Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Quo vadis българска съдебна реформа?"

10 коментара
"Quo vadis българска съдебна реформа?" е заглавието, под което германската фондация "Конрад Аденауер" публикува равносметка за постигнатото за три години членство в ЕС и шест месеца управление на ГЕРБ, малко преди ЕК да оповести доклада си за напредъка на България, съобщава радио Дойче веле.

Проблем на българската съдебна система остава нейната независимост и на първо място гарантирането ѝ от страна на Висшия съдебен съвет (ВСС), който продължава да дава много основания за критики, се казва в документа на германската фондация "Конрад Аденауер" по повод предстоящото публикуване на новия доклад на ЕК за напредъка на България.

Като други слабости са посочени липсата на ясна концепция за необходимите промени в правосъдието и отсъствието на истинска правна политика и съответната политическа воля, най-вече от страна на мандатоносителя, за осъществяване на реформата в правосъдието. А по оценки на български експерти вътре в самата система на правосъдието също липсва всякаква воля за реформи, четем още в доклада.

С промените в българската конституция от 2007 година беше реформиран ВСС, който за първи път стана постоянно действащ самоуправляващ се орган. Неговата задача е да гарантира независимостта на правосъдието. Със същата цел подобни контролни органи бяха създадени и в почти всички останали страни в преход от Централна и Източна Европа и в този смисъл България не е изключение.

Европейската комисия забелязва напредък в работата на ВСС, който обаче напоследък е подложен на остра критика у дома. Много от членовете му са или в предпенсионна възраст или са я навършили, отдавна вече не са действащи съдии или прокурори и са обвинявани, че им липсва поглед върху актуалните проблеми в правосъдната система, се казва в доклада.

Друга критика към ВСС е свързана с податливостта на някои негови членове към корупция. За илюстрация на това авторката дава пример с Красимир Георгиев, известен още като "Красьо Черния", и уточнява, че ВСС е обект на множество влияния вкл. заради това, че отговаря за назначенията и дисциплинарните наказания на съдиите и прокурорите.

Много съдии и прокурори се стремят да завържат лични контакти с членовете на ВСС, за да могат да увеличат шансовете си за повишение или да избегнат евентуални наказания. Поради това, но и поради други причини, ВСС е трън в очите на много неправителствени организации, работещи в областта на правовата държава и реформата в правосъдието, които биха биха желали да видят един по-отговорен и по-ефективно работещ ВСС, се казва в доклада на фондация "Конрад Аденауер", която е близка до германските християндемократи и работи тясно с партия ГЕРБ.

През първите месеци от управлението на ГЕРБ министърът на правосъдието Маргарита Попова се показа не само като реформатор, но и като компетентна на поста. Ползва се с добро име. Много положително се приемат усилията ѝ да насърчава сътрудничеството между държавните и неправителствените институции, които работят в областта на реформата в правосъдието. От това се очаква да бъде даден тласък на буксуващата съдебна реформа, се казва още в доклада.

В момента българското правосъдно министерство разработва проект на стратегия за реформа на съдебната система. С тази стратегия са свързани и надеждите за дълготрайни промени. От успеха на стратегията ще проличи и това, доколко сериозно се отнася новата министърка към обещанието си да работи в тясно сътрудничество с неправителствения сектор.

Високи очаквания по отношение на съдебната реформа има в българското общество не само към министър Попова, но и към цялото правителство. Според някои оценки на експерти все още управляващите нямат ясното съзнание, че реформирането на правосъдната система е преди всичко политически въпрос. Затова и отговорността не може да бъде прехвърляна върху съда и прокуратурата, или пък върху неправителствения сектор.

Последните могат да дадат важни импулси за напредък на реформата, но не могат да заместят държавната политика в областта на реформите. Затова с огромен интерес се очаква новата стратегия на българското правосъдно министерство, завършва докладът на фондация "Конрад Аденауер" за свършеното досега в реформата на българската правосъдна система

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. TUHLA
    #11

    Kakvi sa tia poredni ES krititsi. 6to ne si gledat groznite jeni a idvat da seat seme tuk !

  2. И.Иванов, Швеция
    #10

    "Като други слабости са посочени липсата на ясна концепция за необходимите промени в правосъдието и отсъствието на истинска правна политика и съответната политическа воля, най-вече от страна на мандатоносителя, за осъществяване на реформата в правосъдието."Както самите днешни гербови мандатоносители си лепяха гербови марки "Подкрепят ни десните в Европа!", така и започналите да наподобяват подкрепящи ги ОФ партии десни партии в България им лепяха гербови марки "Подкрепят ги десните в Европа (и затова

  3. Поморийски
    #9

    Никаква реформа не може да има, ако тя се извършва от продажните политици в партиите. Назначенията във ВСС са чисто политически назначения - това е бедата. Много важно като чрез мнозинството си в НС ГЕРБ изгони едни магистрати и ги замени с лоялни такива към новите управници!

  4. Izvod
    #8

    Sus be rusko chenge!

  5. И.Иванов, Швеция
    #7

    .

  6. ЗОАР
    #6

    VADO ROMA ITERUM GRUCIFIGI ! ТОВА Е ОТГОВОРА ГЛУПАЦИ ПРОСТИ ! НО НЯМА ДА МЕ РАЗБЕРЕТЕ. ЗА ТОВА ОСТАНЕТЕ СИ ТАКИВА КАКВИТО СТЕ. СЛЕПИ И НЕЩАСТНИ, ПОРАДИ НЕЗНАНИЕ И ПРОСТОТИЯ. AVVE DOMINUS LITIS !

  7. питащ
    #5

    съдебна власт?Не,те искат само и единствено зависима от тях милиционерска съдебна власт. Това е първият и основен проблем на сегашното правораздаване в България

  8. Стамбо
    #4

    не трябват много анализи. Ясно е за всеки, че оправянето на съдебната система не може без следните 2 процедури.1. Шут на патрона и хрантутника на мафията Гоцэ и неговите агенти в тоги.2. Задължение на брадясалия комунистически мошеник Велчев да заеме обръснат мястото си в Централния затвор, килия южно изложение.

  9. И.Иванов, Швеция
    #2

    А дали милиционер Стамбо иска независима съдебна система?

  10. Дядо
    #1

    Никаде не е тръгнала нашата съдебна система. Напротив, живеят си като в приказките и този начин на поведение искат да го екстраполират чак до далечното бъдеще. И си мърморят не много силно, под носа: "Слава на БКП! Вечна слава!"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.