Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Радев прати на КС комисията за "Борисовската конституция"

16 коментара
Радев прати на КС комисията за "Борисовската конституция"

Президентът Румен Радев сезира Конституционния съд с искане да бъде обявено за противоконституционно решението на Народното събрание за създаване на временна комисия, която да разглежда проекта на ГЕРБ за нова конституция. 

В комисията, гласувана на 2 октомври, участват само управляващите ГЕРБ и "Обединени патриоти" плюс присъдружната им "Воля". Това прави съществуването ѝ безпредметно, защото тези партии няма как да съберат нужните повече от 160 гласа за свикване на Велико Народно събрание. БСП и ДПС вече обявиха, че няма да подкрепят подобно предложение, а без тях всички останали депутати са 143-ма.

Кой какво може да обсъжда

Президентът Радев се аргументира пред КС по следния начин: Обсъждането на един нормативен акт и предлагането на промени в него е част от самото му приемане, а според действащата конституция нова може да се приеме единствено от Велико народно събрание. В този смисъл действията на комисията противоречат на основния закон, пише президентът до КС.

"По този начин Народното събрание предвижда да се произнася по въпроси, по които няма компетентност, тъй като то може да решава дали да се произведат избори за Велико народно събрание, но не и да приема решение по внесения проект, което е в правомощията на Великото народно събрание", се казва в искането.

Според тълкуването на президента единственото, което обикновено Народно събрание може да обсъжда, е дали дали да се свика Велико народно събрание. Оттам насетне евентуалните промени в проекта са изцяло в неговите правомощия.

Синтактичен анализ

Освен, че няма правомощия да обсъжда и променя внесения проект за конституция, комисията е създадена в нарушение на принципа за правовата държава, пише още държавният глава. Той посочва, че самото решение за създаване на комисия е изключително неясно и не се знае какво точно възнамерява да прави тя.

Радев дава пример с определения от парламента предмет на дейност на комисията под заглавието - "Проект на Конституция на Република България". В това заглавие няма думата "нова", което пък водело до съмнение, че управляващите може да се опитат да променят и действащия основен закон.

"От гледна точка на синтактичния анализ използването на думата "конституция" в нейната членувана форма изразява определеност. Република България има една конституция и това е приетата през 1991 г. и действаща с измененията като такава единствена Конституция на Република България. Когато се каже "проект на Конституцията", това означава проект на действащата конституция. От текста на решението на Народното събрание не може да се изключи възможността Народното събрание да подготвя и проект за изменение и допълнение на действащата конституция", аргументира се Радев.

В искането си до КС Румен Радев всъщност е подчертал това, което от ГЕРБ повтарят от няколко месеца - промени във вече внесен проект за нова конституция може да прави само ВНС. В същото време обаче управляващите са създали временна комисия в обикновения парламент, чиято дейност е "разглеждане на проект на Конституцията" и на конкретни предложения.

"Формулираната основна задача на временната комисия "да предлага конкретни предложения за промени" в проекта за нова конституция е в нарушение на действащата конституция. Внасянето на промени в проект за нормативен акт представлява част от процеса на неговото приемане. По чл. 158, т. 1 от КРБ Великото Народно събрание (ВНС) е единственият орган, който е компетентен да приема нова Конституция на Република България, следователно и да обсъжда промени в проект за такава", посочва Радев.

Тупането на топката

Още когато премиерът Бойко Борисов лансира идеята за "рестарта на държавата" чрез приемане на нов основен закон, основните критики бяха, че единствената цел е печелене на време. След внасянето на набързо скалъпения проект за нова конституция, от ГЕРБ обявиха, че с процедурата "ще се бърза" т.е.- гласуването за евентуално свикване на ВНС ще е в първия възможен момент – 2 ноември, а междувременно щели да се опитват да търсят подкрепа от депутати от БСП и ДПС.  

Действията на управляващите обаче показаха съвсем друго. За около един месец темата бе забравена, а после бе лансирано създаването на комисията. Беше обявено, че ще се искат становища от широк кръг експерти, извънпарламентарни партии и дори Венецианската комисия към Съвета на Европа, чиито препоръки през годините са били пренебрегвани от българските власти.

Комисията бе създадена за срок от два месеца, което означава, че самите управляващи вече не са толкова твърди в публичните заявки за "бързане", защото този срок изтича месец след първия момент, в който може предложението за ВНС да се внесе в пленарната зала и да се подложи на гласуване.

