Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"";Жест на помирение"" на папата още с пристигането му в София

0 коментара

Почти всички немскоезични вестници днес отразяват посещението на папа Йоан-Павел Втори в България. Под заглавия като "Българите приветстват папата като посланик на Запада" /на германския Франкфуртер Алгемайне Цайтунг/ и "Папата изчисти българите от позорното петно" /на австрийския Клайне Цайтунг/ немскоезичният печат отбелязва, че България е по-особена спирка в поредната обиколка на главата на Римокатолическата църква. Като причина се посочва, че името на България бе замесено в спекулациите около атентата на площад Свети Петър преди 21 години.

За разлика от визитата в Азербайджан, на която мюсюлманското население на страната реагира равнодушно, посещението в православна България събуди големи очаквания, се казва в статиите. Според авторите върху България все още пада сянката на съмнението, че оттам е тръгнал заговорът за покушението на папата през май 1981 г.

Още с пристигането в София папа Йоан-Павел Втори направи "жест на помирение", пишат вестниците и цитират приветствените му думи пред храма Св. Александър Невски "Никога не съм преставал да обичам българския народ". За политическите кръгове в бившата страна от източния блок това бе "недвусмислен знак на помирение" и "така очакваното опрощение, което бе посрещнато с аплодисменти от все сърце", се казва в статиите.

Авторитетното списание Шпигел отбелязва, че целта на визитата на папата в България е сближаването между римските католици и източноправославната църква. "Политическите кръгове в София обаче оценяват посещението като знак за окончателното помирение между Ватикана и България" след атентата от 1981 г.

"Дори българите, които не изповядват католицизма, придават голямо значение на посещението", пише австрийският вестник Ди Пресе. "Единствено православната църква дълго време се противеше на папската визита, макар историята на българската православна църква да сочи, че най-сериозните ѝ конфликти са били с Константинопол, а не с Рим. В средата на 19-и век част от епископията дори възнамеряваше да се присъедини към Рим, за да се изплъзне от влиянието на патриарха в Константинопол".

"Причина за днешното враждебно отношение към Рим е тясната връзка между Българската православна църква и московския патриарх, който обвинява Ватикана, че предприема агресивни мисии", пише по-нататък кореспондентът на Ди Пресе Томас Гьоц. "Ден преди посещението на папата в България се появи книгата на полски журналист, която има за цел да отхвърли подозренията за евентуално участие на българските тайни служби в атентата срещу папата през 1981 г. В България се надяват, че гостът от Рим ще направи най-сетне недвусмислено изявление и така ще сложи кръст на кошмарните слухове."

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.