Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Работа, избор и работеща демокрация

53 коментара
Работа, избор и работеща демокрация

Вълненията в България продължават, а с това и непрестанните коментари. Прави впечатление, че както у нас, така и в чужбина се промъкват някои неточни тези, които могат сериозно да изкривят публичния дебат и на практика да подменят същината на протестите.

Такива са например коментарите, че страната е поредната жертва на бюджетните икономии, както и че хората са популисти, тъй като искат нова конституция да им плати сметките и да им осигури по-добър стандарт на живот.

Тези две твърдения са абсолютно неверни.

Причината за протестите в страната не бяха бюджетните икономии. Такива на практика нямаше – поне не в мащабите, които си представят в Европа. Държавните разходи нарастваха през всяка една година на кризата, а през 2013 г. са гласувани на рекордни нива – за пръв път държавата ще преразпредели над 30 млрд. лева.

Икономиите бяха под формата на замразени пенсии (без минималната), помощи и заплати (последното е спорно, ако се съди по разходите за заплати в администрацията, които не спряха да нарастват).

Точно през тази година обаче имаме раздвижване в тези плащания – пенсиите например ще се увеличат от април, заложени са и повече разходи за заплати в бюджетната сфера и социални помощи.

Така че макар и да има недоволство от провежданата бюджетна политика – със сигурност много групи (пенсионери, майки и т.н.) биха желали постоянен ръст на всякакви социални плащания – не това е водещият мотив на протестите. Нормално подобни искания почти не се и чуват.

Причината за протестите не се крие в бюджетната политика, а в бедността и високите сметки.

През последните четири години заетостта в страната се срина, а това моментално рефлектира върху бедността. Това е най-категоричната причинно-следствена връзка в страната – като няма работа, бедността расте. Неслучайно вече две години говорим за създаването на работни места като водещо предизвикателство, което постоянно се пренебрегва. Подобна структурна политика на пазара на труда, която да улесни откриването на нови работни места не бе провеждана.

На фона на липсата на работни места и нарастваща бедност се появиха и по-високите сметки за ток. Това е искрата на протестите – работа няма, а монополистът изведнъж сервира висока сметка за ток. Тук въобще не става дума за бюджетна политика и икономии, а за сбъркани структурни политики на пазара на труда (пречки пред новите работни места) и в енергетиката (поддържане на монополите).

Проблемът не е в конституцията, а е икономически

Остава въпросът защо гражданите искат нова конституция, като проблемът изглежда да е икономически и решим в рамките на тази конституция.

Истината е, че подпалени от липсата на работа и високите сметки, гражданите поискаха и нещо друго, а именно демокрацията да заработи. Това не бива да ни учудва, тъй като този филм сме го гледали многократно. Нима Арабската пролет не беше по този сценарий? На 17 декември 2010 г. Мохамед Буазизи се самозапали в Тунис, след като местната власт му отне препитанието – конфискувайки количката и стоката му, тъй като нямал разрешение да продава на улицата.

На следващия ден започна Арабската пролет, която бе провокирана именно от липсата на работа и перспектива, но резултира в демократични искания. Нещо подобно наблюдаваме и в България.

Много коментатори с лекота определиха исканията на протестиращите като хаотични и често безумни. Но как въобще е възможно някой да очаква единни и само смислени искания от подобна маса хора? Та в парламента имаме 240 човека, който не могат да се разберат и имат тотално различни идеи, много от които също трудно могат да се определят като разумни.

Няма как да събереш група хора на едно място, било то 240 в парламента или 10 хиляди на улицата, и да не чуеш всякакви абсурдни неща. Още повече, че когато има подобни вълнения, на улицата излизат и всякакви крайни типове, които искат "смърт на капитализма” и т.н. Това е очаквано, въпросът е дали ще надделее разумът или популизмът.

По-добре да се говори за конституцията, отколкото за привилегиите през бюджета

За мен доминантните искания имат своята посока – по-малко бедност (разбирай да има работа), не на монополите (разбирай свободен избор) и работеща демокрация (разбирай правова държава и граждански контрол). Последното е голямо предизвикателство, но дебатът за конституцията може да бъде ползотворен – макар и повечето решения да не изискват промяна на основния закон.

