Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин нарече "сделка на века" продажбата на газ за Китай със 70% отстъпка

23 коментара
Путин нарече "сделка на века" продажбата на газ за Китай със 70% отстъпка

Строежът на газопровода "Силата на Сибир", по който руският газ влиза в Китай, бе определен като "сделката на века" от руския президент Владимир Путин в навечерието на визитата на председателя на Китайската народна република Си Цзинпин, който в понеделник пристигна в Москва.

"Руско-китайският магистрален газопровод "Силата на Сибир" по своите мащаби, без преувеличение, стана "сделката на века", написа Путин в своя статия за китайското издание "Женмин Жибао", цитирана от руското издание "Москоу таймс". В нея той обръща внимание на "съществения ръст" на обемите на доставка на руски нефт и въглища в Китай, на строежа на нови ядрени блокове, включването на китайски компании в проекти за втечнен природен газ и удвояване на двустранната търговия, който е достигнала 185 млрд. долара.

Меморандумът за строителството на газопровода "Силата на Сибир" бе подписан между Москва и Пекин през 2014 г., а прокарването на дългото около 3 хил. км трасе бе завършено през 2019 г. и цената му надхвърли 1.1 трлн. рубли. По него в Китай се транспортира суровина от Чаяндинското находище в Якутия и Ковиктинското в Иркутска област.

Според подписания 30-годишен договор между "Газпром" и държавната китайска компания CNPC, Русия трябва да доставя 38 млрд. куб. м газ годишно. Въвеждането на капацитета на газопровода обаче става постепенно и през 2021 г. доставката бе едва 10.4 млрд. куб. м,, през 2022 г. достигна 15.5 млрд. куб. м, а през настоящата година се очаква мощността да се повиши на около 22 млрд. куб. м.

Условията на търговския договор, сключен след анексирането на украинския полуостров Крим от Русия през 2014 г., се пази в тойна. Но е видно, че стойността на газа за Китай е значително по-ниска от пазарните котировки и цените на "Газпром" за Европа. В момента цената на "Газпром" за Китай е около 290 долара за 1000 куб. м, коментира анализаторът на БКС Роналд Смит, позовавайки се на данни от китайските митници. За сравнение през декември цената на "Газпром" за европейските ѝ клиенти бе 1000 долара за 1000 куб. м, което означава отстъпка от 70 процента, изчислява "Москоу таймс".

За първото тримесечие на 2023 г. цената на газа за Китай отново падна – до 120 долара за 1000 куб. м. Даже в Беларус Русия продава по-скъпо – за 128.5 долара за 1000 куб. м.

"Силата на Сибир" практически е невъзможно да изплати разходите си заради високите инвестиции в строежа и ниската договорна цена", коментира още преди време партньорът и старни анализатор на консултанската компания "РусЕнерджи" Михаил Крутихин. "Още през 2017 г. тогавашният министър на енергетиката Александър Новак, койт одне е вицепремиер, заяви в Държавната дума, че това не е комерсиален проект. Тоест той никога няма да се изплати", посочи Крутихин.

По думите му този тръбопровод е нужен на Кремъл", за да "надува бузи". "Този проект изглежда като скъпо струващо нещо за показ и единственото печелившите от него са изпълнителите на строежа, а техните договори са раздути", каза още Крутихин.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. The Rock
    #23
    Отговор на коментар #19

    Китайската икономика работи за САЩ! Ако не си разбрал още де! Чудя се откъде ви копаят такива гладкомозъчни!?

  2. PS
    #22
    Отговор на коментар #19

    Мокри мечти на гладък мозък.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #21
  4. AC/DC
    #20
    Отговор на коментар #19

    такаа...лъскай си го.. и мечтай..

  5. Sgt. Pepper
    #19

    За голямо неудоволствие на форумните хамериканофилизачи, ще поясня: "сделката на века" ще даде значителен импулс на китайската икономика, а именно тя е, която предстои да съсипе Хамерика. Как в бъдеще ще се развиват отношенията на Китай с Русия хамериканците и обслужващият ги персонал от ЕК ще могат да наблюдават само от последния ред на третия балкон, правостоящи.

  6. Емил Станоев
    #18
    Отговор на коментар #11

    Явно не си си пил хапчетата .

  7. Емил Станоев
    #17

    Цената за Китай се определя по друга схема. И затова е по-ниска. ЕС сами си забиха пирон с високи цени благодарение на перподписването на договорите с Газпром. Тук цената се определя по индекса на борсата а за Китай е по цени на Петрола. А петрола както знаем почти не е порменил цената си. И мисля, че е рано да се радват някои от ниските цени на газа сега. Утре нещата коренно може да се променят.

  8. NervnaKletka
    #16

    За другаря Си определено е сделка на века. За за 2021г. средната цена за Европа е била 1500 долара за 1000 куб.м., а за Китай 300 долара. При тая цена Газпром е ревал, че не му излиза сметката и да му се опростят данъците. А сега вече цената е 120 долара. Тия дни на посещението другаря Си беше така благо усмихнат, а другаря Пу се беше свил в стола. Така се усмихва питона когато се готви да удуши заека, а клетката е тясна и няма къде да се бяга.

  9. стефчо
    #15

    "Сключих сделката на века в 389-ия ден от моята тридневна специална военна операция. Оставам си майстор-стратег." (В. В. Путин)

  10. Коментарът е изтрит в 09:01 на 21 март 2023 от автора.
    #14

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.