Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ръмсфелд: Ирак може и да е унищожил незаконните си оръжия

0 коментара

Американският министър на отбраната Доналд Ръмсфелд допусна, че Ирак може и да не притежава повече оръжия за масово поразяване. Ръмсфелд каза, че Ирак може да е унищожил химическите и биологическите си оръжия още преди началото на войната. Изявлението на военния министър беше направено пред Съвета по международни отношения в Ню Йорк - един от най-влиятелните неправителствени институти в областта на външната политика.

Изявлението на Доналд Ръмсфелд не е първото по рода си. Подобни внушения преди време направиха и президентът Буш и държавният секретар Пауъл. До този момент обаче Ръмсфелд, който беше един от основните двигатели на войната срещу Багдад, не беше допускал публично възможността Ирак да не разполага повече с оръжия за масово поразяване. Твърдението, че Саддам Хюсеин притежава химически и биологически оръжия беше един от основните аргументи за началото на военните действия срещу неговия режим.

"Възможно е те да са решили да унищожат /оръжията/ преди конфликта", каза Ръмсфелд в отговор на въпрос от залата, която изслуша речта му пред Съвета по международни отношения в Ню Йорк. Същевременно министърът добави, че теренните изследвания на американските военни датират само от няколко седмици, че бившата иракска власт може и да е скрила оръжията и че най-добрите следи в тази насока може да дойдат от наскоро задържаните официални представители на бившия режим.

Самият факт обаче, че Доналд Ръмсфелд намеква за възможността за евентуална липса на иракски оръжия за масово поразяване поставя под съмнение въобще достоверността на информацията, която американските разузнавателни служби предоставят на администрацията. Тъкмо въз основата на тази информация през февруари държавният секретар Колин Пауъл поиска от Съвета за сигурност на ООН да оторизира военния удар срещу Ирак. Сега, няколко месеца по-късно, представителите на администрацията все повече се затрудняват да отговарят на многобройните въпроси защо Багдад не е използвал тези оръжия по време на войната и защо до този момент съюзническите части не могат да открият подобни оръжия.

Всичко това обаче едва ли ще доведе до промяна в дневния ред за Ирак. В момента усилията на съюзниците, а и на международната общност като цяло, са съсредоточени към следвоенния период на страната. По силата на последната резолюция на Съвета за сигурност немалка тежест във възстановителния период на Ирак се пада на ООН.

Броени дни, след като генералният секретар на ООН Кофи Анан назначи своя специален представител за Ирак, бразилския дипломат Серджо Виейра де Мело се появи за първи път пред журналисти. На специална пресконференция в ООН де Мело заяви: "Народът на Ирак пострада достатъчно. Време е всички ние, но най-вече иракчаните, коалиционната власт и ООН да се обединим в усилията си и да сложим край на това страдание, а иракският народ да вземе съдбата в собствените си ръце - така, както предвижда резолюцията на Съвета за сигурност. И това да стане възможно най-бързо. Ние не трябва да се проваляме."

Представителят на ООН в Ирак напуска поста си Върховен комисар по човешките права към ООН за срок от четири месеца. Кофи Анан, който също присъства на пресконференцията, отказа да заяви кой ще замести де Мело след изтичането на този срок. Анан обаче даде да се разбере, че назначаването на бразилският дипломат представлява най-добрия ход в момента. Генералният секретар на ООН припомни двумесечното назначение на де Мело в Косово веднага след войната там, както и успешните му мисии в Източен Тимор и Афганистан.

Самият Серджо ди Мело подреди основните си задачи след пристигането си в Ирак по следния начин: "Когато пристигна на място приоритет номер едно ще бъде да установя контакти с иракчани, с иракски лидери, с представители на медиите, на гражданското общество.

Второ, каза де Мелло, ще установя добри работни отношения с властта, с членовете на коалицията. Трето - да посетя всички провинции, защото Ирак не се ограничава само до Багдад."

Серджо Виейра де Мело каза, че възнамерява да отпътува с малък екип за Ирак още в понеделник. Той подчерта, че разрастването на екипа на ООН ще зависи от това кога ще се подобри сигурността в Багдад.

Милен Минчев, РСЕ
Вашингтон

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.