Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

PwC: Възстановяването ще стимулира растеж с рекорден темп

0 коментара
PwC: Възстановяването ще стимулира растеж с рекорден темп

Прогнозата е глобалната икономика да нарасне с около 5% по пазарните валутни курсове през 2021 г. Това би бил най-бързият темп, регистриран през 21 век, връщайки глобалната икономика до предпандемичните ѝ нива на производство до края на 2021 г. или началото на 2022 г.

Това са прогнозите, публикувани в Глобалната икономическа перспектива на PwC (ПрайсуотърхаусКупърс) за 2021: От големия локдаун до голямото възстановяване (PwC's Global Economy Watch 2021: From the great lockdown to the great rebound).

Очаква се растеж, който обаче ще бъде неравномерен и ще зависи от успешното и бързо внедряване на ваксини и продължаващите приспособителни фискални, парични и финансови условия в по-големите икономики на света. Друга ключова тема ще е как тласъкът за възстановяване и растеж може да се синхронизира с инвестициите в зелена инфраструктура, създавайки повратна точка в борбата срещу изменението на климата, се посочва в прогнозата на PwC.

Въпреки прогнозирания ръст с 5% тази година, следващите три до шест месеца вероятно ще продължат да бъдат предизвикателни, особено за страните от Северното полукълбо, които през зимните месеци могат да бъдат принудени да въведат допълнителни локални или цялостни икономически локдауни.

Производството в някои напреднали икономики например може да се свие през първото тримесечие и растежът като цяло е по-вероятно да се засили през втората половина на годината, когато се очаква големите напреднали икономики да са ваксинирали поне две-трети от населението си.

"Макар че добрата новина е, че до края на 2021 г. или началото на 2022 г. глобалната икономика вероятно ще се върне към нивата на производство отпреди кризата, отличаваща характеристика на Голямото възстановяване е, че то ще бъде неравномерно в различните държави, сектори и нива на доходи. Например китайската икономика вече е над нивото си преди пандемията, но други напреднали икономики особено тези, силно базирани на услугите като Великобритания, Франция и Испания или съсредоточените в износа на стоки и оборудване, като Германия и Япония едва ли ще се възстановят до нивата си от преди кризата до края на 2021 година", коментира Барет Купелиан.

Околната среда ще бъде важен фокус за 2021 г. и вече се позиционира като възможност за ускоряване на прехода на бизнеса и политиката към нетни нулеви емисии. През 2021 г. се очакват значителни инвестиционни и политически промени, свързани с Парижкото споразумение за климата, в основните търговски блокове, вкл. САЩ, Китай и ЕС.

Зелените облигации, които се използват за пряко финансиране на екологични проекти, в момента представляват по-малко от 5 на сто от световния пазар на фиксиран доход. През 2021 г. общата емисия на зелени облигации ще се увеличи с над 40 на сто, за да надвиши за първи път половин трилион щатски долара.

Освен това апетитът на инвеститорите във Фондове за околна среда, социална политика и управление (ESG) ще продължи да се увеличава и до 2025 г. може да представлява до 57 на сто от общите Европейски взаимни фондове.

В световен мащаб анализът посочва, че производството на електроенергия от възобновяеми източници продължава да става все по-ключово, като капацитетът на фотоволтаичната енергия (PV) вероятно ще се увеличава с бързи темпове на фона на нарастващия капацитет в ЕС, Индия и Китай. Ако настоящите тенденции се запазят, фотоволтаичната енергия е на път да надмине природния газ през 2023 г. и енергията от въглища през 2024 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.