, Ираке, Сирии, Ливане и по всему миру сея ненависть и уничтожая мусульман, тем самм взвая и стимулируя терроризм как средство сопротивления и отомщения. Гарантом Европейской безопастности может бть только Россия, Беларусь, Украина, находясь в НАТО и ЕС.