Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Радев няма да ходи при Макрон за Северна Македония и намекна за референдум

Генчовска отново се скара на "съветници" на премиера: Няма шанс МВнР да бъде заобиколено

65 коментара
Румен Радев, сн. БГНЕС

Президентът Румен Радев каза, че не възнамерява да участва заедно с премиера Кирил Петков в среща с президента на Франция Еманюел Макрон за Северна Македония и намекна за възможен референдум по темата у нас.

ЕК, САЩ и някои европейски държави, сред които и Франция, настояват България да одобри преговорната рамка на Северна Македония за ЕС още в рамките на френското ротационно председателство на ЕС, което изтича на 30 юни.

Според неофициална информация се подготвя среща с френския президент Еманюел Макрон по темата в опит да се достигне до пробив.

"Няма напредък по откритите въпрос между София и Скопие и затова няма и условия за моя визита в Париж", каза Радев.

"Оценявам ангажираността на нашите европейски партньори, но искам да видя реални резултати", добави той.

"Що се отнася до убеждението на премиера, че последната инстанция по темата "Република Северна Македония" е парламентът, трябва да уточня, че последната инстанция винаги е народът и за неговото консултиране има конституционни механизми", добави президентът.

Той за пръв път повдига темата за евентуален референдум за Северна Македония. Подобно искане има и от страна на ВМРО.

В България общественото мнение поддържа твърда позиция към Скопие, но е ключово как ще бъде формулиран въпросът при едно подобно питане.

Организирането му, обаче, ще изисква сериозно време, вероятно ще блокира двустранните преговори и ще отдалечи още повече европейската перспектива на региона.

Водещата партия в управленската коалиция "Продължаваме промяната" даде поредица сигнали, че търси решение на кризата със Северна Македония, но последните неофициални коментари са, че отговорността по темата трябва да се сподели.

Засега няма изгледи България да "пусне" Северна Македония, въпреки че излизат все повече информации, че българското решение е свързано и с подкрепата, която страната ни ще получи по Плана за възстановяване.

Един от вариантите, по-които се работи, е българските изисквания да влязат в преговорната рамка на Северна Македония и ЕС да стане гарант за изпълнението им.

Именно в тази посока е подготвянето на срещата с Макрон.

Европейските държави, обаче, са скептично по отношение на вкарването на двустранни спорове на европейско ниво, и засега не е ясно дали този вариант може да се реализира.  

В сряда външната министърка Теодора Генчовска, която е от квотата на "Има такъв народ", каза, че въпросът с Република Северна Македония не може да се реши до края на френското председателство на Съвета на ЕС.

"Чухте и след коалиционния съвет, че разчитат на МВнР, както премиерът, така и началникът на кабинета на премиера. За съжаление обаче екипите на премиера продължават по различен начин да саботират процеса. Провеждат разговори с нашите партньори от ЕС, опитваме се чисто професионално да водим тези разговори, но научаваме по страничен начин, че се водят и паралелни разговори от съветници на премиера", посочи Генчовска.

Тя е в явен конфликт с екипа на премиера Кирил Петков, като наскоро обяви, че "България води две политики спрямо РС Македония".

На въпрос може ли премиерът да елиминира външно министерство по темата Република Северна Македония Генчовска каза, че "няма шанс външно министерство да бъде заобиколено".

Попитана дали Министерството на външните работи трябва да изготви доклад за напредъка в отношението между двете страни, Теодора Генчовска отговори, че това може да стане, ако се проведе Консултативен съвет по национална сигурност (КСНС), което е в прерогативите на президента, и той поиска такъв доклад от външно министерство.

Президентът е в правото си да поиска такъв доклад от всички членове на КСНС, допълни тя.

Кирил Петков поиска Радев да свика КСНС по темата, но той засега отклонява този призив.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

65 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #65

    никакви съветски генерали не трябва дори и за мнение да бъдат питани по въпроса за приемането на СМ в ЕС..... Така че льотчика (и дважди дезертьор! от ВВС на РБ) радЭв да се насмита настрана и кротко да си доизбутва мандата...

  2. васил
    #64

    защо мача НРБ и рсм ще се играе в домузкасаба а не в София , отговора оставям на вас

  3. БалканджиЙово
    #63
    Отговор на коментар #35

    Любиша! Един от най-проспериращите народи на Европата, вопреки, че си има правителство, прави референдум къде да се премести дадено дърво(не да се отсече). Жокер нема да ти давам, ти сам ке се сетиш! Комплементи за нашия президент!

  4. полк. Дрангов
    #62

    bgp Не съм харесвал Борисов, но и не го мразя (като теб) защото той е продукт на системата (пионка). Е от 2 години го няма Борисов а Москва извади други пионки: Радев, Нинова,Янев, Копейкин Лошото е че Москва има много пионки! На БГ трябва нова про европейска дясна партия

  5. БалканджиЙово
    #61
    Отговор на коментар #37

    Твоят път към пропаст върви! Не разбрах за какво сърбите потриват ръце, освен ако не искат Македония да им съдейства да влязат в НАТО! Звездите ми говорят,че Сърбия не гори от особенно желание! Прави ли ти впечатление, че само нас ни натискат да "пуснем" новите кандидати в Еуропейското семейство! Аз ще ти кажа драги ми смехурко,защото ние нямаме приятели.И ако е глупашко да защитаваш историята на нашите деди, воеводи, комити, възрожденци, с удоволствие приемам ролята на най-големият глупак. Ти виждам,

  6. Levitan
    #60
    Отговор на коментар #58

    Натискът от улицата е част от демокрацията. Не е нищо ново антидемократи да се възползват от демократични инструменти, за да подкопават демокрацията. Още Хитлер го е прилагал. Колкото до ББ той беше свален от избори не от улицата. Друг е въпросът, че население като нашето е лесно за манипулиране.

  7. Levitan
    #59
    Отговор на коментар #45

    Историята още от края на ВСВ престана да е аргумент в междудържавните отношения. Тя бе заместена от икономическите интереси. Путин не го разбра и се опитва да върне развитието назад . Същото опитват и агентите му у нас и в Македония. Вместо за икономика, заплати и пенсии парата да отива в свирката.

  8. полк. Дрангов
    #58

    bgp Никога не съм гласувал за Борисов. Просто свалянето на едно демократично избрано правителство (каквото и да е то) с натиск от улицата не ми хареса. Толкова години чакахме демокрацията! Какво ще кажеш за нова дясна партия (проевропейски настроените от ПП, ДБ и ГЕРБ-СДС) и Костов президент?

  9. Levitan
    #57
    Отговор на коментар #48

    С какво Сърбия е по-интересна на Германия от нас? Много са богати на полезни изкопаеми, имат някакви високи технологии или голям пазар? Сърбите са още по-зле и от нас. Те в случая са фактор само защото работят за Русия. Собствена цена нямат.

  10. Levitan
    #56
    Отговор на коментар #53

    Показателно е, че руски трол вика браво на пРезидента.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.