Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин пуска други компании до тръбите на "Газпром", но не и отделяне на газопроводите

Претенциите на ЕС към цените и монополното положение на "Газпром" били неоснователни

12 коментара
Владимир Путин

Икономиката на "Газпром" трябва да се промени, а другите компании да получат достъп до газопреносната мрежа на компанията, заяви руският президент Владимир Путин, който обаче отново се обяви против отделянето на дейностите по транспортирането на газ от добива и продажбата. Путин освен това посъветва Европа да ореже данъците върху газовите доставки, вместо да иска от руския газов монополист да намали своите цени.

В момента притежаващата цялата руска газопреносна мрежа "Газпром" държи монопола над износа на газ от Русия. "Ако отделим транспорта на газ, той ще умре. Той живее за сметка на кръстосаното субсидиране от добива и продажбите", заяви Путин във вторник по време на инвестиционния форум на ВТБ капитал "Русия зове".

Изискванията за осигуряване на достъп до енергийната инфраструктура на трети страни и разделянето на транспорта от производството и търговията с природен газ и електроенергия са част от влизащия в сила в началото на 2013 г. трети енергиен пакет на Европейската комисия. Правилото обаче не се отнася за активи извън Европейския съюз, а газопроводът "Северен поток", в който "Газпром" държи 50 на сто и минава през територията на Германия, получи разрешение от Брюксел за изключване от правилото за достъп на трети страни.

На "Газпром" се падат около 77 на сто от добива на газ в Русия през миналата година, най-големият частен производител в страната е компанията "Новатек", която добива 8 на сто от синьото гориво. Всички руски производители имат право да ползват вътрешната мрежа за задоволяване на нуждите на страната, но с експорта се занимава само "Газпром".

Путин коментира още, че претенциите на Европейската комисия, че "Газпром" е монополист са неоснователни и ако има констатирани случаи на корупция в концерна, с тях трябва да се занимава полицията.

Путин отбеляза още, че "Газпром" държи 27 на сто от европейския пазар, докато норвежките компании – 29 процента. "Какъв е монополизмът? И в тази връзка ние все по-често и по-често чуваме претенции за това как "Газпром" прави бизнес и за корупционни практики. Сигурно има. Но затова има милиция, или както сега е модерно да се казва полиция, която е длъжна да ги хваща и да праща в затвора. И смятам, че това би било много правилно", заяви Путин.

Той допълни, че за намаляване на цените за крайния потребител в Европа трябва да се види на първо място структурата на ценообразуването и данъчните му ставки.

"Що се отнася до евентуалното намаляване на цените за крайни потребители, включително в европейски страни, аз бих посъветвал да погледнете ценовата структура. Вижте данъчният компонент. Крайният потребител плаща цена, в която 60% са данъци", каза Путин.

"Защо нашите партньори искат от нас да намалим приходите на нашите компании, докато те оставят непроменен този данъчен компонент? Аз разбирам, че те го искат, за да решават социални въпроси със събраните от данъци пари", коментира руският президент.

В началото на септември Европейската комисия започна антимонополно разследване срещу "Газпром" по подозрение, че руският концерн създава препятствия пред конкуренцията в Източна Европа и определя несправедливи цени за клиентите си.

"Газпром", която задоволява около една четвърт от газовите нужди на Европа и изнася около 150 млрд. куб. метра газ годишно в ЕС, може да бъде санкционирана със сериозни глоби.

Путин отвърна с указ, изискващ от "стратегически" компании като "Газпром" да искат разрешение от Кремъл за промяна на договорите и разкриване на информация пред чужди регулатори.

Еврокомисарят по енергетиката Гютнер Йотингер пък коментира, че "Газпром" трябва да доставя газ на европейския пазар по цени, които за отделните страни в Европа не трябва да се разминават с повече от 30 на сто.

На свой ред руската газова корпорация определи действията на Еврокомисията като опит за оказване на натиск за намаляване на цените на газа.

"Газпром" изчисли, че средните цени на газа за ЕС през 2012 г. ще са между 405 и 415 долара за 1000 куб. метра, при 390 долара през 2011 г.

Миналата година продаденият от "Газпром" газ в Европа и други страни извън бившия Съветски съюз бе на стойност 55 млрд. долара. Очаква се приходите тази година да са по-малки, след като компанията предложи ценови отстъпки дългосрочните договори на някои от европейските си партньори след сериозен натиск от тяхна страна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    Така да лъже и да е начело на огромна държава може само човек който е паталогичен случай. 60% данъци. Ами да смятаме: в БГ плащаме х пари за хиляда кубически метра газ, те съдържат 60% данъци въхру $535 за хиляда кубически метра газ. Колко е цената в БГ (х) по сметките на патологичния лъжец? Ето: 1.6(данъците в главата на путин) * $535 (цената на която братушките ни продават като на братя) = $856*1.51 (курс на лева към долара) = 1292.56лв. Толкова висока ли е цената в БГ? Че тя ако стане толкова

  2. Анонимен
    #11

    "Що се отнася до евентуалното намаляване на цените за крайни потребители, включително в европейски страни, аз бих посъветвал да погледнете ценовата структура. Вижте данъчният компонент. Крайният потребител плаща цена, в която 60% са данъци", каза Путин.

    "Защо нашите партньори искат от нас да намалим приходите на нашите компании, докато те оставят непроменен този данъчен компонент? Аз разбирам, че те го искат, за да решават социални въпроси със събраните от данъци пари", коментира руският президент.
    Ей

  3. Анонимен
    #10

    Путин писка, защото е пред фалит!

  4. Анонимен
    #9

    ...как този прост или по-скоро опростял и оскутял български народ не разбра, че цялото управление на ГЕРБ е алъж-вериж и че ГЕРБ това е поредната заблуда и поредното разочарование ...?!...А партията на Кунева е отново поредната заблуда, но това е местенце, в което ще се скрият всички гербаджии, седесари, десеебесари и подобни десноцентрисчета след разгрома на престоящите избори през 2013 г.

  5. Анонимен
    #8

    "..Путин освен това посъветва Европа да ореже данъците върху газовите доставки, вместо да иска от руския газов монополист да намали своите цени.."
    Значи Европа да намали постъпленията в своя бюджет, а Русия да ги увеличи...Хитрооо.
    "... И в тази връзка ние все по-често и по-често чуваме претенции за това как "Газпром" прави бизнес и за корупционни практики. Сигурно има. Но затова има милиция, или както сега е модерно да се казва полиция, която е длъжна да ги хваща и да праща в затвора. И смятам,

  6. Анонимен
    #7

    Пусия е суровинен придатък на Китай. Мужиците в провинцията живеят в мизерия и алкохолизъм...

  7. Анонимен
    #6

    От такава нацупена мошеническа физиономия лук няма да си купя на пазара.

  8. Анонимен
    #5

    Да,а ние плащаме газа по 600 евро!

  9. Анонимен
    #4

    #2, да! Образованите и можещите живеят по-добре. Виж, идиотите днес живеят по-зле. Преди идиотите бяха класа-хегемон, днес са си просто идиоти.

  10. Анонимен
    #3

    "Суровинния придатък" сам си е построил мрежата си по която доставя суровините на Европа, сам си печели от тези суровини и си защитава интересите. А надеждите Русия да стане територия под контрол на международни фирми, които само да цоцат - времето на Горбачев и Елцин мина. "да пусне чуждите инвестиции в страната" - никой не ги и спира - много западни компании си развиват дейност в Русия, като някои са избягали от по-западни държави в Русия по време на кризата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.