Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин вижда в Евразийския съюз делото на своя живот

28 коментара

На летище Внуково в Москва тези дни за пръв път обърнах внимание, че съществува Митнически съюз. На табелка до касовия апарат в магазина Duty Free бе изписано, че поради влизането на съюза в сила пътниците за Казахстан и Беларус вече не могат да правят безмитни покупки.

Дреболия, която ми напомни, че Митническият, а в перспектива и Евразийски съюз съвсем не е някакъв пиар проект, целящ да укрепи популярността на Владимир Путин в очите на възрастния електорат с носталгия по Съветския съюз.

 

Той едва ли разсъждава с категориите на "политическо завещание" - поне засега, но явно смята Евразийския съюз за дело на целия си живот.

 

Годишното послание на президента към Федералното събрание миналата седмица само изостри това усещане. Путин предприема все нови стъпки, за да демонстрира, че не би се спрял пред нищо, за да превърне в реалност Евразийския съюз.

 

Стана ясно, че президентът на Русия смята неоимперската идея за по-важна и перспективна от руския национализъм, в какъвто често бе обвиняван само допреди няколко години от критици в страната и чужбина. Със създаването на Евразийски съюз Кремъл цели да реши няколко задачи.

 

Петте задачи на Евразийския съюз

 

Първо, да формализира, да посочи не само географски, но също така в икономически и политически план сферата, в която Русия има специални интереси - постсъветското пространство.

 

Второ, да изземе от Китай лозунга "Развитие без демокрация", като сплоти персоналистките режими в Евразия.

 

Впрочем третата задача - да разшири пространството, достъпно за безпрепятствена експанзия на руски държавни корпорации и олигархични конгломерати, безспорно също е важна част от

проекта.

 

Накрая - четвърто, Евразийският съюз се очаква да стане международен притегателен център за всички, разочаровани по някаква причина от западните ценности и свободния пазар.

За да постигне тези цели, Путин е готов да прави стъпки, със сигурност непопулярни сред голяма част от руския електорат.

 

В Русия, където се засилват нагласите срещу имиграцията, едва ли мнозина ще харесат идеята фактически да се отвори системата на матурите за ученици от страните в ОНД.

 

Тъкмо това обаче предложи президентът в кремълската си реч.

 

Единственото политическо течение, споменато в негативен контекст, бяха "т. нар.националисти".

 

Само преди няколко години ред критици обвиняваха Путин, че флиртува с руския национализъм. В днешна Русия обаче активистите националисти от младото поколение все по-често загърбват експанзионистките идеи имперски модел и приканват за ограничаване на връзките с държавите от Южен Кавказ и Средна Азия.

 

Президентът отправи към полицията, прокуратурата и тайните служби ясен сигнал - коя опозиция днес трябва да наблюдават с подчертано внимание.

 

Нека признаем, че стъпката е твърде оригинална. Путин ще може достойно да отговори на критиците и от Запада, и в родината, които понечат да го обвинят, че потиска своите опоненти. "Недейте така - ще им рече. - Аз водя борба срещу расистите и нацистите. Да не би да сте против?"

 

В речта си президентът на Русия повдигна и темата за консервативните ценности, което също не е случайно.

 

Съвместно с висшия клир от Руската православна църква той гради образа на страна, готова да поеме от ръцете на стареещата, покварена Европа знамето на същинските християнски ценности като семейството, брака, солидарността, неприемането на нетрадиционната сексуалност.

 

Съперничество с ЕС?

 

Тук Кремъл ще открие много допирни точки с част от европейската десница, например с френския Национален фронт.

 

По принцип Евразийският съюз не е враждебен към Европейския съюз. Но е алтернативен спрямо него (дори се създава другояче - директивно, отгоре) дотам, че между тях неизбежно ще има съперничество, а някой път и конфронтация.

 

Украинската криза е пръв пример за това, но не и последен. С оглед зависимостта на Русия от износа на енергоносители в ЕС и вноса на европейски технологии, както и продължаващата зависимост на ЕС от вноса на руски газ, за момента не се очертава противопоставянето да прерасне в ново подобие на студена война.

