Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин ни "прости" и "Турски поток" завива към България

Русия била готова да се върне в АЕЦ "Белене" на пазарен принцип

100 коментара
Путин ни "прости" и "Турски поток" завива към България

Президентите на Русия и Турция Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган са съгласни втората тръба на "Турски поток" да стига до българската граница. Какъв ще е бизнес моделът на транзитирането и търговията с руския газ, чийто обем се очаква да е 15.75 млрд. куб. м годишно, ще решават руският монополист "Газпром" и българкият газов оператор "Булгартрансгаз". Намеренията са европейският лъч на "Турски поток" да захранва проектохъба край Варна, за който обаче все още няма окончателно инвестиционно решение. Това стана ясно след близо двучасова среща на премиера Бойко Борисов с държавния глава на Русия в Кремъл в сряда.

По-късно Борисов уточни пред журналисти, че твърдо е поставил условие на руснаците половината от количествата по "Турски поток" да остават в хъба и неговият оператор да търгува с тях. Така проектът не би трябвало да има проблеми с европейските регулации за достъп и на трети лица до количествата от тази тръба. Останалият газ пък ще се изкупува от Гърция, Сърбия и Македония.

Борисов бе на първо посещение в Москва като премиер след две срещи с Путин – в Гданск през 2009 г. и в София през 2010 г. Сегашната визита се смята за пробив в охладнелите през последните години отношения между двете държави след спирането на руските енергийни проекти в България – газопровода "Южен поток", АЕЦ "Белене" и петролопровода "Бургас-Александруполис".

"По-големият прощава"

Видимо доволният от разговора Борисов пое изцяло вината за напрегнатите отношения и "изчетка" Путин със заключението, че "по-големият прощава".

В крайна сметка от срещата излезе, че Борисов постига целта, която си бил поставил – да осигури руски доставки за газовия хъб и така да прибави "Турски поток" като източник на суровина към вече договорените с Азербайджан 1 млрд. куб. м от 2020 г., които при това може да бъдат увеличени. За хъба обаче остава да се намери и трети източник на газ, каквото е изричното условие на Европейската комисия, за да продължи да подкрепя идеята.

От думите на Борисов и Путин стана ясно, че разговорите за "Турски поток" през България ще бъдат водени паралелно и с Брюксел.

"Русия и ние заедно с Европейската комисия ще намерим формула за газовия хъб", допълни той.

Делови преговори, които бяха доста резултатни, каза Путин след разговора между двамата, който бе последван от официален обяд.

"Основният въпрос беше дали ще има втора точка на вход от "Турски поток" за България, Путин и турският президент нямат против това да стане. Преди имаше съвсем друго трасе, но от името на българите съм благодарен за това решение. Да, можеше да дойде директно в България "Южен поток", но това са минали събития", коментира Борисов.

"След това "Газпром" и "Булгартрансгаз" ще намерят схемата за преразпределяне на горивото за други държави от региона. Заедно с горивото от Украйна стават 34-35 млрд. куб м., които минават през България", каза премиерът и уточни, че това гориво ще бъде ползвано и за газовия хъб във Варна, който трябва да бъде построен като европейски проект.

Вчера г-н Ердоган потвърди, че е съгласен "Турски поток" да има разклонение към България, съобщи Путин.

Обемите и цените тепърва ще бъдат договаряни.

"Пазарът и търсенето определят количествата и цените. Русия отдавна не е държава на плановата икономика - който даде по-добри цени, ще си вземе. Нашата цел е да транспортираме и да не излезем от картата на газоразпределителната мрежа", каза по този повод Борисов.

"Български поток" е невъзможен в момента, но не и в бъдеще

Той каза, че към момента е невъзможен директен газопровод от Русия към България, какъвто лансира президентът Румен Радев преди седмица в Москва и дори го кръсти "Български поток".

"Но ако България бъде стабилен и прогнозируем разпределителен център за Европа, ще говорим тогава за още една тръба. Тя ще струва около 9 млрд. евро", добави Борисов.

След което отбеляза, че "Газпром" и Путин ни е "опростил" 800 млн. евро за проваления проект "Южен поток". Всъщност, "Газпром" бе принуден да се откаже от неустойките по силата на споразумението си с Европейската комисия, в резултат на което избегна огромни глоби.

Последва сцена на разкаяние, която Борисов разигра под благосклонния поглед и с подобаващи коментари на Путин.

"Знам, че имахме тежки моменти в миналото, но добре, че колегата не е злопаметен и гледа бъдещето на икономиките на двете страни", каза българскитя премиер.

