Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин обяви амбициозни планове за Арктика

Нови пристанища, разрешителни за нефтени проучвания и данъчни облекчения за фирмите

16 коментара
Путин пред Арктическия форум в Санкт Петербург, сн. ЕПА/БГНЕС

Руският президент Владимир Путин оповести във вторник амбициозна програма, която да затвърди позициите на Русия в Арктика, включително за изграждане на нови пристанища и друга инфраструктура и увеличаване на руската флотилия ледоразбивачи, за раздаване на още разрешителни за проучване за нефт и газ в района и за създаване на данъчни условия за работа на фирмите.

Това стана па време на Арктическия форум, провеждащ се в Санкт Петербург с участието на ръководителите на Исландия, Норвегия, Швеция и Финландия.

Путин заяви, че Русия възнамерява да повиши драстично доставките на товари през Северния ледовит океан. Според него товарите по северния маршрут, които миналата година са били 20 милиона тона, ще достигнат 80 млн. тона през 2025 г.

"Това е реалистична, добре пресметната и конкретна задача", каза Путин, цитиран от Асошиейтед прес. Той отбеляза, че Русия, която е единствената държава в света с флот ледоразбивачи, задвижвани от ядрена енергия, взема мерки да увеличи техния брой. По думите му към наличните сега четири "ядрени" ледоразбивача ще се присъединят още три такива кораба, които са в процес на изграждане. До 2035 г. Русия планира да разполага с флот от 13 тежки ледоразбивача, от които девет с ядрени реактори, добави той.

Владимир Путин добави, че има планове за разширяване на северните руски пристанища Мурманск на Колския полуостров и Петропавловск-Камчатски на полуостров Камчатка и покани чуждестранни компании да инвестират в тези проекти. Други пристанища по Северния път също ще бъдат обновени и разширени, добави той.

Той също така каза, че Русия ще създава изгодни данъчни условия за работа на компаниите в Арктика. По думите му фирмите там работят в нелеки условия и това не е свързано само с недостатъчно развитата инфраструктура, но и с необходимостта да влагат средства в технологии, които трябва на сто процента да гарантират опазването на околната среда, която е много крехка в Арктика.

Отговаряйки на въпрос доколко е икономически оправдан добивът на въглеводороди в Арктика, Путин посочи, че стойността на добива на нефт и газ в Русия е далеч по-ниска от тази в САЩ, Европа и дори в някои газодобивни страни в страните от Близкия Изток.

Той коментира, че при спад на цената на нефта под 40 долара за барел рентабилността и ръста на производството и добива в САШ ще бъдат поставени под въпрос, докато Русия се чувства абсолютно уверена. 

Руският президент посочва още, че засега няма критичен преход от въглеводородите към възобновяеми енергийни източници. Той коментира, че все още в света се изгарят твърде много неекологични видове горива в сравнение с природния газ. При това Русия работи над развитието на алтернативни източници на енергия, допълни той.

В кулоарите на форума вицепремиерът Юрий Трутнев съобщи, че още през 2019 г. в правителството на Русия може да бъде внесено предложение за сваляне на мораториума за издаване на нови лицензи за разработване на шелфа на Арктика за нефт и газ, предаде ТАССV В момента такова право имат само "Газпром" и "Роснефт".
Според него това ще доведе до нов стимул за икономическото развитие на Арктика. в Същото време обаче екоминистърът на Русия Дмитрий Кобилкин каза пред журналисти, че не вижда необходимост от масово усвояване на шелфа.

"Днес имаме достатъчно запаси и ресурси на континента, за да покриваме световните нужди", заяви министърът на природните ресурси.

Министър-председателят на Норвегия Ерна Сулберг подчерта пред форума необходимостта да се спазва международното право и отбеляза, че многостранният Арктически съвет е основната платформа за диалог.

"Понякога чувам Арктика да бъде описвана като гореща геополитическа точка", каза тя и добави: "Аз не гледам така на нещата. Знаем, че Арктика е регион на мир и стабилност".

Според Сулберг този регион "не бива да бъде завземан по право", той като споделянето му трябва да бъде "резултат от политически решения и практическо сътрудничество между арктическите държави". "Спазването на международното право и регионалното сътрудничество са ключови за гарантирането на мира и стабилността по границите", заключи норвежкият премиер.

АП припомни, че въоръжените сили на Русия активизират и модернизират редица военни бази от съветско време в полярния регион в стремеж да защитят контрола си върху Северния ледовит океан, под чието дъно се предполага, че се крият една четвърт от запасите на планетата от петрол и природен газ. В изказване пред форума руският външен министър Сергей Лавров обясни, че руската военна експанзия в Арктика цели да опази националните интереси на Русия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #16

    пРОсия...

  2. В и К
    #15
    Отговор на коментар #13

    Вярно, путистан си е в каменния век. А вие си преразгледайте терминлологията и спрете да наричате путинофобите русофоби. Русофоб е такъв, който гледа да съсипе държава и народ, в името на власт, печалба и защо не и омраза. Като самия кремълски путю и неговото обкръцение, например

  3. Bлaдo
    #14

    правилно! - нека да я облагороди малко тая ... съвЭЭтска Арктика и после може да се пробва да я продаде по-скъпо на американците (като Аляска) ... А ако трябва по-сериозно да погледнем на тия арктически небивалици, дето ги е наприказвал пУтлер - всъщност няма новости в тая работа... Още по времето на стААлин ги почнаха тия "арктически ашладисвания" (пълен провал, разбира се!), като в това грандиозно бЭзумиЭ беше включено и ... обръщане на посоката, в която текат там реките...?!?!! - нямало вече да текат на север! - вече на юг щели да ги завъртят :-)))) ... Така че - да видим, да видим... (анимационното усвояване и ... инфраструктуриране на щата Ню Арктика ;-))

  4. velko
    #13

    Приказките за РФ са от каменния век и са твърде примитивни.Нито едно световно събитие не може стане без нейно участие.Русофобията не изменя нещата.Тя води до емоции,шизофрения и други тежки заболявания.

  5. Коментарът е изтрит в 15:11 на 10 април 2019 от автора.
    #12
  6. П. Стоянов
    #11

    Путин: Нямаме денги, нямаме наука, нямаме технологии, нямаме промишленост (и не гледайте оръжията ни). Дайте да дадем, че голям глад ни е налегнал.

  7. В и К
    #10

    Това значеи, че след реализацията на путинските планове в Арктика ще се появи черна борса за сняг и лед.

  8. Лизи Гугуткова
    #9

    Според оценките на Росстат, доходите на руснаците спадат пет години подред - от 2014 г. до 2018 г. (като се вземат предвид 5 хиляди рубли, изплатени на пенсионерите през 2017 г.) и остават с 12% по-ниски от нивото отпреди кризата от 2013 година.

  9. ktn
    #8

    Както винаги, пак в бъдеще време.

  10. Лизи Гугуткова
    #7

    Обаче путя не споменава ,че в началото на 2016г. разположи за постоянно войски в Арктика! Бачкайте под дулата - и да слушате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.