Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Радев предложи на Пекин директни полети, клон на китайска банка у нас и общ научен център

12 коментара
Румен Радев и Ли Къцян, сн. Президентство

Откриването на пряка въздушна линия София-Пекин и на клон на китайска банка в България ще насърчи туризма, търговията и инвестициите, а създаването на общ научноизследователски и иновационен център в София ще помогне за развитието на конкурентността на икономиките чрез високи технологии и производства с добавена стойност. Това коментира президентът Румен Радев по време на среща с китайския премиер Ли Къцян в понеделник в китайския град Далян, с която бе дадено начало на официалната визита на Радев в Китай, продължаваща до 5 юли.

Тези три акцента за бъдещите икономически връзки между двете страни, които поредна българска делегация развива в последните години, са част от представени от Радев на Къцян основни насоки за българо-китайските отношения. В документа се посочва, че двете държави имат потенциал за съвместни проекти в областите на транспортната инфраструктура, финансите и финансовите технологии и инвестиции. IT сектор и стартиращи компании, туризъм, селско стопанство; устойчиво развитие и градско планиране; енергетика.

Двамата са обсъдили и процедурата за стратегически инвеститор в АЕЦ "Белене", към която интерес проявява Китайската държавна ядрена корпорация CNNC, а до 19 август могат да се подават заявления за участие в търга.

Китайската страна има пълната готовност, в момента проучва всички условия за участие в конкурса, извършван от българското правителство, имат капацитет, имат опит, надявам се да се включат. Колкото повече участници в този конкурс, толкова по-изгодни за България условия, надявам се, коментира Радев..

Той и Къцян излязоха с обща позиция, че трябват импулс и нови перспективи пред партньорството в икономиката, инвестициите и други сфери от взаимен интерес, съобщиха от прессекретариата на Президентството.

България все още е бяло петно на картата на китайските инвестиции и това трябва да се промени решително, е позицията на българския държавен глава. Според него облекчаването на инвестиционния, финансов и търговски обмен между България и Китай е в интерес както на двете държави, така и на нашия регион.

Имам много ясни цели за това посещение - да се задълбочат контактите на високо политическо ниво и да се създадат много по-добри условия за работа на българското правителство, на българския бизнес, науката и образованието, на гражданите в обмена с Китай, така че да имаме много по-добри резултати, посочи държавният глава за визитата си, цитиран от БТА.

По думите му  е най-важно да се издигнат на ново ниво политическите отношения между Китай и България и това вероятно ще стане с личните му контакти с държавния глава Си Дзинпин и с премиера Ли Къцян това ще бъде факт в близките дни. По думите му, ако това стане, ще се открият много по-добри възможности - и за работата на правителството, и за бизнеса - в разгръщането на различни проекти.

Според него за да стане възможно това сътрудничество, да се възползва България от геостратегическото си положение и през нея да минават важни транспортни коридори, трябва да предлагаме на Пекин подготвени изрядни проекти, с пълни разчети така, както правят други държави. Радев обърна внимание, че досега в страната ни не са реализирани крупни китайски инвестиции и транспортни проекти.

Китайският премиер е коментирал, че вече се работи по идеята на Радев от срещата им в София през 2018 г. за откриване у нас на Център за глобално партньорство в рамките на инициативата "17+1".

Увеличаването на износа на млечни продукти и храни от България за Китай за постигане на баланс в двустранната търговия също са били сред акцентите на срещата. Радев изразил надежда за съхраняване на потенциала на свободната търговия и изразил мнение, че всички спорни въпроси в рамките на Световната търговска организация следва да се решават в дух на конструктивен диалог и на основата на многостранни преговори.

Във вторник Румен Радев ще участва в откриването на Световния икономически форум в Далян, известен като "Летния Давос" и ще направи изказване в рамките на сесията "Диалог между китайските държавни предприятия и българската власт". Българският президент ще се срещне с Клаус Шваб, основател и президент на Световния икономически форум в Давос, както и с губернатора на провинция Хъбей Сю Цин.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. brambar
    #12

    За разлика от Борисов, Радев си мери езика и не прави изказвания все едно е на "женския пазар" в София. Това, което ми хареса в изказването е, че призова преди да се говори за инфраструктурни проекти, държавата да си свърши работата, и то качествено. Не може да искаш нещо, без преди това да си направил съответното проектиране, отчуждения, планиране, прогнози и не на последно място, да си взел мерки за опазване на околната среда. Това, което отличава управлението на Борисов от всички досега, е, че

  2. Знайко
    #11

    Помните ли как в зората на демокрацията Сашко Томов докарваше инвестиции, а Доган - биволи. Същата абсолютно безсмислена лакардия.

  3. Калико Джо
    #10

    Ами Радев да си направи партия, да спечели изборите, да стане министър-председател и тогава да внася банки и научни центрове от Китай. В момента от него нищо не зависи.

  4. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #9
  5. Zlatan
    #8

    Китайците го попитаха защо с него няма министри. Отговорът бе - заети са ! Това е Герб,ДПС, СДС,патриоти като коалиция

  6. ivancho ivanov
    #7

    Президента на България Радев обсъжда с мин.председателят на Китай въпроси, които не са в областта на неговите правомоНивотщия, интересни идеи, безспорно, но тривиални, общоизвестни и свързани с икономическка оценка и нужда!
    Президент говори с президент при официално посещение, не разговаря с чиновници, не може да пеговаря! Каква е тази бъркотия! Със Си Дзинпин, президент на тази огромна страна да се срещнат е много добре, но за какво ще говорят Си Дзянпин с абсолютна власт в грамадна страна

  7. Естествено
    #6

    Според мен "перспективите" са въображаеми. През 2017 г. (за 2018 данни не намерих) БВП на глава от населението за Китай и РБ са много близки - малко над 8000 долара. Но, за разлика от българите, обикновения китаец се разпорежда с мизерна част от тези пари. Дрехи, жирище, храна и т.н. китаецът получава от предприятието, в което работи. Това естествено се удържа от тези 8000 долара както държавата си реши. Та за това обикновените китайци всъщност разполагат с мизерни суми. Понятието "собственост"

  8. Олег Иванов
    #5
    Отговор на коментар #2

    В постовете на "дребния трол" има много смислени неща, което НЕ МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ за вашите постове.

  9. Практик от София
    #4

    Ли Къцян, виден икономист и премиер на КНР, е роден на 1 юли 1955-а година в Хефей, провинция Анхуей. През 1983 – 1985 г. заема длъжността началник на отдел "Комунистически младежки съюз на Китай по въпросите на образованието", като изпълнява длъжността изпълнителен секретар на Всекитайския съюз на студентите, както и като член на секретариата на Централния комитет на Съюза на комунистическата младеж на Китай. През 1985 – 1993 г. е член на Секретариата на Централния комитет на Комунистическия съюз

  10. Доналд Дък
    #3

    Президентът е договорил с китайските другари да внесат 14 милиона бамбукови клечки за хранене. Това ще е най големия успех срещу габровските монополисти.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.