Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Работникът в ЕС струва 25.4 евро на час, в България – 4.4 евро

Надницата се е увеличила с близо 8% през 2016 г.

4 коментара
Работникът в ЕС струва 25.4 евро на час, в България – 4.4 евро

Българският работодател плаща за работниците си едва 1/6 от това, което поемат европейските фирми.

Средният разход за час труд в ЕС през 2016 г. е бил 25.4 евро, в еврозоната – 29.8 евро, а в България – едва 4.4 евро, обяви в четвъртък Евростат.

С това страната е в дъното на класацията сред 28-те членки на съюза.

Страните с най-ниски разходи за труд след България са Румъния (5.5 евро на час), Литва (7.3 евро), Латвия (7.5 евро), Унгария (8.3 евро) и Полша (8.6 евро).

Най-скъп е бил трудът в Дания (42 евро на час), Белгия (39.2 евро), Швеция (38 евро), Люксембург (36.6 евро) и Франция (35.6 евро).

Двата основни компонента, които формират разходите за труд, са заплати и други разходи извън заплатите (обезщетения, болнични, осигуровки). В класацията се публикуват ставките за цялата икономика без земеделие и държавна администрация.

В промишлеността почасовите разходи за труд в ЕС достигат 26.6 евро, а в еврозоната – 32.6 евро, при услугите са съответно 25.8 евро и 28.7 евро, а в строителството – 23.3 евро и 26.1 евро.

Единствената положителна за работниците в България новина е, че надницата им расте изпреварващо спрямо средната за ЕС.

Най-голямо увеличение на разходите за труд (изчислено в национална валута за страните извън еврозоната) през 2016 г. има в Румъния (+12.7 на сто) и България (+7.8 на сто), а най-малко - във Великобритания (+1.5 на сто) и Дания (+1.9 на сто).

В България почасовите разходи за труд са най-високи в сектора на услугите – 4.7 евро, следвани от предприемачеството – 4.4 евро, промишлеността – 4.2 евро, и строителството – 3.6 евро, сочат данните на европейската статистическа служба.

В ЕС разходите за час труд в евро са се повишили с 1.6 на сто спрямо предходната година, а в еврозоната - с 1.4 процента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. filt
    #4

    Важна е производителността, какво и колко произвеждаш. Има страни с по-ниско заплащане. А много хора в България имат доходи над средно европейско ниво. Явно ги заслужават.

  2. За каквото си учил и колкото повече го умееш и работиш - това ще получиш за да живееш!

  3. 70% от работещите у нас получават под средната заплата! 1/3 от работещите у нас са работещи бедни!Над 60% от населението НЕ Е напускало страната по ИКОНОМИЧЕСКИ прични! А над половината работещи българи работят в чужбина! Литва, латвия и Естония имат 2-2,5 пъти повисок БВП на човек от България! Въпреки това тях ги пазят изтребители"под наем", а нас, най-бедните в €С ни карат да купуваме такива! Разликата от 4 до 25,4€ няма да бъде наваксана до 2-ро Пришествие!

  4. brambar
    #1

    Каквото си поръчаш, това получаваш! Колкото платиш, това получаваш. Да се научат да плащат. Цените отдавна са минали тези в ЕС

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.