Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рашидов поиска проверка на учебния процес в НГДЕК

Подготвя се конкурс за директор в тази гимназия и във всички училища на културата, където мандатите са изтекли

4 коментара
Рашидов поиска проверка на учебния процес в НГДЕК

Да се провери как се провежда учебният процес в Националната гимназия за древни езици и култури (НГДЕК) е поискало в понеделник Министерството на културата от Регионалния инспекторат по образованието в София, след като редица родители са подали жалби във ведомството, че продължават проблемите с организацията на часовете близо две седмици след връщането на училището в ремонтираната с 2.2 млн. лв. от еврофондовете сграда в столичното Модерно предградие.

Все още само около 350 ученици посещават часовете в реновираната сграда, останалите около 120 души бойкотират учебния процес, защото с родителите им не са съгласни с връщането на Класическата гимназия в нейната сграда. Те продължават да смятат, че училището трябва да остане в обитаваното временно миналата и част от тази учебна година здание на закритото 13-то училище до Женския пазар в центъра на София.

Защитниците на тезата, че елитно училище като НГДЕК не може да е в покрайнините на София и смятат, че държавата е длъжна заради тях да върне на Брюксел 2.2 млн. лв. и да блокира финансирането от еврофондовете за театри, музеи и читалища, продължават да настояват на своето.

Ирина Репуц, председател на нелегитимното училищно настоятелство, което от над две години не се е събирало и не е разглеждало молби на кандидат-членове, родител на отдавна завършил гимназист от НГДЕК, лидер на Християндемократическата партия и неуспял кандидат за депутат, в понеделник за пореден път обясни колко естествено и задължително било НГДЕК да е в центъра на София.

Тя заяви също, че не било вярно, че са оттеглени молбите за напускане от 37-те учители в Класическата гимназия, както съобщи Министерството на културата, а ръководството на училището се опитвало да проведе учебен процес, за да не бъде обвинено в саботаж, но това било невъзможно защото само половината ученици посещавали часовете.

В отговор от ведомството обявиха поисканата проверка на учебния процес, която трябва да покаже какво се случва в училището. По информация на родители учителският екип на НГДЕК не пишел отсъствия на неявяващите се в знак на протест ученици, което провокира недоволството им, тъй като децата са поставени в неравностойно положение. Те припомнят как преди година, когато тогавашният министър на културата Петър Стоянович издаде заповед за връщане на училището в Модерно предградие, бойкотирана от изпълняващия длъжността директор на НГДЕК Мариела Папазова, са били писани отсъствия на учениците, които се съобразили с нареждането и отишли в ремонтираната сграда. Всякакви опити на родителите да извинят тези отсъствия приключили неуспешно и дори имало наказани деца заради това, твърдят родители.    

Желаещите НГДЕК на всяка цена да остане до Женския пазар, независимо че сградата е в доста лошо състояние и според една от техническите експертизи е опасна за здравето на децата и минувачите, отново обвиниха Министерството на културата и Вежди Рашидов, че единствената им цел била да оправдаят ремонта в Модерно предградие, който според тях бил извършен некачествено и са отклонени пари. 

Репуц определи като смешни подозренията, че зад неистовото желание НГДЕК да остане в компроменираната сграда на 13-то училище стоят частни интереси към обновената сграда в Модерно предградие. 

"По-скоро има проблем да се намери училище, което да се съгласи да вземе ремонтираната сграда в Модерно предградие. Абсолютно никой няма желание да прави частно училище там. Няма и как да го направи, защото няма интерес към тази сграда", заяви тя.

Според нея мястото на сградата в Модерно предградие било толкова неподходящо, че никой нямал инвеститорска идея за там. Кой разумен човек би инвестирал средства там и да очаква да има резултат в училище, в което никой не иска да учи, запита Репуц.

Според статистиката за кандидат-гимназистите в НГДЕК обаче през последните пет години те са варирали около 175 души при прием от 100 души, Интересът към училището за учебната 2014/2015 г., когато НГДЕК вече бе в центъра на София и в публичното пространство се обясняваше как едва ли не гимназията остава завинаги там, се е повишил само с трима души спрямо предходната година, сочат данните на училището.

Репуц не пропусна отново да заяви, че в сградата в Модерно предградие има азбест, независимо че три проверки на Регионалната инспекция по здравеопазване в София сочат, че тям няма такива материали. При последната проверка в деня на преместването на НГДЕК на 4 март бяха открити в абонатната станция на ремонтираното училище купчина етернитови отпадъци, за които Министерството на културата заподозря, че са подхвърлени. Те бяха отстранени на следващия ден, но струваха три неучебни дни на гимназистите, които не е ясно как ще бъдат компенсирани.

От Министерството на културата припомниха на недоволните от връщането на учебните часове на НГДЕК в Модерно предградие, че училището се намира там от над 20 години и "всички родители, учители и ученици знаят прекрасно този факт". "Когато родителите са си записвали децата, те са ги записали именно на това място - в сградата на НГДЕК на ул. "Баба" 16 в "Модерно предградие", пише в съобщение на ведомството.

То информира още, че училищата по изкуствата и Класическата гимназия, които са към Министерството на културата, получават много по-висока издръжка от държавата за един ученик. "Докато в едно обикновено училище годишната държавна издръжка на едно дете е 1632 лева, то в Класическата гимназия тази сума е в размер на 2382 лева", посочват от ведомството. То допълва, че от Софийския университет и от БАН са привлечени общо 5 преподаватели, които да обучават възпитаниците на Класическата гимназия.

Министерството на културата отрича също така да е оказвало натиск нито на ръководството, нито на учители от Класическата гимназия и определи като спекулации подобни твърдения, заявявани от недоволните от връщането в Модерно предградие.

Така сагата със сградите на НГДЕК, която се точи от есента на 2013 г., но навлезе в своя пик последните две седмици, изглежда ще продължи още време. В ход е дело на родители на гимназисти от лагера на привържениците на ремонтираната сграда срещу Петър Стоянович, които искат по 2 хил. лв. за нанесени щети на децата им от ученето им в сградата на 13-то училище.

Междувременно Министерството на културата подготвя провеждането на конкурси за избор на титулярни директори на онези училища към ведомството, където мандатите на директорите са изтекли, научи Mediapool. Сред тях е и НГДЕК, където Мариела Папазова стана изпълняващ длъжността директор след излизането по майчинство на титуляра Силвия Бакърджиева, която по-късно напусна училището.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 23:37 на 16 март 2015 от автора.
    #4
  2. Българофил
    #3

    Щерката на Юли Абаджиев може да се прави, че и е смешно, но именно частни интереси стоят в основата на проблемите в НГДЕК! Госпожата Репуц е председател на сдружението на частните училища в България и със сигурност (с активното и съдействие) някое от тях се кани да прилапа току що обновената сграда!

  3. Филка Русофилка
    #2

    Рашидов е прав да ги провери какво учат. Слушах едно предаване с „протестиращи” ученици от НГДЕК във връзка със скандала за сградата. Бяха подбрали умни деца, но имах неприятното чувство, че слушам млади гръкоманчета. Изглежда така ги учат „професорите” им от Университета, но това е недопустимо.

  4. partizanin
    #1

    А не е ли най-добре просто да го затворят това училище? То и без това няма особен смисъл от него, освен някои родители да чешат егото си, че отрочетата им учат в "елитно" училище. И каква полза има обществото от тези 470 ученика, които (за разлика от връстниците си) са учили латински и старогръцки? Не искам да кажа, че това са непотребни знания. Но това са знания, които би следвало да се усвояват, според мен, на един следващ етап - например в университета.Този остатък от амбициите на Л. Живкова е време да поеме към естествения си край.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.