Междувременно ще са възникнали други неотложни задачи като приемането на бюджета за 2021 г., което би отсрочило окончателното гласуване на решението за свикване на ВНС. От 22 декември до 10 януари депутатите са във ваканция, освен ако не решат друго, но засега това изглежда малко вероятно. Евентуалното приемане или отхвърляне на решението за ВНС може да се измести за началото на 2021 г., а с него и оставката на премиера Бойко Борисов, ако има такава. Тогава обаче тя би била безпредметна, защото самите редовни избори ще са през март.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. преспав
    #16
    Отговор на коментар #11

    Само за тебе - отново ти копирам и прилагам пълните текстове на чл. 158 и чл. 159 от КонституциятаЧл. 159. (1) Правото на инициатива по предходния член имат най-малко една втора от народните представители и президентът.(2) Проектът за нова Конституция или за изменение на действащата, както и за промени в територията на страната по чл. 158 се разглежда от Народното събрание не по-рано от два месеца и не по-късно от пет месеца след внасянето му.Чл. 158. Великото народно събрание:1. приема нова Конституция;2.

  2. Мазен Кумунис
    #15

    Какво е мазохизъм? Това е генерала да "прекарва" с 200 Фелдфебе-ла! Болката е голяма, но срамът е още по-голям! "Рундьо ветото - безмислен труд кипи". Венсеремос! ;)

  3. полк. Дрангов
    #14

    Абе за какво на тая държавица и трябва президент? Да приема влаковете с Италианския боклук ли? Нали имахме Царо, после Царо-Станишев (и двата пъти подпряни от Доган). Е прокопсахме ли?

  4. случайно минаващ
    #13
    Отговор на коментар #4

    Изправи го на съд, осъди го и тогава приказвай.

  5. Ironhorse
    #12

    Радев е толкова отчаян, че в името на нещо краткосрочно, си залага сам бомба в ръцете... Щом главния протест днес е срещу акцията на ГДБОП, при която са нахлули барети в грешен апартамент ... значи и политическите основания за протеста се спихнаха. Икономически основания, никога не е имало ... Метежниците са супер изнервени, защото вместо да свалят Борисов, само усшлиха симпатиита към него, а с джендърската декларация на ЕП си го вкараха и четвъртит... За мен Радев ще избяга от България, както направи Деса, щото ТЯ е направила снимките с еврата и златата в Бояна... и сега шубето е голям страх

  6. Ironhorse
    #11
    Отговор на коментар #8

    Хахаха, Пенчо ... не само съм го чел, А ГО ЗНАМ...Чл. 159. (1) Правото на инициатива по предходния член имат най-малко една втора от народните представители и президентът.(2) Проектът за нова Конституция или за изменение на действащата, както и за промени в територията на страната по чл. 158 се разглежда от Народното събрание не по-рано от два месеца и не по-късно от пет месеца след внасянето му.

  7. Ясен от Герман Тракторист
    #10

    Хвърлям дипломата за тракторист от СПТУ Брезник, късам с миналото, чудя се как сме живели досега, невежи, без достойнство, неориентирани....... как сме съществували безцелно преди да се появи тази далновидна личност Радев!?! Няма въпрос по който не се е изказал компетентно, всичко правилно, той пръв го е посочил, знае какво мислим, на нас не ни се налага дори да размишляваме за кого да гласуваме, той ще ни посочи кои са правилните хора....сега чета, че и конституционното право му е на сърце - абе злато, с две думи случихме!!!

  8. полк. Дрангов
    #9

    Сега кой ще посреща влаковете от Италия с токсичен боклук? Пламен Узунов или Румен Радев?

  9. преспав
    #8

    До пишещия - # 7 - Ironhorse Моля когато цитирате членове от действащата Конституция, поне да сте ги прочели ! Текста по-долу е конкретен и дава отговор на всички въпроси - без интерпетации по темата. Проектът вече е внесен - такъв какъвто е и НЕ подлежи на обсъждане / промени / комисии и т.н. от Народно събрание, а само се РАЗГЛЕЖДА. Право на това има само и единствено Велико народно събрание. Моля също да прочетете и осмислите значението на думата РАЗГЛЕЖДАНЕ и да я сравните със съдържанието и

  10. Ironhorse
    #7

    Хахаха, Чорапа гащтик пПезидент дори не слуша съветниците си ... Ако прочетете чл.159 във връзка със 158, ще се види, че не само се внася проект, А СЕ ОБСЪЖДА !!! КС обърса шамари на маяма, като омбудсман, а на скоро и ВАдС ... Сега обаче ще изплющи едно кроше на този неук, злобен, прост, нищонеправник ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.