Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Радев: Европа да не пречи на руските доставки на газ за България

България е против нови цели в борбата с климатичните промени, според генералния секретар на ООН в това отношение светът върви бавно и не в правилна посока

20 коментара
Румен Радев

"Когато говорим за екологично чиста енергия, нека не забравяме, че е много важно да имаме сигурна, предсказуема енергия. В това отношение Европа също може да ни помогне много, ако не създава пречки както в миналото, по пътя на руските доставки на газ за България. Не само за България, а и за самия Европейски съюз". Това призова президентът Румен Радев пред участниците в конференцията на ООН за промените в климата в полския град Катовице.

"България продължава да работи с всички партньори в областта на климатичните промени за пълно прилагане на Парижкото споразумение, но по-нататъшна ревизия или увеличаване на амбицията за намаляване на емисиите на парникови газове обаче не съответства на нашите национални интереси", добави Румен Радев.

Ние разглеждаме социалния аспект като фактор от първостепенна важност за запазването на хиляди работни места, посочи българският държавен глава.

Трябва да разработваме и прилагаме механизми, създаващи предвидими правила за прилагане, стимулиращи конкурентоспособността на индустрията, смята Радев.

България и Европейският съюз вече изпълняват ангажиментите си по втория период на задължения по Протокола от Киото.

"Преизпълняваме целта"

Ние сме на път да преизпълним целта от намаляване на емисиите с 20 процента за 2020 г. в сравнение с 1990 г., посочи президентът.

Той отбеляза, че през 2016 г. емисиите на парникови газове в България са намалели с 49 на сто в сравнение с базовата 1988 г. и с 4,4 на сто в сравнение с предходната 2015 г.

България продължава да работи с всички партньори в областта на изменението на климата за пълното прилагане на Парижкото споразумение, коментира Радев и допълни, че се ръководим от принципа на последователно и пълно прилагане на договореното законодателство.

По думите му трябва да се адаптираме към променящия се климат.

През последните години станахме свидетели на увеличен интензитет и честота на екстремни климатични явления в глобален мащаб, каза държавният глава. Той отбеляза, че, за справяне с тези ефекти, България е разработила Национална стратегия за адаптация и План за действие.

Адаптирането към изменението на климата е въпрос на всички сектори в обществото, включващ всички органи на местно, регионално и национално равнище, но също така и частния сектор, организациите на гражданското общество и гражданите, заяви президентът Румен Радев, цитиран от БТА.

Той декларира,че България е решена да подкрепи приемането на правилата за прилагане на Парижкото споразумение, които са ясни, достатъчно подробни, ефективни и приложими за всички.

Успешният резултат ще изпрати положителен сигнал за стабилността на Парижкото споразумение и неговите цели, посочи Радев.

Според него широката ангажираност би създала повече възможности за ниско ниво на емисии и устойчиво развитие на климата, като се вземе предвид състоянието и бъдещите перспективи на националните енергийни системи.

Очаква се на срещата да бъде поставен въпросът за прекратяване на добива на твърди изкопаеми в ЕС като мярка за ограничаване на глобалното затопляне.

Такъв призив за прекратяване на добива на въглища отправи австрийският президент Александър ван дер Белен.

Българският държавен глава Румен Радев, който представя позицията на страната ни на форума, вече обяви, че не подкрепя подобна мярка. 

Генералният секретар на ООН: Вървим бавно и не в правилна посока

"Изобщо не вървим в правилната посока" за ограничаване на климатичните промени, които стават "по-бързо от нас", предупреди генералният секретар на ООН Антониу Гутериш, цитиран от Франс прес.

"Макар да сме свидетели на опустошителни последици за климата, предизвикващи хаос по целия свят, все още не правим достатъчно, не вървим достатъчно бързо", каза Гутериш през втория ден от 24-ата конференция на ООН за климата (COP24) в Катовице.

"Климатичните промени напредват по-бързо от нас и трябва да наваксаме закъснението си колкото се може по-бързо, преди да е станало твърде късно", настоя генералният секретар на ООН. Той предупреди, че "за много хора, региони и дори държави това вече е въпрос на живот и смърт".

