Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин се закле за трети път като президент, докато полицията разгони протестиращи

Новият мандат няма да е съпроводен от предишния комфорт

67 коментара
Владимир Путин

Владимир Путин положи клетва в понеделник за нов шестгодишен мандат като президент на Русия, докато улиците на центъра в Москва бяха зловещо спокойни, след полицейската акция срещу протестиращите.

На тържествената церемония Путин отправи призив за единство, макар че в новия си, трети по ред мандат като президент, е изправен пред нарастващо недоволство, икономически проблеми и горчиви политически съперничества, предаде Ройтерс.

Извън високите червени стени на Кремъл полицията попречи на протестите срещу Путин, арестувайки 120 души в тържествения ден, след като преди ден задържа повече от 400 души по време на демонстрации срещу управляващите в Русия.

В Кремъл обаче 2000 "сановници" аплодираха всяка стъпка на Путин по червения килим в огромна зала с позлатени колони - тронна зала на царе, където той положи клетва с дясната си ръка, поставена върху руската конституция.

"Ние ще постигнем целите си, ако сме единни, ако укрепим руската демокрация, конституционните права и свободи," каза Путин в петминутна реч след полагането на клетвата.

"Аз ще направя всичко възможно, за да оправдая вярата на милиони наши граждани. Считам, че това е смисъла на целия ми живот и моето задължение да служа на моята родина и нашия народ", заяви Путин.

Новият президент и главнокомандващ въоръжените сили бе благословен от руския патриарх Кирил. Връчено му бе и "ядреното куфарче" с кодовете за изстрелване на руските стратегически ракети.

Като премиер 59-годишният Путин запази лидерството си в Русия по време на мандата на досегашния държавен глава Дмитрий Медведев, посочен от Путин за наследник на президентския пост през 2008 година.

Сега Путин внесе в Държавната дума кандидатурата на Медведев за премиер. Очаква се тя да бъде гласуване на извънредно заседание на Думата във вторник.

Авторитетът на Путин бе отслабен през последните месеци на протести, които поляризираха Русия и изправиха бившия шпионин на КГБ пред битка, в която трябва да затвърди позициите си или рискува да бъде изоставен от бизнес и политическия елит, чиято подкрепа е от жизнено значение.

"Ние искаме и ние ще живеем в демократична държава", обяви Путин, без обаче да споменава в речта си протестите в страната.

Въпреки неговото обещание, полицията, изнервена след сблъсъците с протестиращите в неделя, в понеделник реагира и на най-малкия знак за демонстрации по улиците в центъра на Москва, много от които останаха напълно празни.

Най-малко 22 протестиращи бяха отведени, когато стотина души започнаха да скандират "Русия без Путин" близо до два луксозни хотела на около 500 метра от Кремъл.

"Това показва, че Путин е изплашен от недоволните", заяви 18-годишният студент Павел Копилков.

Десетки други са били задържани от полицията на булевард в близост до маршрута на кортежа на Путин за церемонията, включително някои, които са седяли до френско бистро със закачени протестни бели лентички на връхните си дрехи.

Кореспондент на Ройтерс съобщи, че маси и столове са били преобърнати, тъй като хората са били влачени от полицията.

"Това е срамно. Така не се отбелязва празник, така се празнува заграбване на власт", заяви Борис Немцов, лидер на либералната опозиция.

В родния град на Путин Санкт Петербург полицията също е задържала протестиращи.

Въпреки че демонстрациите, предизвикани от твърденията за изборни измами, загубиха инерция, те родиха гражданското общество, което подкопава авторитета на Путин.

Путин бе недосегаем като същински "цар" в течение на цяло десетилетие, но в края на 2011 г. срещу него се надигна вълна от небивали народни протести - хората масово излязоха на улицата, възмутени от изборните измами и корупцията, разяждаща страната.

Социалните мрежи изиграха решаваща роля в невижданите по вид и размах протести. Те бяха отприщени от разкритията на наблюдателите и опозицията за масови измами на парламентарните избори през декември, спечелени от партията на Путин "Единна Русия".

След като успя да събере десетки хиляди на протестни демонстрации срещу завръщането на Путин в Кремъл през периода от декември до март в Москва, разнородното по състав движение, вдъхновявано от опозиционера и борец срещу корупцията Алексей Навални, постепенно заглъхна поради липсата на водач и на истинска стратегия, коментират анализатори, цитирани от Франс прес.

Много от протестиращите се опасяват, че Путин няма да проведе политически и икономически реформи в третия си мандат като президент.

Той е под натиск да покаже, че може да се адаптира към новия политически пейзаж. Малцина обаче смятат, че той се е променил много, ако въобще се е променил. Според анализатори Путин трудно ще се отърси от навика да търси пълен контрол на фона исканията на увеличаващата се средна класа за повече политическа свобода.

Руската икономика е в по-добра форма от тази на повечето европейски страни, но е уязвима от всеки спад в цената на петрола, основната експортна стока на Русия. Бюджетът пък е под натиск от щедрите предизборни обещания на Путин.

Под натиска на протестите Путин обеща да бъдат вдигнати заплатите на учителите и лекарите, както и значителни социални помощи до края на мандата през 2018 г. Обяви и небивала програма за превъоръжаване на стойност 590 милиарда евро до 2020 г., също и намерения да бъдат увеличени с до 300 процента заплатите на военните. Астрономическите разходи може да разорят страната, ако всички тези мерки бъдат осъществени, твърдят експерти.

