Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ръст на учителските заплати до 70%, но при 30% съкращения

90 коментара
Ръст на учителските заплати до 70%, но при 30% съкращения

Заплатите на учителите в средното образование могат да се увеличат с близо 70% до края на следващата година без сериозни последици за бюджета и финансовата стабилност на страната, ако са съпроводени с определени стъпки на оптимизиране на преподавателския и непедагогическия състав на училищата. Това сочат разчети на Института за пазарна икономика (ИПИ) за отражението на учителските искания върху стабилността на икономиката на страната. Разчетите бяха представени от екип на института във вторник. Те са изготвени с мотива, че обществото трябва да бъде наясно защо част от исканията на учителите, особено до възнагражденията, се не само реалистични, но и опасни.

Възможностите за ръст от 70% са при условие, че бъдат извършени съкращения на работещите в сферата на средното образование. Численият преподавателски състав може да бъде редуциран с една трета, смятат икономистите от института. В последните десет години броят на учениците намалява по-бързо, отколкото на учителите поради демографски причини, в резултат на което съотношението ученици – учител в България се оказва едно от най-ниските спрямо редица развити страни.

Съкращението с 30% на учителите ще даде икономии от около 131.6 млн. лв. годишно, са пресметнали от ИПИ.

От друга страна на 100 учители се падат 43 души непедагогически персонал, което е нецелесъобразно като разход. Обслужващите дейности могат да се дадат на частни изпълнители, а броят на помощните служители да се съкрати с около 50%. Ако това се случи, ще бъдат спестени други 64.4 млн. лв. годишен разход.

Оптимизирането на администрацията на Министерството на образованието и науката и регионалните инспекторати с около 30%, което няма да намали ефективността на работата, може да донесе икономия от 2 млн. лв.

Това са 198 млн. лв., което означава възможност за увеличаване на средната работна заплата на учителите с 68%.

Оптимизирането на заетите в сектора и ръстът на заплатите могат да се случват поетапно през цялата следваща година, ръстът от близо 70% ще е реалност в края на 2008 г.

Според ИПИ исканото двойно увеличение на заплатите в рамките на една година може да има определено крайно негативно влияние на икономиката на страната и на финансовата стабилност. Може да се допусне, според ИПИ, че то ще повлече след себе си искания за среден ръст от 70% на заплатите в останалите бюджетни сфери, което пък ще доведе и до ръст на пенсиите от 35% плюс рефлектиране върху частния сектор с около 50%.

Натискът за ръста на заплати и пенсии върху бюджета ще е в рамките на допълнителни 3.16 млрд. лв. Обратно в бюджета обаче ще се върнат близо 1.15 млрд. лв. от допълнително събрани данъци и социални осигуровки. Или нетният ефект е нарастване на разходите в бюджета с 2 млрд. лв.

Според ИПИ не е невъзможно да се дадат тези пари, но ефектът от наливането на бюджетни средства в заплати ще е в прякото увеличаване на паричното предлагане, което ще доведе до увеличаване на потреблението, ръст на инфлацията до над 30% годишно, повишаване на дефицита по текущата сметка до над 30% от БВП. Следствие на това ще бъде намаляването на преките чуждестранни инвестиции и намаляване на валутното покритие на лева. Мрачният сценарий на ОПИ завършва с прогнозата, че при такъв развой на нещата ще се стигне до икономическа дестабилизация и засилване на вероятността за промяна на фиксирания курс на лева спрямо еврото в посока на обезценяване на лева.

Последният етап на такова развитие на нещата би било падане на валутния борд по подобие на ситуацията в Аржентина през 2001-2002 г. или на влошаването на ситуацията в Унгария през същия период, когато заради големия ръст на минималната заплата с 60% и рязкото вдигане на възнагражденията и пенсиите се стига 6% бюджетен дефицит и намаляване на икономическия растеж.         

Незабавни реформи в сектора на образованието могат да помогнат на оптимизирането му, смятат от ИПИ. Първата е въвеждането на принципа парите следват ученика. Това означава, че учебните заведения ще започнат наистина да се конкурират, включително с частните училища. Не е реално родителите да издържат с част от данъците си публичните училища и да плащат допълнително, за да изучават децата си в по-добри частни училища. Според ИПИ би могло да се въведе ваучерна система, при която родителите да получават ваучери срещу платените данъци, които да внасят в избраното от  тях училище.

Друга стъпка е даването на пълна автономия на директорите, включително и на делегирането на бюджети. Съчетано с диференцирано заплащане на учителите и ново съдържание на училищните настоятелства ще ускори повишаването на качеството на образованието, смятат икономистите.     

И като решаващо е въвеждането на оценка за качеството на училищата. Тези мерки фигурират в насоките за развитие на средното образование, но не са разписани със срокове, което на практика го обрича на неизпълнение.     

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

90 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иванка
    #91

    излиза, че колкото по-високи са ни доходите, толкова по-висока ще бъде инфлацията. Излиза, че нормалните страни с десетократно по-високи доходи от нас трябва да имат трицифрена инфлация. Излиза, че трябва да получаваме всички по 150-200 лв. та да държим ниска инфлация. Или излиза, че този ИПИ е една тъпа комунистическа организация, която бълва глупости, предназначени за олигофрени. Като Станишев, например.