Затова е "трудно да се разбере защо ние, заедно, се движим толкова бавно, и дори в погрешната посока", добави Гутериш.

Очаква се двуседмичната конференция в Катовице да излезе с решение как правителствата да докладват за усилията си за намаляването на парниковите емисии и да задържат глобалното затопляне под 2 градуса по Целзий, както беше договорено през 2015 г. в Париж.

Страната домакин Полша ще предложи декларация за "справедлив преход" от въглищата - основния ѝ енергиен източник - като се вземе под внимание положението на хората, работещи във въгледобивния сектор.

Критиците казват, че декларацията трябва да покрива по-широко всички аспекти на прехода от изкопаеми горива към зелена енергия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #20

    мисленето му не е напреднало откак е учил в сОвецкия съюз за вАршафския договор... България Е!!! Европа, бе, халостняк! Стига си говорил за Европа и ЕС като за "врага"! Същият е и с НАТО... - все представя България, като да сме от друг съюз...

  2. olja501013
    #19

    О, той се изказа против Д. Тръмп, който е против северния поток-2 и изобщо за намаляване на зависимостта на Европа от руския газ!!! Откъде толкова смелост?!

  3. Lazar Madjarov
    #18

    Този ,така наречен президент, дава ли си сметка че открито лобира на Русия!Няма ли кой да го попита защо твърди ,че ЕС пречи на БГ да използва руски газ.За случая ЮП ,нещата са повече от ясни.Пита се,по хипотезата ТП да мине през БГ,има ли становище на ЕС .За сега това е намерение ,а за намерения едва ли може да има становище.И тука Радев да вземе да изчисти името на БГ заради голословните обвинения лък ЕС.

  4. дон каре
    #17
    Отговор на коментар #12

    Това, че въглищата са "по-мръсни" от газа, не прави газа "чист".Отделя ли се въглероден диоксид при неговото изгаряне ?Отделя се. А има ли извличане на CO2 по време на добива на газа ?Няма.Биодизела е по-чист от газа, защото отделя точно толкова CO2 , колкото е "взел" от атмосферата в процеса на производството си.

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #16
  6. Лизи Гугуткова
    #15

    ЗАГЛАВИЕ : Газпром се надява, че Украйна няма да получи правото да се разпорежда с активите му "Газпром" надеется, что Украина не получит права распоряжения его активами 18:13 03.12.2018 ЗЛАТНАТА КОКОШКА Е ПРОСКУБАНА И ЗАТОВА КЪЛВЕ ОТ ДЪРЖАВИТЕ ВОДЕНИ ОТ КОРУМПИРАНИ ПРЕДАТЕЛИ!

  7. Лизи Гугуткова
    #14

    В юго-источната част на Средиземното море има много газ. Най-големите фирми ще го вадят! Израел, Кипър Гърция и Италия, подкрепени от ЕС започват да строят газопроводи. Турция и Русия пречат ! Атина ще активира клаузата за солидарност на ЕС заради напрежението с Турция в Егейско и Средиземно море. Параграфът гласи, че държава от ЕС може да поиска помощ от останалите 26 държави-членки. Връзките се укрепват още повече и от продължаващите усилия за формиране на обща система за сигурност и отбрана между Гърция, Кипър и Израел под егидата на САЩ, посочва още Kathimerini.

  8. dimitardi100
    #13

    Ако затоплянето и катаклизмите запазят сегашното увеличение, много скоро за никакъв социален аспект няма да може да се говори!

  9. ivancho ivanov
    #12

    Въглищата са "по-мръсни" от газа(метан, бутан) защото отделят наред с въглеродният двуоксид, серен двуоксид и азотни оксиди всичките вредни!

  10. дон каре
    #11

    Бягал е от часовете по химия. Крайните химически продукти от горенето на природния газ са вода и въглероден диоксид. А защо се затварят централите на въглища ? Защото отделят въглероден диоксид. Някой от съветниците му да му каже, че под чиста енергия се разбират ВЕИ или такива технологии за енергия, при които количеството на изпуснатия в атмосверата СО2 е равно на всмукнатия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.