Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ръстът на долара ще тласка нагоре цените у нас

24 коментара
Ръстът на долара ще тласка нагоре цените у нас

В близките месеци не се очаква трайно обръщане на тенденцията за поевтиняване на еврото спрямо долара, макар че не са изключени временни слаби поскъпвания на общата европейска валута. Това прогнозираха финансови експерти, цитирани от БТА във вторник.

В следващите месеци поскъпването на долара, който е основна валута в българския внос, ще оказва инфлационен натиск в България, което е неблагоприятно от гледна точка на потребителските цени, които ще растат с по-високи темпове, въпреки спадналото потребление, смятат те.

За българския потребител и спестител трайната тенденция на спад на еврото и поскъпване на долара не е добра новина, защото има много стоки, които зависят от курса долар - евро, например електроника и всякаква друга битова техника, смята анализаторът от "Индъстри Уоч" Красен Йотов, цитиран от БТА. Лихвите по депозитите и кредитите се стабилизираха, дори започнаха да падат, но от друга страна инфлацията започва да нараства и това също не е добра новина за спестителите, поясни той.

Доларът влияе на вътрешния пазар в България по няколко канала - по отношение на суровините, защото част от тях са деноминирани в долари, а също и по отношение на износа на стоки. Последният ефект е положителен, защото по-евтиното евро прави българските стоки по-конкурентоспособни на пазари извън еврозоната, коментира още Красен Йотов.

През първите месеци на 2010 г. имаше голям ръст на износа на български стоки към азиатски пазари - Китай, Сингапур, Тайланд, посочи още той. Трудно е да се прецени дали това се дължи на слабото евро, на бързия растеж на тези страни или на други фактори, но това има положителен ефект за българските предприятия - износители на пазари, които оперират в долари или валута, различна от еврото, смята анализаторът.

Обобщено - за българските потребители скъпият долар означава по-скъпи енергоносители и стоки, но за българските предприятия износители е възможност за конкурентно предимство на азиатските пазари.

"Корекцията" при еврото - недостатъчна, за да обърне тенденциите

През последната половин година доларът поскъпна с 27.5% от 1.19 лв. за долар в началото на декември 2009 г. до 1.64 лв. за долар през миналата седмица, пресметна финансовият експерт по валутна търговия в столична консултантска компания Димо Димов.

Според него в краткосрочен план може да се получи "корекция", тоест временно движение на еврото нагоре, но това няма да промени общият тренд, който е много силен.

Димов прогнозира, че в следващите месеци може да наблюдаваме известно поевтиняване на долара и понеже лятото обикновено е мъртъв сезон за финансовите пазари, това е идеалният момент за започване на такава корекция в движението на курса долар - евро.

Напоследък от средствата за масова информация ни заля информация как еврото е в изключително лоша ситуация и еврозоната ще се разпадне до дни, а когато има такъв краен негативизъм това също е знак, че следва някакво, поне краткосрочно обръщане на тенденцията, коментира още той.

Според експерта стабилизирането на еврото ще бъде само временно, защото трендът за поскъпване на долара изглежда много силен. Той очаква доларът да поевтинее до 1.50 лв. за долар или 1.31 евро в края на лятото. В момента еврото е 1.2240 евро за долар. Няма основания да се прогнозира трайно покачване на курса на еврото, категоричен е той.

Скорошен паритет на евтото с долара?

На финансовите пазари няма логическа зависимост между ръста на икономиката и поскъпването на дадена валута, а по-скоро на пазарите действат психологически фактори, обясни още валутният експерт. Инвеститорите и търговците на валути се интересуват от технически и финансови анализи и въз основа на тях формират очакванията си за движението на валутите в дадена посока, посочи той.

Според него точно затова последните данни на Евростат за повишаване на производството на еврозоната не означават непосредствено поскъпване и на еврото.

Красен Йотов от "Индъстри Уоч" обаче не очаква да се стигне скоро до паритет между долара и еврото. Едва ли ще се сбъдне неотдавнашната прогноза на Центъра за икономически и бизнес изследвания (Centre for Economics and Business Research - CEBR), публикувана в сп. "Бизнес уик" (Business Week), според която еврото ще стигне до паритет с долара през 2011 г. , след което ще се провали като валута, смята той.

Повечето оценки в момента са за запазване на курса на еврото около сегашните равнища и при още малко поскъпване на долара, смята анализаторът.

