Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Радев иска Северна Македония и медиите й да работят срещу езика на омразата

3 коментара

Напредъкът на Република Северна Македония /РСМ/ към пълноправно членство в Европейския съюз е стратегическа цел за България. Нейната реализация обаче зависи от готовността и политическата воля на югозападната ни съседка за изпълнение на критериите за членство в ЕС и зачитане на правата на гражданите, които открито изявяват българската си национална идентичност, каза държавният глава Румен Радев по време на експертна дискусия за състоянието и перспективите за развитие на отношенията между България и Република Северна Македония.

Срещата се проведе по инициатива на президента на "Дондуков" 2 и в нея участваха вицепрезидентът Илияна Йотова, както и изявени български учени, експерти, дипломати и журналисти.

Според участниците в дискусията европейската интеграция на всички държави от Западните Балкани е от стратегически интерес за страната ни и ще допринесе за затвърждаване на демократичните процеси и насърчаване на добросъседските отношения и икономическия растеж в целия регион, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Разрешаването на въпросите в двустранните отношения между България и Република Северна Македония изисква политическа воля, активен институционален диалог и постигането на необратимост в изграждането на добросъседски отношения, посочи Румен Радев.

По думите на президента трайното преодоляване на натрупаните противоречия няма да се постигне само с политически декларации и е необходима комуникация и ангажираност на институциите на всички нива, мъдрост, разум и прозорливост и от двете страни.

Според президента ролята на държавата и обществените медии в Република Северна Македония е от ключово значение за създаването на нов климат в двустранните отношения.

България очаква от югозападната ни съседка да работи за създаването на всички необходими условия за свободен икономически, културен, медиен и информационен обмен от двете страни на общата граница.

От ключово значение е преустановяването на говора на омразата срещу България, както и на медийните и обществени кампании за стигматизиране на хората, които са запазили българското си самосъзнание, независимо от натиска и репресиите в тоталитарното минало. Фалшификацията на исторически извори и литературни произведения също следва да бъде преустановена, а текстовете на учебници, пояснителни бележки на исторически паметници, както и на официалните страници на научни, образователни и културни институции, да е в съответствие с оригиналните източници и историческата истина.

От ключово значение за развитието на двустранните отношения е прекратяването на дискриминацията на гражданите в РСМ, които открито изразяват българската си национална идентичност, призоваха експертите.

Зачестилите случаи на потъпкването на тези права, страхът, насаждан у всеки, който дръзне да покаже българския си произход, наказването на всяко желание за връзка и добронамереност към татковината, са нарушение на Копенхагенските критерии за членство в ЕС.

Българското общество е много чувствително на тази тема и няма правителство, което да пренебрегне тези обстоятелства.

Според участници в дискусията, пренебрегването на редица аспекти на двустранния Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество от Република Северна Македония, поставя под въпрос заявеното желание от югозападната ни съседка да изгражда добросъседски отношения с България.

Затова страната ни следва да настоява за гаранции относно зачитането на правата на българите в Република Северна Македония, които да бъдат законодателно регламентирани и осъществявани на практика. Постигането на устойчиви и необратими резултати в тази насока от страна на РСМ следва да се превърне в задължително условие за постигането на напредък в процеса на европейска интеграция.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #3
  2. БГаньо
    #2

    За да си "върнем" Македония много неща трябват, които на нас ни липсват и най-вече политика, но не от днес за утре, както и политици, които гледат отвъд 4-годишния мандат. Със заяждания на дребно и изцепки изцяло за вътрешна предизборна консумация няма да стане. Освен всичко друго, трябва да станем по-привлекателни за тях. Да има за какво да ни харесат поне малко, ако не да ни заобичат. Ето сега с ваксините какво се случва - сърбите почнаха да имунизират и чужденци и са най-напред във ваксинацията, а през май почват и производство на руска ваксина, докато ние само се тупаме патриотично в гърдите и надуваме големи предизборни балони. Та ние нас си не харесваме, а искаме друг да ни хареса.

  3. Тодор Станков
    #1

    Докато не схванем, че каузата Македония е жертвана 1913 и 1918 и загубена окончателно 1945, ще се въртим в кръг. И то на дедовия на гърци и сърби, плюс ехидната усмивка на рашки...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.