Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Радев поиска от Скопие "ясни правнообвързващи решения"

Дипломатически совалки на еврокомисаря по разширяването. Засега не се очертават резултати

18 коментара
Сн. Прессекретариат на държавния глава

Президентът Румен Радев поиска от Скопие "ясни правнообвързващи решения", за да промени България позицията си и да одобри преговорната рамка на Северна Македония за членство в ЕС.

"България очаква ефективни действия от институциите на Европейския съюз за утвърждаване на ценностите на демокрацията и зачитането на правата на човека в Република Северна Македония", каза държавният глава Румен Радев на среща с европейския комисар по съседство и разширяване Оливер Вархеи в София.

Визитата на Вархеи e в опит да се постигне пробив и Скопие да се придвижи към ЕС, но засега изглежда, че тя не е успешна.

Радев припомни, че 120 000 български граждани в Република Северна Македония са и граждани на Европейския съюз и страната ни разчита на подкрепата на европейските институции за ефективното зачитане на техните права, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Изявлението на Радев потвърждава, че той не приема компромиси към Скопие. Това е официалната рамкова позиция на България от 2019 година. Евентуална промяна е възможна едва при действащ парламент в България.

На този фон македонският премиер Зоран Заев отново обяви, че е оптимист, че България може да одобри преговорната рамка на Скопие за членство още през декември.

Според него "не можем да се надяваме на нищо през септември, октомври и ноември, а през декември".

Северна Македония засега не предприела реални стъпки за изпълнение на българските изисквания и двустранните отношения са в задънена улица.

САЩ и ЕК обаче засилват натиска към София за намиране на решение.

Радев: Декларациите на Скопие вече не работят

Държавният глава Румен Радев коментира, че България е най-заинтересована от това да види своите съседи в Европейския съюз, но това изисква пълното изпълнение на Копенхагенските критерии за членство от страна на Република Северна Македония, особено спазването на човешките права и принципите на добросъседство, които са в сърцевината на европейското сътрудничество.

Държавният глава посочи също така, че декларациите и обещанията в диалога с Република Северна Македония вече не работят и България очаква ясни правнообвързващи решения, които да доведат до устойчиви и необратими резултати.

"Това ще ускори и процеса на европейска интеграция за Република Северна Македония. Румен Радев припомни, че подписаният през 2017 година Договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество с Република Северна Македония не се изпълнява и югозападната ни съседка все още не е решила проблемите с езика на омразата и насаждането на превратна представа за България в учебници, музеи и паметници, както и по отношение на правата на гражданите на страната, които открито изявяват българското си самосъзнание", посочи той.

Предстои Оливер Вархеи да посети и Република Северна Македония, където ще проведе срещи с държавното ръководство на страната.

България настоява да се подпише нов документ със Скопие, който да замени яловия договор за добросъседство, но македонците засега не показват, че са готова да направят това.  

Заев остава оптимист

Македонският премиер Зоран Заев остава оптимист, че България може да одобри преговорната рамка на Скопие за членство още през декември.

"С България продължаваме да градим приятелски отношения, защото ни трябва решение, за да влезем в ЕС и да изпълним втората еднакво важна цел, след членството в НАТО. Горд и щастлив съм, че доживях по време на моя мандат да станем членове на Алианса, това е стратегическа цел от 1993 година. Продължаваме да работим за изпълнение и на втората стратегическа цел - членството в ЕС", каза премиерът и лидер на СДСМ Зоран Заев в дебат по телевизия Канал 5 с председателя на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски.

Според него "не можем да се надяваме на нищо през септември, октомври и ноември, а през декември".

Заев очаква на третите последователни парламентарни избори България да формира политическо правителство, но твърди, че това не е необходимо, за да се вземе решение.

Португалското предложение дава решение. То бе прието и от сегашното словенско председателство на ЕС, посочи Заев, цитиран от МИА и БТА.

"Важно е, че ще има и президентски избори. Твърдя, че не е необходимо да има политическо правителство в България, за да вземе решение, изтъкна премиерът и повтори, че с България изобщо не се разговаря за езика и идентичността, а за развитие на сътрудничеството", посочи Заев.

Лидерът на най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски смята, че разговорите с България се усложнени поради "ексхибициите на това правителство и лошата "доматена" политика".

"Трета година преговаряме, но колко глави отворихме? Нали решихме проблемите със съседите? Докога ще преговаряме? Не трябва да преговаряме щом като имаме договор и всички проблеми със съседите са решени. Народът точно усеща, че е унизен, омаловажен и разочарован, не вярва в институциите, нито на политиците", заяви Мицкоски, който е известен с антибългарските си позиции.