"Ние съжаляваме за "Южен поток", виждам, че България съжалява, защото щеше да е много изгоден. Ние сме готови за реализацията на новия маршрут", заяви руският президент, който лично прекрати проекта "Южен поток" през 2014 г., упоменавайки България като виновник.

"Към България бе проявено по-особено отношение. Ние сме най-дисциплинираната държава в ЕС и НАТО и ни заобиколиха всички потоци", коментира Борисов.

"Благодаря, че не ми държи гарез"

"Газопроводите минаха през натовските Турция и Гърция, а ние останахме без нищо, отказахме ги. Заради това благодаря на г-н Путин, че не ми държи гарез (омраза, злоба към някого - бел. ред.). Но по-големият прощава", продължи той.

Путин му отговори, че се страхува от определения "голям" и "малък", защото по-големият обикновено плащал.

Руският президент каза също, че приветства пускането на газопровода ТАНАП от Азербайджан, защото създавал пазарни условия. По него България трябва да получава от Баку през Турция 1 млрд. куб м газ.

"Пазарните условия предполагат равни условия за всички. ТАНАП защо беше изключен от европейските правила, а "Южен поток" не беше? С какво България е по-лоша от други страни", запита реторично Путин.

Реално обаче изключение от европейските правила за "Южен поток" Русия не е искала, оставяйки тази задача на България, която на свой ред не е искала дерогация.

"Винаги аз съм бил виновен"

Борисов каза, че България строи газовите си връзки с Румъния, ще строи също със Сърбия, интерконекторът с Турция е готов, прави се този с Гърция. Със собствени средства разширяваме мрежата си и можем да придвижваме горивото във всички посоки. Това е възможност пазарът да се насити и който докара най-евтин газ, да продава, обясни българският премиер.

Путин на свой ред заяви, че разбира, че България се е нуждаела от гаранции и разрешения от страна на Европейската комисия за проваления "Южен поток".

Темата "Скрипал" не е обсъждана, каза Путин в отговор на въпрос дали отказът на България да изгони руски дипломати е повлиял за промяната в отношенията.

"Още през март говорихме за Скрипал. Независимо от отношенията, защото винаги аз съм бил този, който създава напрежение, винаги аз съм бил виновен. Но винаги сме имали добър контакт, така че случаят "Скрипал" няма никакво отношение", коментира и Бойко Борисов.

Русия готова да се върне към АЕЦ "Белене"

По отношение на АЕЦ "Белене" Путин заяви, че Русия е готова да се върне към проекта на пазарна основа.

"Обсъдихме с премиера съвместни проекти. Особено внимание бе отделено на разширяването на икономическото сътрудничество. Общият обем на руските инвестиции в България надвиши 30 млрд. долара. Особено в строителство и имоти. Русия е надежден доставчик на енергийни ресурси в България. Има възможност този транзит за други страни да бъде развиван. Обсъдихме "Росатом" да предложи гориво за АЕЦ "Козлодуй" и да помага за удължаване експлоатацията на Шести блок. И Русия е готова да се върне към реализацията на АЕЦ "Белене", разбира се на пазарна основа", заяви Путин.

"За разлика от предни случаи, България е платила реактори и разполага с два реактора и площадка на "Белене", заяви Борисов. Заради това без да се налага държавна гаранция, а страната ще търси частен инвеститор за съвместна атомна централа", допълни той.

"Благодарих за Пети и Шести реактор на "Козлодуй", но след 5-6 години ще имаме необходимост от други реактори, каза още Борисов, подготвяйки почвата за рестарта на АЕЦ "Белене"..

Двамата са обсъдили още конфликта в Сирия и как да се спре войната там, за да се прекрати и мигрантският поток към Европа.

"Ключовите думи са мир, сигурност и компромис", отбеляза още Борисов. Той акцентира и върху добрата работа на специалните службите на двете държави в борбата срещу тероризма и контрабандата.

Путин пък отдели част от изявлението си на значението на "Лукойл" за българската икономика. Шефът на нефтената компания Вагит Алекперов и президентът на "Газпром" Алексей Милер също участваха в разговора.

От българска страна присъстваха вицепемиерът Томислав Дончев, министрите на финансите Владислав Горанов, на енергетиката Теменужка Петкова, на туризма Николина Ангелкова и на културата Боил Банов.

Специално внимание бе отделено на честването на 140-годишнината от Освобождението на България като Путин акцентира върху "помощта на Русия за възстановяването на българската държавност".

