Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Работещата икономика, а не правителствата, вдига пенсиите и заплатите

0 коментара

Навсякъде по света не правителствата, а работещата икономика осигурява ресурс за повишаване на пенсиите и заплатите. Това отбелязва в интервю пред БТА постоянният представител на МВФ Питър Стела, чийто мандат изтича в края на юли. Американецът Стела ще бъде сменен от финландката Пирита Сорса.

Икономиката върви сравнително добре и това личи и от липсата на сътресения след двойното покачване на цените на горивата на международните пазари миналата година, оценява Стела.

Според него от 1997 г. насам е свършена добра работа за постигане на конкурентност в различните сектори на икономиката, но хората трудно могат да усетят промяната, ако новостите не опират до бита. Примерът, който Стела дава, е навлизането на европейските хипермаркети като Билла и Метро: "потребителят вече не е оставен единствено на благоволението на местните търговци". Тези компании трябва да са имали увереност, че нещата в България ще се подобрят и доходите ще нараснат, коментира финансистът. По думите му, същото се отнася и до чуждите застрахователни компании, които са вече тук и правят животозастраховане - това означава, че те имат по-голяма увереност от българите, че нещата ще се подобрят.

Според представителят на МВФ последните четири години са типичен пример за това какво се случва, когато едно правителство предприеме трудни реформи и населението ги изстрада. За съжаление, казва Стела, реформите не подобряват живота веднага, междувременно идват избори и хората отиват при друг.

Българите имат право да смятат, че са страдали достатъчно. Но убеден съм, че рано или късно всички, също и новото правителство, ще разберат, че не е имало големи възможности за маневри при изразходването на средствата, за създаване на работни места, за увеличение на пенсиите и т.н., казва Питър Стела.

Всяко правителство, в която и да е друга страна, иска и би могло да повиши заплатите, но това е възможно само за много кратък период, защото тези пари трябва да се изработят, подчерта представителят на МВФ. Погледнато в исторически план ясно се вижда откъде идва повишаването на жизнения стандарт - не от правителствата, а от технологичното развитие и производството. Мнението на Стела е, че пенсиите и заплатите в България ще се повишават с темповете на икономическия растеж и нарастването на продуктивността на икономиката преди всичко в частния сектор. Неговият съвет е новото правителство да не се опитва да форсира нещата, а да остави икономиката спокойно да се развива и да създаде предпоставки за подобрения в социалната област. Защото всяко избързване ще означава парите да се взимат назаем.

Трябва да се премахне заблудата, че подобренията в социалната област зависят от решения на правителството, съветва финансистът. Те ще се случат, когато правителството създаде условия на икономиката да работи, за да генерира ресурс за пенсии и заплати.

Това , което новата власт трябва да запази и да продължи в икономиката, е валутният борд, постигнатата макроикономическа и финансова стабилност, добрият бизнес климат, добави Питър Стела.

Като най-трудна по време на мандата му той определя работата по програмата за изолация и оздравяване на губещите предприятия, наследена от правителството на Виденов. Нямаше голям напредък с тази програма до януари-февруари 1999, отчасти заради ограничения достъп на предприятията до банкови кредити и друго финансиране. За да приключи с тази част от реформите, кабинетът премина към закриване на предприятия и много хора останаха без работа. Правителството на Костов трябваше да решава проблеми на много предишни правителства и програмата за изолация е един пример за тези наследени проблеми, посочи Питър Стела.

Помолен да коментира добилата популярност идея за микрофинансиране чрез безлихвени и нисколихвени кредити, Питър Стела прави сравнение с банките от времето на социализма, които по думите му "не бяха истински банки, а счетоводни бюра, финансови огледала на плановата икономика". Те, казва Стела, нямаха нищо общо с банките в западния смисъл на думата - състезаващи се за парите на хората с предлагане на различни продукти, непрестанно търсещи подходящи места, в които да се вложат тези пари, изчисляващи риска и цената, преследващи при всичко това добра печалба.

Сега, десет години след началото на реформите, неограниченото раздаване на необезпечени кредити на губещи предприятия и некоректни кредитополучатели е в миналото. Защо отново да се връщаме към тази система, пита финансистът от МВФ. Той отбелязва като постижение, че за парите на банките вече се състезават добри проекти. Ако отново се върнем към някаква форма на субсидирано кредитиране или гарантиране на кредитите, това ще е все едно да сложим прът в колелото, смята Питър Стела. Той е убеден, че за да получава пари от банките, частният сектор трябва редовно да си пише домашното, тоест да подготвя добри проекти.

Колкото до обещаното намаляване на данъци, Питър Стела е предпазлив: всеки икономически екип преценява какви са възможностите и едва след това се конкретизира за сметка на кой данък може да стане това. Предполагам, че има резерв за намаляване на данъците, но първо трябва да се види какъв е той и тогава да се избере конкретно - дали данък-печалба, ДОД, или облагането на петролните продукти да претърпи промяна.

Според Стела най-добре е да се намали облагането на доходи от трудова дейност - осигуровките, които плащат предприятията. В България повечето предприятия не правят голяма печалба, а правят инвестиции и се борят за място на пазара, така че едно драматично, рязко намаляване на данък-печалба няма да им помогне кой-знае колко, коментира финансистът.

Всички бюджети през последните години включваха намаление на едни или други ставки. Такава, надявам се, ще бъде и стратегията на следващото правителство, отбеляза Стела. Но по думите му, тази стратегия означава, "правителството няма да реши вашите проблеми, то ще направи колкото може повече да се запазят парите ви, а вие сами трябва да решите какво да правите с тях".

Колкото до бъдещата роля на МВФ в България, моето лично мнение е, че едно бъдещо споразумение между новото правителство и МВФ би играло ролята на мост от пълно разчитане на финансиране от страна на МВФ към излизане на международния капиталов пазар, каза финансистът. Но всичко това трябва да се реши от новото правителство и ние сме готови да разговаряме с тях за подкрепа на политиката, която предприемат, завърши Питър Стела.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.