Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Радан Кънев: ГЕРБ не е БКП и Борисов не е Живков

8 коментара
снимка БГНЕС

"Не може конституцията да бъде хрумка на един човек, който я е обявил нещо в 12 на обед. Това не може да бъде проект на една партия и се е случвало само веднъж - през 1970-71 година, когато БКП е писала проект за конституция". Това каза пред БНР евродепутатът от "Демократична България" Радан Кънев в понеделник за идеята на премиера Бойко Борисов да свиква Велико Народно събрание, за да приема нова конституция.

Министър-председателят иска да намалява броя на депутатите от 240 на 120, а мандатът на главния прокурор и двамата председатели на върховните съдилища да бъде редуциран от 7 на 5 години.

Според Кънев е недопустимо подобни големи теми да бъде свеждани до инструмент за отлагане на политическата смърт на един лидер с два, три или с пет месеца. По думите му предложението на ГЕРБ е "много дребно и евтино заиграване с една много голяма тема от страна на един слаб и уплашен лидер".

Евродепутатът добави, че всички предишни конституционни опити в България, освен Живковска конституция, независимо дали са успешни или неуспешни, са плод на изключително широк експертен дебат.

"Цялото богатство на българската юридическа мисъл е било събирано на едно място, цялото общество е било въвлечено. Когато има дебат за нова конституция, трябва университетите в България да врят и да кипят от усилието. Това трябва да е национална задача", добави Кънев.

Според евродепутата за всички е станало ясно, че идеята на Борисов е "един от неговите трикове за оцеляване в политиката, но ние като общество не можем да си позволим конституцията да бъде обект на трикове, конституционният дебат да разделя обществото".

"Поднесено по тази начин – партия ГЕРБ пише конституция (Данаил Кирилов пише Конституция), това поставя това конституционно усилие от първия ден като разделящ фактор, а не като обединяващ. Това е поредно потвърждение, че сме изправени пред много тежка криза, тежки решения, имаме много голяма нужда от национално единство, но г-н Борисов не може да го символизира. Не сме 1971 година, той не е Тодор Живков, ГЕРБ не е БКП. Имаме нужда от обединение, но не около един човек и една партия, а като общество", подчерта Кънев.

"Виждаме в поведението на Борисов и ГЕРБ напоследък опит да си измият ръцете от избора на Иван Гешев за главен прокурор", посочи евдодепутатът.

"Традиционно европейските институции не навлизат в национални политически конфликти, особено когато има близки избори на хоризонта. Изключително много се пазят от намеса в предизборен период в националната политика и това е разбираемо. Трябва обаче да си дадем сметка, че ситуацията със свободата на словото в България и с поведението на прокуратурата не са партийно-политически проблеми", допълни Кънев.

Той добави, че допускането на такова ниво на разграждане на държавността, в която и да е държава, поставя под голям риск европейските приоритети. Това превръща България в общ европейски проблем.

"В Германия, в Швеция, в Холандия има огромно напрежение от страна на самите избиратели, на самите данъкоплатци, за това къде отиват парите, примерно по новия възстановителен план. Това са огромни финансови потоци, Европа започва да харчи много повече публични средства, а успоредно с това решение на корупционния проблем няма. Така че европейските лидери, европейските институции са длъжни да погледнат към България, за да не допуснат проблеми със собствените си европейски приоритети. България може да се превърне в много лош пример за западноевропейските данъкоплатци", каза Радан Кънев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #8

    За приликите и разликте между Живков и Борисов можем да кажем че историята често се повтаря като фарс.

  2. Коментарът е изтрит в 22:23 на 21 август 2020 от автора.
    #7
  3. т€еритория на Мики Маус
    #6

    Живков нито веднъж не нарече народа и хората-"прости". "Тулупи", "Главанаци". Затова не го защитават от €НП!

  4. Борето от София
    #5

    Че то ГЕРБ са си чисто БКП, може би дори най-искрената му метастаза. А Борисов е точно толкова неадекватен, колкото беше и Живков. Е, от такива хора резултати няма как да очакваме - видимо управляват зле. В този момент просто се сещам за вица, дето Господ обяснявал на един архангел къде се бил загубил за седмица. Обяснявал му за строеж на нов свят и за перфектен баланс вътре в новия свят, баланс между доброто и злото. Архангелът попитал за едно място (България), дето е с мек климат, красива природа, реки, планини и т.н., защото там не виждал перфектния баланс със злото. Ала Господ все още не му бил казал какви са управниците на това място...

  5. Мюнхен
    #4

    Интересно кои са тия хора, които са "писали" проектоконституцията ? Защо не ги кажат, как така за две седмици са написали цяла конституция ? Това е основен закон, обществен договор, не е нотариален акт или договор за груб строеж. Само този факт показва какви хора ни управляват- правни нихилисти, неграмотни, с презрение към правната култура на хората, с ниско правосъзнание, липса на правна култура. Дори само заради това трябва да им се иска оставката. Може би се е появил някой нов Ярослав Радев,

  6. boriana
    #3

    По- ясно и добре от това не може да се каже. Като чета и слушам Радев ми се плаче сравнявайки неговата мисъл и неговите стратегически възгледи с влачещия се след събитията Борисов, бедната му душевност и ограничени политически възгледи. Каква загуба за държавата на стойностни хора си казвам. Но политиците ни са огледало на избрателите. Какъвто Борисов такива му и избирателите. Уви те са мнозинство. Прост нтарод, прост премиер, сам той го каза.

  7. Бивши комунисти НЯМА!
    #2

    След три непълни мандата премиерът плаши че сме пред национална катастрофа и нарушавайки конституцията нарежда, че ще се пише нова без дебатиране. Е няма такава гавра. Роби борите ли го с коментарчета в интернет!!? Само така!!

  8. Лизи Гугуткова
    #1

    Радан Кънев Поднесено по тази начин – партия ГЕРБ пише Конституция ( Данаил Кирилов пише Конституция), това конституционно усилие от първия ден става разделящ фактор, а не като обединяващ. Това е поредно потвърждение, че сме изправени пред много тежка криза, тежки решения, имаме много голяма нужда от национално единство, но г-н Борисов не може да го символизира. Не сме 1971 година, той не е Тодор Живков, ГЕРБ не е БКП. Имаме нужда от обединение, но не около един човек и една партия, а като общество.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.