По-рано през деня Борисов се срещна и с руския премиер Дмитрий Медведев, който отбеляза, че се радва за възстановяването на отношенията с България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

100 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Бочев
    #100
  2. Bлaдo
    #99
  3. Емил Станоев
    #98

    Дали ще стане е спорно !! Утре от сащ пак може да дойде друго нареждане и.... !! Но това че Англия завива към исляма няма съмнение !! Скоро и кралицата им ще трябва да слага фередже или там каквото трябва !! Отива си англия като страна на християнски ценности или европейски ... само да видите надписите им по автобусите на градския трансорт и ще се убедите !! А дали тези който така страстно защитават англииските "ценности" тук,ще минат към исляма ??

  4. Филка Русофилка
    #97

    И. Никодимов: Дано и Русия от Рем Вяхирев досега си е научила урока, че не многобройните споразумения са важни, а договорите. Мина ли периода на „споразуменията“?
    А. Гълъбов
    1. Надявам се, че да. Опитвам се да разбера „доктрината Путин“ от десетина години. Онова, което е важно за РФ: В двата мандата на президента Обама те успяха да укрепят отношенията си с Иран. И със Сирия, която в момента те я възприемат като техен протекторат. С други думи, онова, което остава като работа, е договарянето с Европейския

  5. Филка Русофилка
    #96

    А. Райчев:
    1. Това е удивителна аргументация, от която излиза, че Европейската комисия ни е спасила от неизгоден проект, за което ѝ благодарим. Излиза, г-н Гълъбов, че вие казвате „много хубаво, че го забраниха, прекрасно, че го разрешиха“. Това е абсурдно. И разбирам. Излиза, че трябва да се оправдае нещо, което е импровизация, а то е импровизация, защото Борисов се възползва от новата ситуация.
    2. Има нова ситуация. И тя не е между България и Русия, не е и между Европа и Русия, тя е между Съединените

  6. Филка Русофилка
    #95

    А. Гълъбов
    1. Тъй нареченото „връщане към АЕЦ Белене“ пак не е същото. Само така изглежда. Спомням си колко време г-н Станишев отдели да убеждава, че АЕЦ Белене е български, а не руски проект. Това тогава не беше вярно, а сега е вярно.
    2. Защото България плати за тези реактори. България беше осъдена от Руската федерация. Когато говори за „нежни чувства“ и за дълбоки „братски чувства“, спомняме си и Царска Русия, и Съветския съюз, и РФ. РФ е по-готова да икономизира тези „братски чувства“. Така че

  7. Филка Русофилка
    #94

    А. Райчев:
    1. Това, което чухме звучи много добре, но не е верно. Борисов прави много рискован за себе си ход като залага на двата проекта АЕЦ Белене и Южен поток. Това би било много добре от моя гледна точка, но зависи какво мисли Америка по въпроса, защото може да се схване от нашите партньори в НАТО като политика против тях. На Борисов много му се ще, но залага кариерата си на карта.
    2. Очевидно на Борисов очакванията му бяха много по-големи, но получи студена реакция и очевидна защо. Причината

  8. Филка Русофилка
    #93

    А. Гълъбов:
    1. Преди 2 седмици излезе информация, че Турски поток ще продължи до територията на ЕС. Големият въпрос беше коя е европейската терория - Гърция или България. Точно този въпрос е третиран на срещата.
    2. Южен поток щеше да донесе на България печалба само от транзитни такси. Русия искаше да е монополист, по тръбата да тече само руски газ. През последните 20 години имаше особено силен натиск върху България за придобиване на руска собственост върху българската гадопреносна система.
    3. Газовият

  9. Хайде да си припомним - имаше Южен поток - България ставаше фактор. Доган нареди на Бойко и хоп Турски поток. Робите ще плащат на Турция. Да не ни лъже Тиквата, че ЕС ни е виновно!!!!

  10. Филка Русофилка
    #91

    А. Райчев:
    1. Аз, честно казано, не виждам по-добра позиция. Това беше Големият шлем на Първанов, само че вече е Малък шлем. Във всички случаи „газта“ няма да тече през България, а през Турция и България, а това вече е отстъпление спрямо онзи Голям шлем.
    2. Че е процес, процес е, но невидим, подмолен и въобще не става дума за България.Това е върха на айсберга, който наблюдаваме се намираме в положение да гадаем какво става там долу.
    3. Главното е пукнатината, която се появи между САЩ и Европа. Тя

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.