Ден
след като група граждани поискаха с подписите си оставката
на главния прокурор Никола Филчев, неговият заместник Христо
Манчев днес каза, че друга група граждани внесли нови данни
по делото "Сапио" срещу бившия премиер Иван Костов.
От реакциите на Главна прокуратура се разбра, че няма намерение да се занимава с искането на хората, които удостовериха с подписи волята си за оставката на Филчев, но смята да се заеме незабавно с искането на анонимна засега друга група граждани, които настояли ново разследване срещу Иван Костов.
Според пресаташето на прокуратурата Николай Марков, искането на гражданите ще се обсъди до 20 дни и тогава ще има решение дали прокуратурата да възобнови производството. Не стана ясно обаче дали главният прокурор Никола Филчев ще се намеси лично в този случай, след като миналата седмица обяви, че излиза в отпуск, за да осигури независимо разследване за убийството на Николай Колев.
Да ловиш черна котка в черна стая без котка
Междувременно следователят Румен Киров от Националната следствена служба обяви пред БНР, че срокът за давност по делото "Сапио" е изтекъл и ВКП е лишена от законовата възможност да започне отново предварителната проверка, както и да образува следствено дело. Румен Киров, който през 1998 г. прекрати предварителната проверка по този случай каза, че бившият финансов министър Иван Костов не е извършил престъпление и добави, че не вижда основание да си променя становището от 1998 г.
"Право на прокуратурата е да върши каквото върши, но се чудя как би могло да се разреши въпросът с давностните срокове, отбеляза Киров. Според него "срещу Иван Костов никога не е било образувано наказателно дело, било дознание, било следствие."
"Член 282 от НК предвижда максимум 10 години, но вече е изтекъл давностния срок, тъй като делото никога не е било наказателно", каза още следователят Румен Киров и припомни, че съобразно доказателствата той вече се е произнесъл по време на предварителната проверка.
В заключение, парафразирайки Конфуций, следователят от Националната следствена служба Румен Киров сравни опитите да са възобнови делото срещу Иван Костов с опит за лов на черна котка в тъмна стая, особено когато котката не е там.
Как бе пуснат отново призракът "Сапио"?
Според прокуратурата подписката за "Сапио" е била внесена в отдел "Инспекторат" на Главна прокуратура в понеделник, а вчера била заведена на отчет в деловодството. От ВКП отказват да съобщят колко души са се подписали под подписката срещу Костов. Не се дава информация и дали те лично са удостоверявали подписите си на място в Главна прокуратура, както бяха задължени да направят гражданите, внесли вчера иска си за оставката на Филчев, предаде БНР.
По случая "Сапио" - за безмитен внос на шоколади, бира и уиски от едноименната фондация на синия депутат от Великото Народно събрание Ясен Златков, са извършвани две проверки по нареждане на бившия главен прокурор Иван Татарчев - през 1993 и 1998 г. И двете приключиха с мнение, че Иван Костов като финансов министър не е извършил престъпление, тъй като подписът му под молбата на фондацията за безмитен внос се е отнасял изрично за стоки с нетърговска цел и няма отношение към допуснатите нарушения на митническия режим. Втората проверка Татарчев завеща на наследника си Никола Филчев. Десет дни след като стана главен прокурор, на 4 март 1999 г. Филчев прекрати делото "Сапио" срещу Костов и обяви, че липсват данни за извършено престъпление.
Вчера прокуратурата избра следния подход, за да обяви намерението си за снемане на нечий имунитет:
Във факс на ВКП бе съобщено, че внесената гражданска подписка с искане за оставката на Филчев е дело на "група пенсионери, изпратени в прокуратурата от "Медиапул"". Във второто изречение се съобщаваше, че е постъпило и искане от граждани да се преразгледа решението на прокуратурата по случая "Сапио", да се снеме имунитета на Иван Костов и да му се търси наказателна отговорност. В третото изречение ВКП обяви, че в първия работен ден на Народното събрание, главният прокурор ще внесе искане за снемане имунитета на друг народен представител поради извършени престъпления.
