Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

РАО порязана за двете топлоцентрали заради бъдещи преимущества

7 коментара
РАО порязана за двете топлоцентрали заради бъдещи преимущества

По прогнози и с косвени доказателства е изчислен бъдещият монопол на РАО Единни Енергийни Системи на българския енергиен пазар, ако руснаците придобият и двете топлоцентрали – в Русе и във Варна, за които бяха определени от Агенцията за приватизация за купувач. Това става ясно от двете решения на Комисията за защита на конкуренцията от 6 и 8 юли, с които антимонополният орган постанови, че РАО трябва да избира кой от двата ТЕЦ-а да придобие и с които Mediapool се запозна.

При оценката на пазарния дял на ТЕЦ “Варна” и “Топлофикация-Русе”, от КЗК са разгледали само инсталираните мощности на термоцентралите, игнорирайки останалите електропроизводствени дружества. Общо в България са инсталирани около 12 000 мегавата, от които ток произвеждат блокове от около 9 000 мегавата.

Предприятието във Варна разполага с общо 1260 разположени мегавата, русенското – с 400 МВ. И двете централи не работят на пълна мощност, но според антитръстовата комисия не следва да се разглежда с какво количество произвеждан ток играят двата ТЕЦ-а на пазара, а техните технически възможности. Като аргумант в подкрепа на това становище, в решението се посочва, че РАО разполага с достатъчно финансова мощ, за да излезе бързо на пазара с пълната инсталирана мощност на двете централи, без да прави значителни разходи в тази насока. Така руснаците ще станат безспорен лидер на пазара на електроенергия, аргументират се от КЗК.

Отделно от комисията прибавят към пазарния дял, който РАО биха придобили, ако влязат и в двете централи, както участието на централата в Русе в продажбите на топлоенергия, така и възможностите на ТЕЦ “Варна” по принцип да произвежда топлоенергия. От КЗК отчитат, че варненското дружество няма лиценз за това, но смятат, че ако придобие, ще се превърне във фактор на регионалния пазар. За Топлофикация-Русе антимонополистите са категорични, че има стопроцентен монопол на регионалния пазар на топлоенергия.

Дори и при тези сложни сметки, от комисията отчитат, че общият пазарен дял на двете централи не надхвърля 35 процента, колкото са необходими за монопол в даден отрасъл. От КЗК документират и факта, че РАО не присъства пряко или косвено чрез контролирани лица на българския пазар. Въпреки това в решението за концентрацията на “Топлофикация-Русе”, което на практика поставя условието за избор на една от двете централи, се посочва, че “КЗК ще се ръководи от принципите, залегнали в методиката ѝ, че когато пазарният дял е между 20 и 70 на сто от съответния пазар, има вероятност дадено предприятие да осъществи монопол”.

Тази “вероятност” според КЗК  се засилва от извеждането на ІІІ и ІV блок на АЕЦ “Козлодуй” от експлоатация, което ще намали дела на ядрените мощности и ще увеличи този на РАО. Това бе посочено и при обявяването на решенията на комисията по-миналата седмица.

Друга предпоставка на създаване на господстващо положение на РАО на нашия енергиен пазар е близостта на централите до пристанище “ТЕЦ Варна” и на порта в Русе и най-вече специалното оборудвани за обработка на пристигащите руски и украински въглища и директна доставка за горивния процес на централите. Такива съоръжения другите термоцентрали, работещи на местни въглища, нямат, отбелязват от КЗК. Така двата ТЕЦ-а имат занижени разходи за доставка на суровините и достъпът до евтини въглища дава предимство на РАО при бъдещо позициониране на пазара, пише още в решението.

Ниските разходи на руснаците им дават сериозно предимство и след юли 2007 г., когато пазарът на електроенергия в България ще се либерализира и цените вече няма да се регулират от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Тогава РАО ще извлече по-голяма печалба заради ниските си разходи. Фактът, че година по-рано се освобождават цените на топлоенергията пък дава преимущество на РАО за по-доброто разпределянето на риска от дейността си на двата пазара, на които руснаците ще присъстват чрез ТЕЦ “Варна” и “Топлофикация-Русе”, аргументират се от КЗК.

