Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Радев пак лансира пред Хомбах идеята дълг срещу инфраструктура

0 коментара

За да се засили рязко ефективността на Пакта за стабилност, той трябва да притежава собствен фонд и собствени финансови средства. Досега се разчита само на донорски конференции, но това не е достатъчно, каза бившият финансов министър Муравей Радев след срещата си с Бодо Хомбах.

Специалният координатор на Пакта за стабилност каза, че е добре запознат с идеята за създаване на инвестиционен фонд, който да се финансира от дълга към Парижкия клуб и я оцени като доста убедителна.

От името на българското правителство финансовият министър предложи тази идея още при създаването на инициативата Пакт за стабилност на Югоизточна Европа през 1999 година. През миналата година българското предложение дългът на страната ни към държавите кредиторки от Парижкия клуб да бъде преоформен за финансиране на инициативи по пакта, получи подкрепа от Бодо Хомбах. По думите на Радев пактът до голяма степен е успял да пречупи твърдото становище на администрацията на Парижкия клуб за преоформянето на този дълг. Сега предстоят преговори с всяка страна кредиторка поотделно и се надявам новата българска администрация да продължи успешно това дело, каза Радев.

Радев и Хомбах подчертаха, че срещата им днес е неофициална среща на приятели. На нея са били обсъдени състоянието на България в момента, бъдещото ѝ развитие, както и взаимоотношенията ѝ с Пакта за стабилност.

На първата си опознавателна среща с представителите на новото правителството в понеделник - с финансовия министър Милен Велчев, Хомбах разкритикува позицията на предишното българско правителство по антикорупционната инициатива на пакта. Днес този въпрос не е бил обсъждан с Муравей Радев.

Пред БНР предишният български координатор по Пакта - Никола Карадимов заяви, че не е наясно защо идват критиките от страна на Хомбах за неучастие на България в антикорупционната инициатива. Още при инициирането ѝ, по времето на Карадимов, е станало ясно, че тя включва предимно действия по синхронизиране на законодателството в тази област на балканските държави с европейските правила. Тогава всички видяхме, че и България, и Румъния сме доста напред в законодателно отношение, обясни Карадимов, като разбира се уточни, че законите са едно, а тяхното прилагане на практика е друго.

На срещата си с председателя на парламента Огнян Герджиков, Хомбах е обещал, че ще съдейства за реализирането на проекта за магистралата София-Ниш.

Инструментите на Пакта дават възможност за европеизацията на България, каза след срещата Герджиков. "Най-сетне една добра новина от Югоизточна Европа, а не само Македония", каза Бодо Хомбах. Според него Пактът за стабилност сега се нуждае от по-силно парламентаризиране и стремежът е колкото е възможно по-скоро към работата на пакта да бъдат привлечени парламентите на държавите членки на ЕС, както и на Г-8, за да продължи процесът на реформите.

От срещите си дотук разполагам с положителна информация за България, която ще споделя с Европа, каза още Хомбах.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.