 

Не виждам обаче у Кремъл и предишното желание да тушира разногласията. Както сочат събитията в Украйна, руското ръководство се стреми да докаже пред цял свят, че има сериозни намерения.

 

Тъй че нещата според мен няма да се разминат само с риторика.

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #28

    продажната България напълно заслужава омраза и пренебрежение от Русия,ние сме предатели.

  2. Анонимен
    #27

    За голямо съжаление не може да се престорим, че Руската Империя не съществува или че е унищожена. Пък и няма кой - единственно тя вътрешно може да се самоунищожи, както писа преди век и половина Клаузевиц (виден немски военен анализатор) анализирайки войната между Русия и Наполенова Франция. Би било прекрасно Русия да влезе в ЕС и НАТО, но различията между западната демокрация и източният феодализъм са непреодолими. Това е реалността и трябва да се научим да лавираме, но без да ни го наврат ... Тежка задача за нас с оглед на налегналата ни слабост, разруха и безпомощност.

  3. Анонимен
    #26

    Ситуацията на Балканите заслужава вниманието на политолозите в много по голяма степен. На територията на полуострова са географските образования нямащи политикоикономическа способност да бъдат държави а дефакто се водят като такива. При следващото раздаване на картите на геостратегическата маса наречена Балкани се залагат на карта : .Европейският Съюз .Македония, Косово, Босна Херцеговина, България, може още на запад да се помисли.

  4. Анонимен
    #25

    И какво толкова им е неудобен заместилият тоя с бинокъла?Дава свобода на стопанска инициатива.Само дето на ония,на които им я дава го държат здраво в зависимостта да прави каквото му се каже.Според Ходорковски няма да го пуснат скоро от президентското му място,в което са го положили.Дай сега да видим какво става в Сочи,където от 12 млрд.разноските станали 52 млрд.(ми това горе-долу една десета от предвидената сума за модернизиране на въоръжението до 2020 година).Пък,отделно и на хората не им се ходи там,не на всичките де,а на най-важните хора.Как ще я кара това момче с бинокъла от сега нататъка?Не е ясно.

  5. Анонимен
    #24

    ЕХ ЧЕ УДОБЕН ЗА ЗАПАДНИТЕ ХИЕНИ БЕШЕ ПИЯНИЦАТА ЕЛЦИН,КОГОТО ОХОТНО КИЧЕХА С ТИТЛАТА ДЕМОКРАТ, ДОКАТО ТОЙ В ТЕХЕН ИНТЕРЕС СЪСИПВАШЕ СТАНАТА, А ОКОЛО НЕГО СЕ РАЖДАХА ЗА ЕДНА НОЩ МИЛИАРДЕРИ ОЛИГАРСИ, СЪЩО НАРИЧАНИ ДЕМОКРАТИ. СЕГА Е ГОЛЯМО СКЪРЦАНЕ СЪС ЗЪБИ.

  6. Анонимен
    #23

    като е добесъл ЕС минуси на България, ЗАЩО в ЕС ни вкара БСП А сега плаща на тролвое да ни разубеждава? Ей тов ами обясни тролче червено? А капаназа украйна щракна! както стана в Беларус - фалит, заем, пак фалит и придобиване на 50% от икономиката от държавно назначените олигарси на Путин Същия сценарий тетче и в България - фалит на НЕК, заем който "прехвърляме на Ю Поток" после пак фалит на НЕК и следва закупуване на българската енергетика от същите нискочели момчета на Кремъл Ама нали сте социалисит, дреме ви за България

  7. Анонимен
    #22

    ес донесе поBече минуси на БАЛГАРИА ! моjеби Украина ще избегне капана B които попаднахме ние ?!

  8. Анонимен
    #21

    Прав си ЗАПАДЪТ Е ЗЛО!!!БЪЛГАРИЯ В ЕВРАЗИЙСКИЯ СЪЮЗ ЗАВИНАГИ!!!!!!!!!!!!!!!!!

  9. Анонимен
    #20

    До 18 -Много добре казано!

  10. Анонимен
    #19

    12, "А Беларус е крайно изостанала страна," Сериозно? По номинален БВП, както и по паритет, така и на глава на населението "крайно изостаналата" е по-напред от България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.