Президентът Стево Пендаровски от своя страна коментира, че бъдещето на Западните Балкани е в Европейския съюз, който "трябва да държи вратата отворена, не само заради нуждата от сериозни резултати по отношение на европейските критерии за демокрация, върховенство на закона, борба против корупцията, а и заради възможността от евентуалния вакуум да се възползват външни фактори, развиващи геополитически концепции, които не се основават на общите европски ценности".

Пендаровски отбеляза, че запазването на перспективата за членство в Европейския съюз е ключовият двигател за реформите, не само в Република Северна Македония, но и в Западните Балкани в цялост, докато самото членство е ключово за гарантиране на дългосрочна стабилност, мир и просперитет в региона.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Борис
    #18

    Браво на президента Радев. А Мицкоски даже не е наясно, че глави ще започне да отваря когато започнат преговорите, а преговорите ще започнат едва след приемане на проекта за преговорна рамка. Въпросът е, че проектът за преговорна рамка, подготвен от ЕК, не отразява добре действителното положение на нещата на терен в РСМ и затова България не може да даде съгласие с този проект за преговорна рамка в сегашния му вид.

  2. Dante Alighieri
    #17

    Докато шумадийските помаци в Скопие не схванат, че планетата ни не се казва югославия, а Земя, ще стоят вън от всички възможни европейски съюзи и сдружения.

  3. Преслав
    #16
    Отговор на коментар #15

    Хаха , а сигурно пък американците гласуваха за Байдън само за да може САЩ да засилят натиска над България по въпроса за членството на РСМ в ЕС.

  4. Десен бесен
    #15

    Ще ви илюстрирам мисленето на макетата. В техния вестник "Слободен печат" скоро един колумнист, който го е срам да си напише името, а се подписва само с инициалите си, беше написал, че сме правили три пъти избори само за да не ги пуснем в ЕС. Тези смешници се мислят за центъра на света, а дори не са тема на предизборните ни дебати. Също така са 100% сигурни, че САЩ са щели да ни натиснат. Аз пък много ще се изкефя НАЙ-ПОСЛЕ да се намерят български политици с топки, които да поискат от ЕК да изпълни решението на ЕП и да въведе реципрочно визи за хамериканците, докато не ги свалят те за нас.

  5. Преслав
    #14

    Крайно време е ЕС да отдели Албания от РСМ в преговорния процес ,защото наистина е несправедливо Тирана да страда от глупоста на съседите си.Нека Албания получи зелена светлина , а РСМ да стоят на прага на ЕС , докато там се роди политическа класа достойна и смела да вземе отговорни решения , ако ще и Сърбия да влезе преди тях.

  6. bgp
    #13

    Едно от условията на Президента Радев е "зачитане на правата на човека в РСМ " !!!!

    А България е държава на Мафията !

    Без правосъдие , контролирано от спящия с пачки, кюлчета Сикаджия бойко Мутренски , на който му изпращат като подарък жени за ползване , платени от обръчите на Олигархичната Клика !!!


    А...... Иванчева и Петрова , държани в ареста , измъчвани , 9 месеца и още 2,5 години запряни без присъди , от подвластни на Мафията съдии , прокурори , полицаи !!!!

    Правата на човека

  7. Мазен Кумунис
    #12

    Русофилистикът Фелдфебел Рундьо ще опропасти българските интереси, вЕрвайте ми! ;)

  8. Zlatan
    #11

    Причината за Македонския въпрос е Берлинският договор. Тогава основателят на БМОРО Трайко Китанчев в чиято печатница в Солун се основава организацията написва песента : " От връх Пирин планина отчаен глас се чуе, Македония плаче, Европо Блуднице Вавилонска, кръвнице Македонска, трижди да си проклета и триклета, Немци и англичани, французи и италиани сакат да сме под робство." Песента е забранена в България и Македония !

  9. 4ubri4ka
    #10
    Отговор на коментар #6

    Дрън-дрън ярина е хубав български израз. Няма да пуснем Сърбия в ЕС докато не започне да спазва правата на българите там. С албанците нямаме проблеми. Вие не искате да ви помагаме повече, и ние не искаме - значи вече гледаме в една посока.

  10. Entdecken
    #9
    Отговор на коментар #6

    Я кажи защо така аз във форума например на вестник Слободан народ дори не мога да прочета коментарите та камо ли да напиша коментар, а ти тук пишеш свободно, както във всяка европейска страна и никой не те спира!!! Тези в Слободан народ от УДБА ли са или от КГБ?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.