Great suspense
Така избраният от прокуратурата подход - да съобщи, че ще иска нечий имунитет, но без да казва точно чий, даде незабавно очакваните резултати - сред отпускарите -парламентаристи и сред медиите се разнесоха най-разнообразни слухове. Първите обичайно заподозрени бяха бивши членове от кабинета на ОДС, които бяха разследвани и от временни парламентарни комисии. Депутатът от СДС Йордан Соколов обаче предположи в интервю за Радио "Свободна Европа", че нароченият депутат е бившият шеф на НРС Бриго Аспарухов, заради унищоженото дело на банкера Атанас Тилев.
Заплахата да се иска имунитета на син депутат е реална, независимо от последователно въздържаното отношение на СДС към всички събития от последните седмици, свързани с атаките срещу главния прокурор и ясното разграничение на партията от акциите на Едвин Сугарев. Сугарев подаде оставката си от НИС на СДС именно заради изявлението си, че сините трябва да се извинят на обществото за избора на Никола Филчев.
"Недейте да свързвате искането за снемане на имунитет непременно с атаките срещу главния прокурор", каза днес председателят на парламента Огнян Герджиков. За да се подготви предложение за снемане на имунитет, са необходими много месеци работа, обясни той и напомни, че това вече се е случило веднъж в този парламент. Ще се случи втори път, до края на мандата може да случи още няколко пъти, каза Герджиков. Миналата година парламентът свали имунитета на ОДС-депутата Венцислав Върбанов, бивш министър на земеделието в правителството на Костов, заради обвинения във връзка с фонд "Земеделие".
В отговор на въпрос председателят на парламента отговори, че няма никаква информация кой е депутатът, чийто имунитет ще иска главният прокурор.
През 2002 г. парламентът изпрати в прокуратурата документация, свързана с нарушения в дейността на Ръководство "Въздушно движение". Според изводите на временната парламентарна анкетна комисия, отговорност за нарушенията носят бившите министри от кабинета на ОДС Муравей Радев - сега депутат от дясната опозиция, и Вилхелм Крауз. Също миналата година финансовият министър Милен Велчев сезира главния прокурор за извършени според него незаконни действия от страна на Радев, визирайки споразумението за продажбата на Булбанк на УниКредито Италиано и доставката на хартия за нови бандероли.
Днес сред депутати от мнозинството обаче усилено се тиражираше името на колегата им от ОДС Никола Николов, когото прокуратурата подхвана още през 2001 г., във връзка с натиска срещу издателите на вестниците "Дневник" и "Капитал", публикували информации за брата на Филчев. Още тогава Николов бе викан в прокуратурата и разпитван за сделките с "Каолин" Разград, както и тази за стъкларския завод в града.
Соколов: Тук се постъпва по по-особен начин
Бриго Аспарухов трябва да бъде народният представител, на когото главният прокурор да поиска снемането на депутатския имунитет, защото срещу него имаше следствие за извършване на тежко престъпление, а именно унищожаването на досието на банкера Атанас Тилев, заяви Йордан Соколов от СДС. Той припомни, че за същото престъпление вече има влязла в сила присъда на ген. Семерджиев и на ген. Нанка Серкеджиева.
"Сега тук се постъпва по един по-особен начин и доколкото аз си спомням, за пръв път официално се прави изявление от името на Главна прокуратура, че ще бъде направено, сочи се дори моментът, първия ден на новата сесия на Народното събрание, искане за снемане имунитет на народен представител - нещо, което за мен не е конструктивно, защото внася смут в обществото", посочи Соколов.
Към 18 ч. ВКП пусна факса
В обичайното си време за изпращане на факсове, към 18 часа, ВКП съобщи, че изпратила в Народното събрание искане за снемане имунитета на депутата от ОДС Никола Николов.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.