Путин заяви, че иска да привлече повече чуждестранни инвестиции чрез подобряване на бизнес климата, намаляване на корупцията и бюрокрацията, и край на силната зависимост на Русия от износ на енергоносители. Той не каза обаче как ще направи това.

Както и в миналото, той вероятно ще използва силна антизападна реторика във външната политика. Той обаче не отстъпи силното си влияние върху външната политика и като премиер, така че съществена промяна не се очаква.Франс прес отбелязва, че през първите осем години като президент (2000-2008) Путин осигури известна стабилност в Русия след либералното, но съпроводено с хаос управление на Борис Елцин.

Третият му мандат - вече шестгодишен, се очертава по-труден в днешното руско общество, обхванато от жажда за промени, която не е била толкова силна от самото разпадане на Съветския съюз през 1991 година.

Опозиционери се опасяват от втвърдяване на режима със завръщането на Путин като държавен глава. Той все още разполага със солидна подкрепа сред населението и гневно разкритикува своите противници, като ги обвини, че получават средства от чужбина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

67 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #67

    Всъщност има ли значение кой ще е на власт и кой ще досъсипе Русия, кой ще продаде останалата част от Сибир на Китай и т.н. Ние трябва да гледаме нашите си проблеми, най-голямия от които определено е Русия. Не стана ли ясно за всички, че докато не се откъснем от Русия не можем да станем пълноправна европейска страна. Не забравяйте, че Москвич не е кола, а начин на мислене! Колата е само едно от проявленията на това мислене! Трябва да започнем пролетно почистване на съветските останки у нас и около нас /психически и физически/ - - http://www.change.org/petitions/-26

  2. Анонимен
    #66

    Руснаците-диваци са ни освободили от доста злато, а по-късно и от висококачествен уран, а сега внасяме рециклиран и нелицензиран от тях - http://www.desant.net/show-news/21855/

  3. Анонимен
    #65

    Семьон Новопрудски Газета.ру Светската власт, дейно подпомагана от Руската православна църква, успя да настрои срещу себе си на практика всички мислещи хора в страната. Активните и още сравнително млади жители на федерацията усетиха физиологично какъв кошмар ще е да остареят и умрат в изостанала, мракобесническа Русия – дълбоко провинциална страна с оглед на реалния й принос за днешната световна икономика, култура и политика.

  4. Анонимен
    #64

    @Хемис, каква е тази ярост, бе? Без да мислиште се хвърляте срещу законно и демократично избран президент на държава на хиляди километри от България, на защита на шепа хора на чужда издръжка (по данни публикувани на сайта на Държавния департамент). При това прекроявайки правилата на демокрацията, така че да отговарят на нуждите за защита на тезата Ви. а пак въпросчето: " неморално щеше да е, да стане президент, ако за него са гласували по-малко граждани, отколкото за някой негов опонент, или греша?"

  5. Хем
    #63

    Ама каква у тази ярост,бе?Без да мислите се хвърляте да защитавате някакъв си,на хиляди километри от България.Мислех повече да не пиша,ама то и знамена започнахте да развявате и изводи за други да правите, оценки категорични да давате.Увреде ни сте !Болни!АЗ казвам-с начина на изибрането на Путин Русия губи доверие навън.АЗ казвам-на Русия с този и предстои изолация(не пълна,разбира се,времената са други).Вие сте готови да оплюете един българин,когото дори не познавате в защита на нещо което дори не осмисляте.Какви българи се вие,бе?!

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #62
  7. Анонимен
    #61

    Хемус, къде е жонглирането с демократичните правила? Спазването на законите, включително и върховния в една държава не е "жонглиране". Жонглиране е примерно промяна на законите в последния момент, което Путин не е направил. Жонглиране е да измисляте нови правила, за да можете да си защитите тезата. а пак въпросчето: " неморално щеше да е, да стане президент, ако за него са гласували по-малко граждани, отколкото за някой негов опонент, или греша?"

  8. Анонимен
    #60

    Idealist: Путин е стабилен и предвидим политик. Той изведе Русия от разпада и я спаси от алчните посегателства да разни световни търгаши. Не мога да разбера хората, които не приемат реалностите и правото на другите да съществуват. Русия е достатъчно силна за да се защити. Днес Европа е в началото на крайното си разцепление, поради огромна бюрокрация и социално неравенство и върви към национал-социализъм - най-добре личи в Гърция. В България се приемат фашистки закони - новия закон за отнемане на имуществата. Който не с нас му вземе всичко и после на регулирани цени ше го дадем на наши хора.

  9. Хем
    #59

    Такова жонглиране с демократичните правила неизбежно води страната към изолация.Страните дърпащи света са много чувствителни на тема демокрация.Изолацията ще върне страната още-по назад-политически и икономически.Светът може без Русия(а и вече не се страхува от самохвалствата им),но Русия без развития свят отива в 19век.Такива тарикати като Путин работят против Русия.Дано повече руснаци го разбират.

  10. Анонимен
    #58

    До 53 - конституцията на РФ е ясна. Не може да си президент два мандата ПОСЛЕДОВАТЕЛНО. А с пауза след 2 мандата - можеш да се кандидатираш за трети. Така че не инсинуирайте.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.