Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Расмусен: "Терористичното владичество" на Муамар Кадафи е към края си

27 коментара
Расмусен: "Терористичното владичество" на Муамар Кадафи е към края си

На стотния ден от началото на въстанието на либийските бунтовници генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен заяви, че "терористичното владичество" на Муамар Кадафи е към край си и е време той да си тръгне.

"Операцията в Либия постига своите цели", заяви Расмусен в рамките на пролетната сесия на Парламентарната асамблея на НАТО във Варна.

Той каза още, че лидерът на Джамахирията е все по-изолиран както в Либия, така и извън нея, а най-близките му хора го изоставят. Според Расмусен е изключително важно, че възможностите на Кадафи да избива собствения си народ вече са ограничени и така е спасен живота на много хора.

"Либийската криза показа колко важни са партньорствата за НАТО, включително и в оперативен план", заяви генералният секретар. Той коментира още, че тази криза не може да се реши само с военни действия, необходимо е политическо решение.

Премиерът Бойко Борисов каза от своя страна, че още от първия ден България е изразила подкрепата си за мисията. Той съобщи, че България ще се включи другата седмица в работата на контактната група за Либия и призова позицията на София да бъде чута внимателно, защото "има какво да каже".

В контактната група за Либия участват 16 страни, сред които са Великобритания, Франция и други. Външният министър Николай Младенов вече обясни, че съюзниците са преценили, че България има опит с тази държава, добри контакти и много коректно оценява ситуацията.

Борисов за пореден път коментира, че действията на международната общност са закъснели, защото България години наред била разигравана от режима на Кадафи, който държал заложници, измъчвани по безобразен начин.

"Изключително важно е да се каже, че България участва в мисията в Либия с всички средства", заяви Борисов.

България до момента участва в операцията на НАТО "Обединен защитник” за налагането на оръжейно ембарго върху режима в Либия с фрегатата "Дръзки".

Расмусен с призив към Сърбия от София

По-късно след среща с президента Георги Първанов Расмусен определи ареста на Ратко Младич, като много важна стъпка по пътя на интеграцията на Сърбия в евроатлантическите структури.

"Арестът му изпраща много ясно послание, че военните престъпления рано или късно биват наказани. Не по-малко важно е, че арестуването на Ратко Младич премахва една много важна пречка по пътя на Сърбия към Европейския съюз и НАТО”, заяви Расмусен.

Той посочи, че е възможно поради исторически причини в сръбското общество да има скептицизъм по отношение на НАТО.

"Искам да изпратя едно много ясно послание до сръбския народ: Вашето бъдеще се намира в едно продуктивно, взаимоизгодно сътрудничество между Сърбия от една страна и ЕС и НАТО от друга, което евентуално да доведе до пълноправно членство и в двете организации. Мога да ви уверя, че днес ние сме приятели на сръбския народ”, заяви Расмусен.

Той каза още, че благодарение на интервенцията на НАТО на Балканите сега народите от Западните Балкани могат да живеят в мир, сигурност и стабилност.

"Сега ние ви приканваме да се опитате да постигнете максималния потенциал на предоставените ви възможности", посочи генералният секретар.

НАТО пак срещу намаляване на средствата за отбрана

Във Варна Расмусен за пореден път се обяви срещу намаляването на средствата за отбрана.

Той обясни след среща с премиера Бойко Борисов, че е предложил по-ефективно използване на средствата чрез по-добро сътрудничество между държавите. Според него тази концепция за сътрудничество, наречена от него "интелигентна отбрана", е бъдещето на НАТО в периода на икономически трудности.

Расмусен посочи, че съюзниците са поели ангажимент да отделят два процента от бюджета си за нуждите на обраната, но повечето от държавите едва достигат до един процент.

Премиерът от своя страна посочи, че в ситуация на криза е трудно да се дават пари за отбрана, когато има много социални проекти, които чакат финансиране.

България дълги години отделяше между 2.8 и 2.2% от БВП и бе на челните места в НАТО. През 2009 година този процент падна до около 1.85, а през 2010 - до около 1.4%. В условията на криза обаче правителството на ГЕРБ за разлика от много други в Европа постави секторът сред малкото привилегировани в проектобюджета за следващата година. Така военното министерство получи със 100 млн. лева по-висок бюджет през 2011 г. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kotaraka
    #27
  2. Kotaraka
    #26
  3. Kotaraka
    #25
  4. Kotaraka
    #24
  5. N
    #23
  6. За един цент !
    #22
  7. Kotaraka
    #21
  8. bulgar
    #20
  9. Truman
    #19
  10. Kotaraka
    #18

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.