Друг довод на антимонополистите против съсредоточаването на дейност е това, че оборотът на двете термоцентрали за 2004 г. надвърля 15 млн. лв.

В решението за  “Топлофикация-Русе”, КЗК посочва, че ако РАО реши да придобие това дружество, следва да заплати 60 000 лв. такса за издаване на разрешение за концентрация. 

И двете решения може да се обжалват от руската компания пред Върховния административен съд. Крайният срок за това изтича в понеделник, 25 юли. В петък представителите на РАО ЕЕС в България, които от средата на миналата седмица водят интензивни разговори с ръководството на Агенцията за приватизация и на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране по бъдещите сделки, не пожелаха да коментират пред Mediapool дали ще внесат жалба до Върховния административен съд срещу решението на КЗК или ще се откажат от едната централа.

По неофициална информация, ако руснаците опрат до избор на дружество, което да придобият, това ще е централата във Варна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван
    #7

    Ако двата ТЕЦа, Бобов Дол и Марица-Изток заработят на пълна мощност АЕЦ Белене става излишен. Сега заради Козлодуй, те не се работят с пълно натоварване, a ако се приватизират това няма да е невъзможно. АЕЦ произвеждат само евтина енергия, т.е енергия, която се продава се евтино. Те не са маневрени и на пазар с излишък на мощности са напълно обречени от гледна точка на възвращаемост на инвестиции. То и сега се вижда, че мераклии да строят АЕЦ има, ама да дадат пари за строеж няма.

  2. TT
    #6

    заради ниските си разходи..............Mnogo loshava rabota :)Hem shte pechelyqt , hem i niski razhodi imali.Vmesto da harshat mnogo i da echelyat malko, kato na Zapad...kumunisti.

  3. Niki
    #5

    Ili Mediapool ima nay-smotanite jurnalisti, ili KZK sa marionetki.Zashto tchak sega si zadavat vuprosa za monopola a ne predi pivatizatziata ???A AEC Kozloduy ne e li monopol s tochno 2 puti povetche instalirana moshtnost ?PULNI GLUPOSTI !!! Istinata e tche RAO sa suctite goveda kato nashite - ne sa si premerili silitchkite predi da predlojat visokata tzena, a sega davat zaden hod. Izlizat ni s nomera KZK za da oipravdayat i ednata i drugata strana potihom pomulkom. Ayde na bas tchje CEZ shte vzemyat ednata tzentrala ! I shte platyat 1/2 ot tzenata koyato RAO predloji. Gubi otnovo i samo Bulgaria. Druga durjava bi osudila RAO za neudurjane na obvurzvashto obeshtanie.

  4. реалист
    #4

    Пак бъркотии в Български стил. Царя дава, пъдаря не дава. Истината е, че монополист е нашата държава и благодарение на това имаме Европейски цени на електро и топлоенергията при десет пъти по-малки доходи. От това по-лошо здраве му кажи.

  5. Харамия
    #3

    В една и съща седмица КЗК допусна концентрация на ВАЦ на българския вестникарски пазар с около 60% пазарен дял, а на РАО му беше отказано, въпреки че общия му дял е под 35%. На това се казва двоен стандарт.

  6. prostotii
    #2

    KZK dade stanoviste rusnacite da uchastvat predi turga, na kojto te predlojiha $500 mln.evro(fantastichna cena), a sega go uwyrtat.Ami imali evtni wyglista-tolkova po-dobre za cenata na toka i za bylgarskijat potrebitel.Kakvo kato sa rusnaci.Tuk v USA e pulno s Lukoil benzinostancii-nisto fatalno ne stanalo.Lukoil kato kupi Nefttohim da ne bi da stana nesto strashno!Rusnacite kupiha i naj-goljamoto metalurgichno predprijatie na Czehija naskoro.Biznesa si e biznes!Kato plastat naj-mnogo za nesto, bi sledvalo da go poluchat...

  7. ПАТРИОТ
    #1

    ВЪН РУШКИТЕ МОНОПОЛИСТИ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.