Рафаел Надал спечели Откритото първенство на САЩ и влезе в историята

Рафаел Надал спечели Откритото първенство на САЩ за първи път в кариерата си и влезе в историята като най-младият тенесист, спечелил всичките четири турнира от Големия шлем.

На финала 24-годишният Надал победи сърбина Новак Джокович с 6:4, 5:7, 6:4, 6:2. Мачът продължи 3.42 часа и бе прекъснат за около 2 часа заради дъжд.

Испанецът започна много силно и поведе с 2:0. Джокович изравни резултата, но Надал успя да пробие в петия гейм и така взе сета.

Джокович започна вторият сет много агресивно и поведе с 1:3 гейма, но Надал успя да изравни за 4:4, след което мачът бе прекъснат заради дъжд. След паузата сърбинът успя да измъкне сета с 5:7 гейма.

В следващия сет Надал стигна до пробив за 2:1. Новак започна да има все повече трудности при сервирането си, но и успя да спаси много възможности за пробив. В крайна сметка сетът завърши 6:4 за Надал.

В четвъртата част на мача Надал поведе с 4:1 гейма и затвори сета при 6:2.

С победата Рафаел Надал стана седмият тенисист, който е печелил всички турнири от Големия шлем и четвъртият в Оупън ерата след 1968 г., като за периода на професионалния тенис той е най-младият, който го прави, отбелязва sportal.bg.

Световният номер 1 вече има 9 титли от Големия шлем, след като спечели "Ролан Гарос" и "Уимбълдън" през тази година. В тази класация испанецът вече е седми, като задмина имена като Джими Конърс, Иван Лендъл и Андре Агаси, които имат по осем. До това постижение той стига на 24 години, а рекордьорът по титли Роджър Федерер спечели 16-ата си на 28 години. Надал се нарежда и до Андре Агаси и Щефи Граф, като единствените тенисисти в историята, печелили всички турнири от Шлема и златен олимпийски медал.