Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Работна ръка, корупция, правна система - проблемите на германския бизнес у нас

0 коментара
Работна ръка, корупция, правна система - проблемите на германския бизнес у нас

Липсата на квалифицирани кадри, корупцията, правната система, непрозрачните обществените поръчки, недоброто образование, ниската производителност и недостатъчната инфраструктура остават основните предизвикателства пред германските фирми в България. Това показва традиционното проучване на Германо-българската индустриално-търговска камара (ГБИТК), представено в петък и цитирано от БТА.

От години това са основните проблеми пред германския бизнес у нас. Без съществена промяна са и основните предимства на страна според анкетираните фирми. Те са доволни от ниската данъчна тежест и от данъчната система, от това, че страната е част от ЕС, от цена на работната ръка, достъпа до субсидии и политическата и социална стабилност, обясни Митко Василев, главен управител на ГБИТК.

Анкетата е направена от 1 февруари до 1 март т. г. и в нея са участвали 108 фирми - членове на камарата в България, както и над 1700 фирми от страните от Централна и Източна Европа (ЦИЕ).

Общата констатация от анкетата е, че имаме повече светлина, отколкото сенки в двустранните отношения, коментира Василев. Въпреки това по част от показателите, които определят средата за бизнес, България изостава от останалите страни в региона. За една година делът на германските фирми, които биха инвестирали отново в България, макар и голям е намалял от 90 на сто до 88 на сто.

Икономически очаквания

Петдесет и осем на сто от анкетираните фирми оценяват икономическата обстановка в България като задоволителна, а само - 9 на сто - като лоша. Половината от анкетираните компании са на мнение, че развитието на икономиката ще остане без промяна. Почти две трети от предприятията обаче очакват подобряване на ситуацията вътре във фирмите и само 2% прогнозират влошаване.

Почти половината от компаниите очакват по-високи обороти от износ тази година спрямо миналата и само 2 на сто понижение. Такъв е и делът на тези, които смятат, че ще наемат още хора. За 47 на сто от фирмите инвестиционните разходи ще останат без промяна, а за 46% ще бъдат по-високи.

Изоставаме в борбата с корупцията

В сравнение с данните за останалите страни от Централна и Източна Европа оценката на германските фирми в България за борбата с корупцията и престъпността остава далеч под средното ниво за региона. 44 на сто от анкетираните казват, че са много недоволни от усилията в тази посока, което поставя България на предпоследно място преди Словакия.

По отношение на правната сигурност също преобладава процентът на много недоволните.

Страната е последна по качеството на академичното образование, лоша е и оценката за професионалното гимназиално образование.

На обратния полюс са оценките за данъчната тежест и система, които са най-благоприятните сред тези за региона. По същия начин стои въпросът и с цената на труда. По този показател България е на второ място след Албания. Василев коментира, че това е добре за инвеститорите, но не и за хората в страната, като изтъкна, че по този показател сме на последно място в рамките на ЕС.

В сравнение с другите държави от ЦЕИ проучването показва, че 52 на сто от фирмите са много доволни от членството в ЕС, като няма нито един много недоволен. Половината от компаниите подкрепят влизането на страната в еврозоната.

Германските фирми в България са по-скоро доволни от достъпа до субсидии - обществени или от ЕС.

Малко над средното ниво за ЦЕИ се намираме по отношение на оценката за публичната администрация, като има стойности, които са критични - 17 на сто от фирмите са декларирали, че са много недоволни и няма нито един отговор "много доволни".

Над средното равнище сме по политическа и социална стабилност, докато по предвидимост на икономическата политика сме под средното равнище - 18 на сто "много недоволни" и 1% "много доволни".

Търговия и инвестиции

По данни на федералното Министерството на икономиката и енергетиката търговският оборот между България и Германия е достигал нов рекорд за 2017 г. - близо 7.5 млрд. евро. Ръстът е с над 12% спрямо предходната година.

Износът на България към Германия расте с доста по-големи темпове (20%) от вноса (6%).

През 2017 г. германските инвестиции в България са около 130 млн. евро по данни на БНБ. Около 1400 са фирмите с немско участие у нас.

В периода от 1996 г. до 2017 г. германските инвестиции в страната са общо 3.3 млрд. евро. Те са предимно в преработвателната промишленост, енергетиката, строителството, търговията, транспорта, IT сектора и в сферата на обслужването на самолетите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.