Европейските власти взеха мерки за балансиране на бюджетите, намаляване на дефицитите и на растежа на публичния дълг на страните от еврозоната, така че не виждам фундаментални причини еврото да продължи да поевтинява, аргументира се той.

В краткосрочен план той очаква да има колебания в рамките на текущите равнища на курса долар - евро. Когато в САЩ цените на акциите паднат, доларът се вдига и обратно; Федералният резерв вероятно ще продължи да печата долари и да държи ниска основната лихва, а това ограничава потенциала на долара да расте, продължи той.

В по-дългосрочен план движението на валутите ще зависи от бъдещето на еврозоната и дали страни като Португалия и Испания ще се справят с бюджетните си дефицити, добави той.

Който може и му стиска, да спекулира

За гражданите, които имат спестявания в евро, няма риск, но ако някой иска да спекулира, може да си купи долари и да чака ново, още по-голямо поскъпване на долара, съветват анализаторите. Закупуването на долари обаче крие финансов риск, а левовите и еврови спестявания са по-сигурни, защото сме във валутен борд.

Когато има несигурност на финансовите пазари, лихвите по банковите кредити растат, но тъй като спадът на еврото вече е налице, едва ли ще има повишение на лихвите в следващите месеци.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. wxw
    #25

    小游戏,全球大pk,就来“我想玩”游戏网 http://www.woxiangwan.com/ 小游戏,全球大pk,就来“我想玩”游戏网 http://www.woxiangwan.com/

  2. Stelko
    #23

    А когато беше евтин цените падаха надолу!!!!!

  3. dada
    #22

    Цените на стоките се определят основно от търсенето и предлагането, и също от това колко е склонен да плати човек за дадена стока. Преди 3-4 години, когато имаше лесни потребителски кредити, имаше повишено търсене на електроника и затова цените на тези стоки бяха високи. Сега, когато няма кредити, и почти никой не купува, електрониката стремително поевтиня. Връзката с курса на някоя валута е доста слаба, тая статия не струва много. Отделно, че ако въобще има някакво влияние върху цените, то ще е

  4. Микей от психото
    #21

    Ши ги тласни нагоре га мь нема.Ньл орта немат пари ве.ЕГАТИ ПАЗАРЯ ЕГАТИ КОНКУРЕНЦИЯТА.тЬПАНАРИ НИЕДНИ

  5. kirsner
    #20

    И на базата на какво Йотов очаква до края на лятото поевтиняване на долара спрямо еврото? На рязката положителна промяна на ситуацията в Гърция и Португалия ли?

  6. дрън дрън
    #19

    Изобщо заради високия курс на долара, задари високия курс на еврото, заради слънчевите изригвания и заради пясъчните бури на Марс - причини винаги се намират.

  7. Йордан Митев
    #18

    Драги съидиоти,1. Пишете с имената си, за да останете в историята (на прехода, славянобългарската) и да не се печете в пъклото.2. Изглежда няма нищо вярно във въпросния текст, тъй като М. Велчев, който обърна националния външен дълг от падащия долар в еврото още не се пръкнал с призива отново задълженията да се обърнат - в долари, т.е. да плащаме повече (и той да грабне едно-друго от народната неволя (държавния дълг).3. Така че щом М. В. кротува, не е му е дошло времето.4. Не му е дошло (и едва ли

  8. кредитополучател
    #17

    "Когато има несигурност на финансовите пазари, лихвите по банковите кредити растат"- така е само в БГ, бе, авторааа, щото банкерите ни са алчни тикви!

  9. kirsner
    #16

    Аман от измислени "анализатори" и техните измислени "анализи". Поскъпването на долара ще се окаже неудобно за една Германия например, която изнася за САЩ БМВ-та, Аудита и Мерцедеси, ама ние какво изнасяме за САЩ? И колко ни е търговския оборот с тях? Основният ни търговски партньор са страните от еврозоната, а левът е фиксиран към еврото, така че аман от глупости. Както един колега по-горе справедливо е попитал, когато доларът поевтиняваше, поевтиняваха ли и стоките и услугите в България,а? Къде бяха тогава всички тия "анализатори"?

  10. Бети :)
    #15

    Българският потребител яде хронично дървото без значение какво поскъпва и какво пада. Все тая! Чинията му винаги има причина да е пазна!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.