Аз поне нямам спомен в България да се е говорило повече за конституцията, отколкото за привилегиите през бюджета, тоест харчовете. Това може и да е смешно на някои, например когато всеки си е написал собствен вариант на конституция и я публикува в фейсбук, но на мен ми се струва по-близо до същността на демокрацията – граждани да обсъждат основния закон и правата си, а не да искат привилегии през бюджета.

В крайна сметка всички знаем, че нещо с демокрацията (или правовия ред и справедливостта) в страната куца, така че няма защо да се плашим от това, че хората показаха недоволството си. То е рационално, а сега остава и решенията да бъдат такива.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

53 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #53
  2. Анонимен
    #52

    На автора не му е ясно или се прави на ущипан. Причината за недоволството е СИСТЕМАТА НА СИСТЕМАТИЧНИТЕ ОГРАБВАНИЯ! Бедността е продукт на тази система. Бюджетните привилегии дават пари с предимства някому все пак за да прави нещо. Комисионните на енергийната мафия са многократно по-големи от щетите на бюджетните привилегии. Ако се прекъснат червата на енергийните мега крадци от ранга Овчаров, бедността би намаляла значително. Конституцията е политическият чадър над тази узаконена мафиотска "държава". Къде бута народа този автор?....към не пипайте системата, хленчете за трохичките.

  3. Анонимен
    #51

    Паралелни светове са това - говорят различни езици... 20 г. създаваха капиталисти - криво ляво създадоха нещо...Франкенщайнче малко - но каквото такова... След 20 г. се разбра, че в държавата има и бачкатори и че и те имат някакви права - каквито такива... Да се разберат политици и протестиращи днес в България е все едно да се разберат Франкенщайн и брачеда му...никакъв шанс... Ако трябва 5 пъти ще приемат конституция и 10 пъти ще свикат ВНС но олигарсите и престъпно забогателите няма да ги пипнат - не и този път...

  4. Анонимен
    #50

    Проблемът е в разбирането на демокрацията от властимащите и това на хората. Хората искат демокрация в действителност, а не само на хартия, защото в последните 20 години в България на практика няма демокрация. Къде е демократичното разделение на властите в действителност - и малките деца знаят, че тези уж независими власти не са такива, защото всеки, който дойде на власт слага там свои хора и те стават зависими. Къде са равните права между хората - и малките деца знаят, че от 20 години има привилигировани

  5. Анонимен
    #49

    Брей, Петьо, "...и на практика да подменят същината на протестите...", ама ти си знаел каква е същността на протестите ли бе? Браво, машаллах, ашколсун, имаш самочувствие ти! На поназнайващ!

  6. Анонимен
    #48

    Браво! Много точна статия!

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #47
  8. Анонимен
    #46

    Прави впечатление, че почти всички медии "мощно разтръбяват" като "протестен митинг" всяко събиране на група хора, пък били те и двадесет-тридесет. Нещо повече, на практика участват в организирането им, като публикуват предварително сборните им пунктове и часове и подканят всички да се присъединят към тях. Не е ли необичайна тая "медийна активност" в сравнение с толкова други граждански протести, прожеждани по време на управлението на крадливата тройна коалиция ? Съвсем спонтанно човек започва да се пита, кой поръчва музикта на медиите в България ?

  9. Анонимен
    #45

    32: Представата за Андрешко като за отрицателен герой се насажда от тези, които са спестили от закуски първите си милиони. Не без успех по една-единствена причина - за 20-на години същите тези хора успяха да да съсипят българското образование. В резултат на това от училище излиза голяма маса неуки българи, които не са намерили време да прочетат "Андрешко". Човек, който наистина е прочел разказа на Елин Пелин, не би могъл да възприема главния му герой като отрицателен. Отделен въпрос е, че Андрешко спасява закъсалия си съселянин не от бирника (данъчния), а от съдия-изпълнител, а самият разказ няма пряко отношение към българина като данъкоплатец.

  10. Анонимен
    #44

    МАГАРЕНЦЕТО НА ХИТЪР ПЕТЪР

    Протестите доведоха до различни мнения за необходимите промени у нас. Това е добре, защото в спора се ражда истината, но много от идеите приличат на сеното, което Хитър Петър завързал на една пръчка и провесил пред муцунката на своето магаренце. В стремежа си да стигне сеното, то припкало и хич не усещало, че носи хитрия си стопанин в посоката в която той пожелае. За да се достигне до реална и полезна промяна трябва да се изясни какво да се направи крачка по крачка. Всяка

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.