
Руският президент Владимир Путин ликвидира най-голямата държавна информационна агенция РИА "Новости" и държавното радио "Голос России", а на тяхно място създава организация, на която възлага да информира чуждестранната аудитория за събитията в Русия под ръководството на Дмитрий Кисельов, известна фигура от руската телевизионна пропаганда.
Кремъл обяснява реформата в държавните медии със стремежа да се съкращават разходи и да се обяснява на света истината за Русия, предаде Ройтерс.
Критиците обаче смятат, че предаването на относително либералния медиен холдинг в ръцете на Кисельов е крачка към възстановяване на съветските времена, когато вътрешните новини бяха монопол на ИТАР- ТАСС, а за външните отговаряха РИА - АПН и "Советское информбюро". Кисельов е известен със спорните и консервативните си позиции, посочва АП и припомня епизод от негово тв предаване през август, когато той заявил, че по негово мнение органите на хомосексуалистите не са годни за трансплантации и трябва да бъдат изгаряни.
С публикуван в понеделник указ "За някои мерки по повишаване ефективността на дейността на държавните средства за масова информация" Путин разпорежда да се ликвидира РИА и вместо нея да се създаде агенция "Россия сегодня". Отговорностите ѝ ще са да информира "зад граница за държавната политика на РФ и обществения живот в РФ", посочва Путин. Сходствата със съветската АПН са очевидни, тъй като сред задачите на АПН бе да създава материали за "обществено-икономическия и културния живот на съветския народ, а също материали, отразяващи гледната точка на съветската общественост по най-важните събития от вътрешния и международния живот".
С връщането на Путин за трети президентски мандат в условията на масови протести, Кремъл и лоялните му бизнес структури усилиха контрола над средствата за масова информация, обръщайки внимание на интернет и вестниците, които се превърнаха с средище на обществения дебат след монополизирането на федералния телевизионен ефир.
Мащабите на реформата, започнали в държавните новини, не се окончателно ясни: ролята на държавната агенция ТАСС след реорганизацията на РИА все още не е обявена.
Сега официалните новини ще бъдат монополизирани в ръцете на ИТАР-ТАСС, коментира в блога си известният руски журналист Андрей Малгин.
Шефът на кремълската администрация Сергей Иванов каза, че целта на реформата е по-рационално използване на бюджетните средства, които държавата отделя за информационни ресурси, съобщи РИА.
"Русия провежда самостоятелна политика, твърдо защитава националните интереси; да се обясни това на света не е лесно, но може и трябва да се прави. Трябва да се говори истината, да се прави достъпна за максимален брой хора, като за това се използва съвременен език и най-съвършени технологии", заяви ръководителят на администрацията на Кремъл, който е отдавнашен съюзник на Путин.
"Държавната пропаганда трябва да има свое лице и Кисельов подхожда идеално", коментира в блога си популярният политик и последователен критик на властта Алексей Навални.
РИА Новости струва на руския бюджет около 100 млн. долара годишно, а ИТАР-ТАСС – двойно по-евтино, отбелязва Ройтерс. В бюджета е записано, че те получават пари за "организиране на информационно-пропагандна подкрепа на вътрешната и външната политика на Руската федерация".
Основните бюджетни разходи за пропаганда обаче отиват в държавната радио-телевизионна корпорация ВГТРК, откъдето в "Россия сегодня" отива Кисельов. През тази година холдингът получава дотации от близо 700 милиона долара.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент