"Една прокуратура може да се самоунищожи и самообезличи, ако не води ефективна борба с корупцията по високите етажи на властта и ако не преследва с еднакво настървениe всички олигарси". Това отговори в четвъртък президентът Румен Радев на твърденията на новия главен прокурор Иван Гешев, че има за цел да унищожи прокуратурата, както "Костов унищожи следствието".
Държавният глава проведе в четвъртък втория кръг от обществените консултации за конституционни промени в съдебната власт. Този път дискусията бе с представители на неправителствения сектор.
"Днешните консултации не са публичен линч над новия главен прокурор и новия председател на КПКОНПИ. Ако някой е дошъл тук с намерение за персонални нападки към г-н Гешев и г-н Цацаров, мястото му не е в днешния дебат. Консултациите при президента не целят унищожаването на българската прокуратура, не обслужват политически партии, нови политически проекти и нови избори, те не са и основното предизвикателство пред мандата на новия главен прокурор. Напротив – ако неговата кауза е обективна, независима и ефективна прокуратура – той може и би следвало да се възползва от тези консултации, защото те целят точно това", обяви президентът.
Той отхвърли и тезата на Иван Гешев, че започва консултации без ясна представа каква реформа точно желае да направи. Президентът напомни, че темата е за конституционния модел на българската прокуратура и като цялост на българската правосъдна система. Още преди седмица той обясни, че ще дебатът ще стъпи и върху препоръките на Венецианската комисия.
Бариера пред авторитаризма
Президентът обясни, че вижда промените в конституция като възможност да бъде укрепена демокрацията.
"Бих отишъл и по-далеч. Има ли място за промени в нашата Конституция, които да гарантират реално разделение на властите, които да сложат бариера пред колективната безотговорност, пред ерозията на държавността, пред възможностите за авторитаризъм, пред паралелната власт, работеща зад фасадата на демократичните институции? Има ли възможности и трябва ли да засилваме правата на българските граждани, да засилваме прозрачността, отчетността и отговорността на институциите и най-вече на управлението на държавата? Промяната, според мен, е належаща. Тя може да стане по два начина. Единият е начинът, по който сме се събрали тук – чрез диалог и чуваемост между институциите и гражданското общество, така както е в една нормална цивилизована държава – в обхвата, с механизмите и в рамките на закона. Може и по друг начин – под натиск на улицата, извън рамките на закона, но тогава последствията са непредсказуеми", каза той.
Цацаров и Гешев да работят спокойно
"Искам да кажа, че на новия главен прокурор и на новия председател на КПКОНПИ трябва да се даде възможност да работят спокойно. Задачата на новия главен прокурор е да убеди обществото, че брани закона, а не управляващите и определени олигарси. Пред новия председател на КПКОНПИ стои предизвикателството да превърне този орган от пасивен, чакащ и разчитащ на грешно попълнени декларации и подаден сигнал, в истински ефективен орган за борба с корупцията по високите етажи на властта, каквато е и неговата изразена амбиция и тя трябва да бъде подкрепена", каза Румен Радев.
Той обясни, че задачата пред Гешев и Цацаров е "много трудна" в "страна, в която корупцията е държавна политика". Президентът уточни, че цитира "предишния главен прокурор, който пък цитира един по-предишен главен прокурор".
"Наистина усилията и тази тежка задача на тези двама души трябва да се води в условия, изискващи подкрепа на обществото, защото това са изключително трудни задачи. Мога да кажа обаче, че ако те не навлязат в епицентъра на корупцията и престъпността, общественият натиск съответно ще нараства и е нормално да бъде така. Аз мисля, че обществото ни става все по-чувствително на тема "корупция", на тема "скандали", които много бързо затихват по медиите", коментира държавният глава.
Намалете политическото влияние във ВСС
Голяма част от участниците в срещата при президента поискаха намаляване на парламентарната квота във Висшия съдебен съвет, която е разглеждана като проводник на политическата зависимост на съдебната власт.
"Съдебната власт не е независима при наличието на такъв съдебен съвет", казва бившият конституционен съдия Владислав Славов, който е председател на Съюза на юристите в България. В момента парламентът излъчва 11 членове във ВСС, колкото заедно избират трите гилдии в съдебната власт – съдии, прокурори и следователи. Бившият съдия в Европейския съд в Страсбург Здравка Калайджиева каза, че има нужда от вътрешната независимост на структурите на съдебната власт.
Според съдия Емил Дечев от Съюза на съдиите парламентарната квота във ВСС трябва да се намали, а на прокурорите да им се забрани да участват в избора на председателите на върховните съдилища. Той представи идеята разследването на главния прокурор да се извършва от върховен съдия, който е ще е професионално независим от прокуратурата. По думите му този съдия ще може да преценява дали жалба срещу главния прокурор е обоснована, както и дали да се образува досъдебно производство и дали той да бъде привлечен като обвиняем.
В този контекст Иванка Иванова от фондация "Отворено общество" обясни, че в политическата квота на ВСС не трябва да има хора, които са прокурори, за да не са подчинени на главния прокурор. Мария Йорданова от Центъра за изследване на демокрацията също обясни, че главният прокурор да се разследва от някого извън прокуратурата, застъпи от своя страна.
Очаквано прокурорите и следователите не се съгласиха. Председателят на Асоциацията на прокурорите Евгени Иванов каза, че насочването на общественото мнение към прокуратурата не се отразява добре на системата. Той изрази убеждение, че дебатът ще се насочи към мястото на прокуратурата. Засега никой не насочва дебата към мястото на прокуратурата. По думите на Петко Петков от Камара на следователите мястото на следствието също е в съдебната система. Според него няма следовател, съдия и прокурор, който да не е независим.
След срещата президентът коментира, че вижда консенсус, че има нужда от промяна.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
14 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
За да се сбъднат всички наши добри желания и мечти през новата година,нека се обединим с всички журналисти,които милеят за нас и уважават нашето мнение,за да ни позволят да намерим най-разумното решение на всички наши проблеми чрез един широк дебат във всички обществени медии. Само ние, суверенът,можем да ги защитим от олигархията,когато се окажат в немилост,преследвани,заплашвани, унижавани и уволнявани несправедливо.Само с тяхна помощ бихме могли да си отвоюваме държавата,заграбеното и свободата на словото!
Олигарсите си правят сметката без кръчмаря и щедро оплюват всяко мъдро предложение за промяна на онази Конституция,чрез която превърнаха магистратите в напълно безконтролни и недосегаеми,за да си подарят цялата държава и всички нейни богатства,създадени с нашите пари и труда на много поколения.Има ли друга алтернатива,друго разумно решение в подкрепа на предложението на президента Радев, освен обединяването на цялата нация срещу беззаконията,своеволията и безумията на управляващия елит и олигархията,които …
със зъби и нокти бранят статуквото и не искат да чуят за никаква промяна на тази Конституция,която позволи на самозабравили се олигарси и магистрати, да разрушат цялата държава,за да се "радваме" днес на разрухата в икономиката и духовната сфера?Има ли, дори един проблем,който да е решен правилно, качествено, разумно и справедливо в интерес на потърпевшите граждани, щом станахме толкова бедни,че преди Нова година ни вземат залъка от устата,повишавайки драстично цената на всички стоки, в това число и на питейната вода, която за 30 години от две стотинки преди преврата стана 2,5 лева, т.е. увеличи се 125 пъти,а сега я увеличава още?Може би,това е техния Коледен и Новогодишен подарък?!Ето, такива хора ни управляват и искат да ги уважаваме и да им си възхищаваме!Единственото наше спасение е регистрирането на обща гражданска организация Национално движение "ИСТИНА и СПРАВЕДЛИВОСТ",за да стане суверенът първа политическа сила в страната,способна да извърши дълго очакваната промяна на правилата,законите и Конституцията по такъв начин,че ние,суверенът,да имаме право да избираме и отзоваваме всички свои ръководители,в това число и висшите магистрати,когато се самозабравят и вместо крадците,наказват нас,потърпевшите граждани!Обръщам се с гореща молба към всички недоволни граждани,които всеки ден протестират срещу несправедливите решения на нашите ръководители,да съберат необходимите 7000 подписи, за да регистрираме своя обща гражданска организация Национално движение "ИСТИНА и СПРАВЕДЛИВОСТ", чрез която първо трябва да си отвоюваме свободата на словото,за да защитим всички журналисти,за които тя е техен най-важен приоритет.Само тогава бихме могли да поставим във фокуса на широк обществен дебат всички наши най-важни проблеми: Да приемем своя Програма,включваща приемане на нов Изборен кодекс,ревизия на грабежа,насрочване избори за Велико народно събрание,въвеждане на електронно гласуване,отмяна на всички концесии, в това число и за златото на България, отмяна на Закона за арендата в земеделието,Закона за споразумение с прокурор /на четири очи/, превръщане на всички медии в обществени,отмяна на плоския данък, избиране на Коодинационни съвети в областните градове, а чрез тях -Национален съвет в столицата.Над вичко да бъде България,а след това суверена,като единствен контролен орган на Главния прокурор.Колкото по-бързо регистрираме тази своя обща организация,толкова по-бързо ще решим всички свои най-важни житейски проблеми.Това може да стане,ако винаги си избираме най-подходящите,умните, талантливите,знаещите и можещите личности за всички постове в държавата.Тях можем да ги разпознаем по делата,приоритетите,каузата, богатствата и начинът, по който възприемат крадците - като престъпници или като спонсори и благодетели!Само такива личности могат да спрат грабежа и изчезването на българската нация,която сяка година намалява с 50000души!
като в картината "Запорожци пишат писмо на турския султан" на Иля Репин :-))) - саде "пунта мара", димна завеска и прах в очите - в режим на пълна имитация на "институционален диалог" ....
Абсолютно! Талашитко, който можеше да задържи назначаването на Гешев (поради неуточненост на сроковете в закона) и така да предотврати предварително уреденото назначение на Цацаров за председател на КПКОНПИ, сега печели партийни дивиденти с водевилни сценки на политическа активност. Гешев пък, бидейки зависим от същите структури, от които е зависим Радев - актьорства гняв и възмущение. ГЕРБ се опитва да се представи за "антикомунистическа" формация, която (чрез Гешев и сие) воюва с "комуниста" Радев; чието избиране - помним - буквално инициира с предлагането на неизбираемата Цецка.
А така другари синьо-червени комуняги,сега започвате ударна подкрепа на Рундьо,щото бил решил да съветва Гешев и Цацата.Утре за това ще гласувате за него! :))))))
забележете, колко маниакално двамата спазват кремълската методичка: една кукла на конци публично се кара с друга, внушавайки на електората илюзия за плурализъм...
Рундьо,прост тъп и упорит,да се прави че нещо зависи от него. :))))))))))))))