Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Работодатели: Връщането на данъка върху минималната заплата ще засили сивия сектор

1 коментар

Стопанската камара се противопостави на идеята на правителството удържаният данък върху доходи до размера на минималната работна заплата да се връща. Във вторник премиерът Орешарски обяви, че през 2015 г. ще се върне удържавният данък върху възнаграждения, които са били месечно до размера на минималната заплата, която от догодина е 340 лв. (или 4080 лв. годишен доход.

Предложението е стъпка към неприемлива отмяна на пропорционалното облагане на доходите на физическите лица и т.нар. плосък данък, която не е консултирана в Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС) по процедурния ред, определен в Кодекса на труда, отбелязват от Българската стопанска камара в становище, разпространено в сряда.

Според камарата мярката ще увеличи натиска за заплащане на труда на границата на минималната заплата. Работодателската организация се опасява, че се създават стимули за сивия пазар на труда и "допълнителен финансов дебаланс в системите на социалното и здравно осигуряване при очакван значителен ръст на заетите на минимална работна заплата и на физически лица, декларирали по-нисък от т. нар. "чист доход“ от 4080 лв. от източници извън работна заплата при приспадане на данъчно признати разходи и платени осигуровки".

Организацията смята, че ще се усложни администрирането на целия процес от подаването на годишната декларация, подписването на актовете за връщане на удържания данък, внасянето му по сметките на данъчно задължените лица и извършването на проверки за изрядността на декларираното. От тази свръхработа ресурс на данъчната администрация ще се отклони от предотвратяването на мащабни данъчни и осигурителни отклонения или измами.

От БСК предлагат вместо предлаганото от правителството данъчно облекчение да се обсъди въвеждането на семейно подоходно облагане.

От камарата определят като прибързано и популистко решението на правителството, взето под "натиска на протестите и текущата политическата ситуация без задълбочена оценка за въздействие върху конкурентоспособността на българската икономика и в частност - на осигурителните системи".

БСК призовава депутатите да не приемат тези промени при второто четене на проектозакона за държавния бюджет, чрез който те ще бъдат вкарани в Закона за данъка върху доходите на физическите лица.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Тези изуити от БКП ще направят така,че ще засилят сивия сектор така и ще се получава дефакто по-голяма заплата,а на ведмост минимална за да могат да се връщат данъци от една страна, а от друга и работодателите да не плащат по-големи обезщетения - здравни, данъчни и пр.А освен това е бомба със закъснител, която подзготвят на следващите управляващи.Това стана както с 10% увеличението на пенсиите, които плащаше ГЕРБ,предложени от БСП-то , от които те не платиха и стотинка.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.