  2. Shakespeare
    #90

    Ne be gospojo, ne kolkoto po-golemi sa zaplatite, a kolkoto po-burzo i NEOBOSNOVANO (na obshtia ikonomi4eski fon) rastat budjetnite zaplati. Ponimae6 (izkustveno e i zatova naduva inflaciata). Ni4evo, tovari6 Put(k)in pomagat budet

  3. zaburzan
    #89

    zapishi se na kurs nqkoi da ti obqsni, 4e pri teb she e dulug proces

  4. Alex
    #88

    Stava duma za rast na dohodite a ne na tjahnoto absoljutno izrajenie. Ako v Francija naprimer vdignat zaplatite na uchitelite dvoino, ot tam doidat stachki v drugi publichni slujbi i sashto im vdignat zaplatite dvoino - shte se poluchi sashtata situaciaja. Davam za primer Francija zashtoto imat goljam publichen sector(zavodite Reno naprimer sa darjavni). Podobno neshto bi se sluchilo i v Germanija, Svecija i dr. Ne bi se poluchilo tolkova tejko otvad okeana.I oshte vednaj - vijte che stava duma za

  5. Bezkompromisen
    #87

    ПО-ГОЛЯМА ГЛУПОСТ НЕ БЯХ ЧУВАЛ.НЕ ДАВАТ ОБЯСНЕНИЕ КАКВО ЩЕ СТАНЕ С ИЗЛИШЪКА ОТ 3 МИЛИАРДА ЛЕВА. КАКВО МИСЛЯТ ДА ГО ПРАВЯТ?И ПОНЕЖЕ ГОВОРЯТ ЗА УВЕЛИЧАВАНЕ НА ПАРИЧНОТО ПРЕДЛАГАНЕ И ИНФЛАЦИЯ - ТОВА СА ХОРА ОТ "ИКОНОМИЧЕСКИ ИНСТИТУТ", А СЕ ПРАВЯТ, ЧЕ НЕ ЗНАЯТ, ЧЕ БЮДЖЕТНИЯТ ИЗЛИШЪК НЕ Е НИЩО ДРУГО ОСВЕН ПАРИЧНА МАСА СЪБРАНА ОТ НАСЕЛЕНИЕТО.Т.Е. ТЯ ВЕЧЕ Е БИЛА ТАМ И Е БИЛА ЧАСТ ОТ ПАРИЧНОТО ПРЕДЛАГАНЕ БЕЗ ДА Е ИМАЛО ИНФЛАЦИЯ.

  6. Bezkompromisen
    #86

    ЧЕ КОМУНИСТИТЕ НАПЪЛНО НЕОБОСНОВАНО ПРАВЯТ БЮДЖЕТНИ ИЗЛИШЪЦИ, КАТО ПО ТОЗИ НАЧИН СА ХВАНАЛИ БЪЛГАРИНА ЗА ГУШАТА.ТЕЗИ ПАРИ НЕ ТРЯБВА ДА СА В ПРАВИТЕЛСТВОТО, А У НАРОДА.ОБОСНОВАНО ЛИ Е ДА ИМА 3 МИЛИАРДА ЛЕВА ИЗЛИШЪК, ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ, ЧЕ ХОРАТА ЕДВА СВЪРЗВАТ ДВАТА КРАЯ?А ИВАНКА ПОСТАВЯ НАПЪЛНО РЕЗОННИ ВЪПРОСИ.

  7. Bezkompromisen
    #85

    УПРАВЛЕНИЕ, ОТ Т.НАР. СОЦИАЛИСТИЧЕСКА ПАРТИЯ, КОЯТО ПРИЗНАВА, ЧЕ НИЩО СОЦИАЛНО НЕ МОЖЕ ДА НАПРАВИ????НЕ МУ Е ВРЕМЕТО СЕГА ДА НИ УПРАВЛЯВАТ СОЦИАЛИСТИ. ВИДНО Е.

  8. D.G.
    #84

    Nqma inflanciq, zashtoto valutnata masa e pribrana...ako behse tam shteshe da imase inflanciq, no postepenna. Ako se izsipqt kup pari vsi4ko shte grumne, zashtoto ikonomikata ne e v cvetushto zdrave, dori e predela na silite si. Dosta pokazatelno e za upravlenieto na 4ervenite, 4e kogato vzemat vlastta obshtestvoto se razdira ot sta4ki i protesti...nqkak neprivi4no mi se vijda tova za edno socialistko upravlenie. Da ste jivi i zdravi vsi4ki deto si gi izbrahte:)

  9. nsss
    #83

    Какъв е този институт? Да не би да са към МОН? Да твърдиш, че на 100 учителя се падат 43 души непедагогически персонал означава, че просто не познаваш образователната сфера.

  10. икономист
    #82

    Колкото по-ниско е съотношението ученици/учител толкова по-качествено е образованието. Най-ефективно е с частни уроци 1:1. Затова мисля, че това че при нас е най-ниско това съотношение е нещо много хубаво и по-добре да го запазим. А пак заплатите на учителите могат все пак да ги вдигнат с 70% до 1 година постепенно - фискалния резерв вече е 8 милиарда. И нищо съществено няма да стане. Даже и с 100% да вдигнат заплатите на лекарите и с 150% на сестрите, щото скоро няма да има такива у нас и ще трябва да ходим в Гърция да ни бият инжекции...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.