Запитан за евентуален отказ на британския парламент да разреши британско военно участие в удар срещу Ирак, ако САЩ решат да прибягнат към сила, Ръмсфелд отговори вчера, че окончателното решение на Лондон не е ясно.
Ако Великобритания може да участва, е добре дошла. Ако не може, няма да се включи във военните действия, каза Ръмсфелд пред журналисти.
Думите на Ръмсфелд идват в момент, когато Великобритания лансира в Съвета за сигурност нова редакция на проекторезолюция по иракската криза, която удължава срока на ултиматума към Ирак след 17 март, като фиксира конкретни искания към Багдад. Британски дипломати се надяват да получат подкрепа на поне 9 държави за текст, който предвижда до 21 (или 24) март Саддам да представи доказателства за съдбата на биологически и химически оръжия, за които е известно, че са били налице през 1991 година, както и да разреши интервюта с иракски оръжейни специалисти извън страната.
Председателят на Съвета за сигурност на ООН за месец март, постоянният представител на Гвинея Мамади Траоре обяви, че очаква САЩ, Великобритания и Испания да представят нов ревизиран текст на проекторезолюцията си за Ирак.
По думите му САЩ, Великобритания и Испания изглежда се решили след консултации с някои делегации, че проекторезолюцията им не може да бъде приета в досегашния ѝ вид.
Откритият дебат в Съвета за сигурност по Ирак не подкрепя войната
Около 20 часа по Гринуич /22 часа българско време/ вчера започна открито заседание на Съвета за сигурност, посветено на иракската криза. Заседанието е свикано по искане на Движението на необвързаните страни и ще продължи и днес.
Представители на 28 държави се изказаха вчера като повечето от тях говориха против започването на война срещу Ирак.
В изказванията обаче имаше и предупреждение срещу Ирак да се разоръжи, за да има мир. Една част от изказалите се обвиниха Вашингтон за кризата, но други хвърлиха вината върху Ирак, отбелязва агенцията.
От 28-те изказвания единствено Австралия застана твърдо и категорично на страната на САЩ: "Австралия не вярва, че в поведението на Ирак е настъпила истинска промяна, която да доведе до разоръжаване, което да бъде прието за достоверно", заяви австралийският представител Джон Даут.
Повечето наблюдатели смятат, че откритата дискусия дава последна отсрочка преди гласуване на твърда проекторезолюция в Съвета за сигурност, което ще стане преди края на тази седмица.
Други дипломатически варианти
Освен британският вариант за нова редакция в ООН циркулират и още двва текста.
Единият бе предложен вчера от шестте колебаещи страни непостоянни членове на Съвета за сигурност. Ангола, Камерун, Чили, Гвинея, Мексико и предложиха да се даде на Багдад краен срок от 45 дни, през който да демонстрира, че изцяло изпълнява задълженията си да се разоръжи.
Това предложение беше отхвърлено категорично от Белия дом, като неприемливо. Говорителят на президента Буш Ари Флайшер заяви, че "американският народ става все по-нетърпелив по отношение на ООН", поради което гласуването на новата резолюция в Съвета за сигурност ще стане още тази седмица.
Канада поднови вчера своето предишно предложени, което по смисъл е близко и до текста на Великобритания. Постоянния представител на Канада в ООН Пол Хайнбекър поиска на Ирак да се даде повече от предвидения в американско-британската проекторезолюция срок до 17 март, като това се обвърже със списък от конкретни изисквания за разоръжаване на Ирак.
Канадският представител изрази увереност, че ако Ирак сътрудничи, той ще бъде напълно разоръжен, без да бъде даден дори един изстрел.
Предложението за ултиматум към Ирак за пълно цялостно и активно разоръжаване със срок до 17 март засега има подкрепата на 4 страни - САЩ, Великобритания, Испания и България.
Пет страни- Франция, Русия, Китай, Германия и Сирия заявиха, че отхвърлят нуждата от приемане на нова резолюция, тъй като инспекциите са започнали да дават резултат.
Франция и Русия заявиха в началото на седмицата, че са готови да употребят правото си на вето, за да предотвратят приемането на резолюция, която отваря пътя на войната. Мнозина смятат, че и Китай може да се присъедини към такова вето, ако стигне до гласуване.
Шестте страни, непостоянни членки на Съвета, не са изразили категорична позиция, как ще постъпят, ако се наложи да гласуват ултимативен текст тази седмица. САЩ и Великобритания се надяват да спечелят на своя страна достатъчно подкрепа и да получат 9 гласа "за". Това може да се смята за морална победа, която е достатъчна за легитимиране на война срещу Ирак, дори ако ветото на Франция и Русия формално отхвърли проекторезолюцията, смятат в Лондон и Вашингтон.
Напрегнатите дипломатически консултации в ООН са точно 6 месеца след като американският президент Джордж Буш се обърна с драматична реч към ООН, в която посочи опасността от оръжията за масово поразяване на Саддам Хюсеин, отбелязва Асошиейтед прес.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.