Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Радан Кънев: За реформите са нужни инвестиции

Според лидера на ДСБ държавата не може да разчита само на евросредства

5 коментара
Радан Кънев. Сн. БГНЕС

Нужни са инвестиции за реализирането на ключовите реформи в България, а не само рязане на разходи. За това призова съпредседателят на парламентарната група на Реформаторския блок и лидер на ДСБ Радан Кънев на срещата на бизнеса с правителството, организирана от "Капитал".

В отговор премиерът Бойко Борисов заяви, че в момента се дават над 3 млрд. лв. за здравеопазване, докато преди няколко години сумата е била около 1 млрд. лв. От увеличените разходи обаче нямало ефект. "Когато завариш предприятие с 5000 души, а работата може да се върши от 2000, какво правиш - режеш", обясни Борисов.

Пред представителите на бизнеса Кънев очерта реформите в съдебната система, администрацията и пенсионната система като ключови стъпки за преодоляване на основните проблеми пред България - демографската криза, "трайната финансова безпътица" и системната корупция и лошата администрация.

"Твърде често коментарите за бъдещето ни са безперспективни и това има своята причина – обществото ни чувства блокаж", заяви Кънев. Една от причините за това според него е трайният демографски срив. "Той се изразява в непрекъснато намаляващ брой на населението и непрекъснато влошаващ се здравен, социален и образователен статус", коментира Кънев.

Вторият проблем, според лидера на ДСБ, е "трайната финансова безпътица", в която се намира страната. "България не намери начин да отпуши стратегическите проекти. Не може да се разчита само на европарите. България няма пари за проекти, които не са приоритетни за ЕС, няма пари за необходимите реформи в образованието, здравеопазването, за решаване на проблемите с демографската криза и социалното неравенство", обясни Кънев.

Третата причина за чувството за безперспективност, според него, е системната корупция и лошата администрация. "Трайният провал на върховенството на закона отблъсква стратегическите инвеститори. И 0 процента да е корпоративният данък корупцията спира капиталите", обясни лидерът на ДСБ. Според него, ако редица фирми не бяха избягали от страната или не бяха предпочели да вложат средствата си в други държави, финансовите проблеми на държавата щяха да бъдат решени, а с това да се подобри и средата на живот, образователният, социалният и здравният статус на населението.

"Ако липсата на върховенство на закона е основният проблем за големия бизнес, то малкият страда най-много от лошата и партизирана администрация. Няма по-голяма предпоставка за корупция от това администрацията да е изградена на партиен принцип", заяви Кънев.

"Добрата новина е, че изход има, ако се съсредоточим върху причините, а не върху последиците", коментира лидерът на ДСБ. Според него едно от решенията е реформата на съдебната система. "Ако не реформираме тази система, няма смисъл да правим здравни или образователни реформи". От своя страна премиерът Борисов заяви, че цялото правителство стои зад съдебната реформа, предложена от правосъдния министър Христо Иванов, който за това и останал на поста, който заемаше и в служебния кабинет "Близнашки".

Втората важна реформа, според Кънев, е тази на администрацията и тя е ключ и към проблемите на здравеопазването и образованието.

На трето място лидерът на ДСБ постави промените в пенсионната система, които трябва да решат проблема с огромните дефицити в общественото осигуряване. Според него има много варианти за стабилизиране на тази система и един да се фалира - "да харчим всичко сега".

Кънев добави, че и по трите основни реформи е нужен национален политически консенсус. "Това е затворническа дилема. В момента, в който един играе некооперативно, всички губим. Могат да спечелят само най-големите популисти, които обещават 1000 лв. пенсия". Според Кънев, ако основните проблеми в съдебната и пенсионната система и администрацията не бъдат решени, все по-малко хора ще гласуват на избори, гласът им ще става все по-скъп, а властта ще рекетира бизнеса все повече, за да печели избори. "Ще копаем дъното", заключи съпредеседателят на Реформаторския блок.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #5

    Да. Обаче за да има инвестиции, са нужни реформи. И не само такива на хартия.

  2. Dr. Mancho
    #4
  3. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #3
  4. Levant
    #2

    Ами искайте от Фашингтон

  5. boby1945
    #1

    Проблемът и с пенсионната система и със здравеопазването се корени САМО в нефелните рИформи на СДС-то от 1998-2001, така че Раданчо едва ли има скрит коз в ръкава за да ги оправи... По добре да си трае по тези две теми и не само по тях, като наследник на Лостов....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.