Колкото повече наближава гласуването в ООН за войната в Ирак, толкова по-високо Русия говори за необходимостта да се запази мирът, международната стабилност и целостта на Обединените нации, като в същото време си оставя възможност без много шум да се откаже да използва правото си на вето.
Президентът Владимир Путин - както винаги предпазлив, но твърдо решен, че гласът на Русия трябва да тежи, - лавира между Съединените щати, които натискат Кремъл да подкрепи войната срещу Ирак, и Франция и Германия, които искат инспекторите на ООН да получат повече време за разоръжаване на Багдад.
Но съвсем скоро Путин ще трябва да избере между исканата от САЩ резолюция, която може да разчисти пътя към предвождана от американците инвазия в Ирак, и френско-германския призив за повече време. Гласуването се очаква в началото на идната седмица.
Засега експерти в Русия и в Съединените щати казват, че Кремъл добре се оправя в бурните дипломатически води, изчаквайки да види какво ще се окаже най-изгодно за интересите на Москва.
Путин съзнава, че Русия вече не е свръхсила, но твърдо вярва, че другите трябва да се съобразяват колкото е възможно повече с гласа на Русия. Затова Москва не бърза да разкрие картите си. САЩ и Европа се състезават кой да получи подкрепата ѝ, а това укрепва нейното положение и влияние.
"Не мисля, че те са в неизгодна позиция", казва Селесте Уоландър, директор на програмата за Русия и Евразия на Центъра за стратегически и международни проучвания във Вашингтон.
Вчера руският външен министър Игор Иванов каза, че е "малко вероятно" Русия или който и да е друг постоянен член на Съвета за сигурност с право на вето да се въздържи при гласуването за Ирак. "Има проблеми, при които е желателно да няма въздържали сред членовете на Съвета за сигурност, защото става дума за сериозни въпроси", каза Иванов на пресконференция в Лондон.
Но високопоставени служители от администрацията на Буш не смятат, че ще има руско вето.
Ако Русия подкрепи или най-малкото не попречи на САЩ, Путин може да се озове в групата на победителите. Това ще стане, ако всичко тръгне добре за Вашингтон, който твърди, че ще вземе предвид руските интереси в Ирак. Русия иска да си върне стария иракски дълг и да се възползва от петролните си договори, замразени сега заради санкциите на ООН.
Русия вероятно няма да спечели толкова, ако Франция и Германия попречат на САЩ в Съвета за сигурност. Висши служители, които все още възприемат САЩ като противник, ще бъдат доволни да поставят американците в затруднено положение, но Русия има нужда от добрата воля на Вашингтон в много и най-различни области, включително търговията и сътрудничеството в сферата на сигурността.
"Мисля, че има предел на руската политика, че Русия няма намерение да къса със САЩ и с президента Буш заради Саддам Хюсеин", каза Александър Шумилин, директор на Центъра за близкоизточните конфликти в Института за САЩ и Канада.
Путин спечели много от важното си решение да подкрепи президента Джордж Буш в борбата му срещу тероризма.
Заплахата от ислямския екстремизъм от райони, южно от Русия, бе до голяма степен намалена, най-вече благодарение на американското военно присъствие в Афганистан и Централна Азия.
За разлика от Европа Съединените щати практически мълчаха и не реагираха на съобщенията за нарушенията на човешките права от руските военни в отцепническа Чечения. В петък администрацията на Буш официално обяви, че налага санкции на три чеченски бунтовнически групировки заради терористичната им дейност.
Според американски служители руснаците може да очакват, че Конгресът ще вземе решение преди майската среща на високо равнище по два важни за Кремъл въпроса: отмяната на поправката Джаксън-Ваник за ограничаване на търговията с Русия и ратифицирането на подписания миналата година в Москва договор за контрола върху въоръженията.
Франция и Германия нямат какво да предложат от този мащаб в замяна за подкрепата на Кремъл за техните предложения. Именно заради това, казват аналитиците, Москва много внимава винаги да си оставя вратичка за изход в дипломатическите битки.
Руски дипломати вече седмици наред повтарят, че страната им има право на вето върху евентуална резолюция, но в същото време настояват, че Саддам трябва да изпълни резолюциите на ООН. Освен това Кремъл никога не е изключвал възможността от употреба на сила и ту предупреждава за опасността от това, ту хвали твърдия американски подход.
Експерти казват, че за Русия решаващи ще бъдат предстоящите разисквания по най-новия доклад на ръководителя на оръжейните инспектори Ханс Бликс за това дали Ирак изпълнява исканията на ООН и дали ще разруши ракетите си Ас Самуд-2.
"Мисля, че нещата ще зависят от доклада на Бликс, от това дали Ирак изпълнява исканията", казва Уоландър.
Макар че на Русия не ѝ харесва идеята за война, старите връзки на Кремъл с Ирак са отслабнали. Според руски експерти сега нещата зависят от Багдад. "Сега е ред на Саддам Хюсеин да направи своя избор", подчерта Шумилин от института за САЩ и Канада.
По БТА
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.