Пазарът на професионална поддръжка на сгради е нараснал с 15 на сто през тази година и ако в края на 2012 г. бизнесът е генерирал 4.2 млрд. лева, то към момента обемите надхвърлят 5 млрд. лв. като догодина се очаква нов ръст от 15 процента Това сочат данните на Компанията "Фасилити Оптимум България", която е специализирана в поддръжката и управлението на бизнес сгради.
"Професионалното управление набра скорост изключително бързо на българския пазар, при това в годините на икономическа стагнация”, коментира Бисера Иванова, изпълнителен директор на компанията. По думите ѝ инвеститорите все по-често прибягват до тази услуга още в началните етапи на проектиране, за да подпомогнат процеса по реализация на сградата си на пазара на наеми.
Иванова очаква през 2014 г. фокусът да е върху услугите по техническа поддръжка, които ще нараснат с поне 25%.
Около 2.38 млн. кв. м са сградите, използващи професионални фасилити услуги към края на 2013 г. Това е с 9 % повече спрямо края на 2012 година – в сектора на административните и офис сгради увеличението е само с 5%, а при търговските сгради и магазинните вериги увеличението е с 19%. Традиционно най-активни остават потребителите като финансови и ютилити компании, телекоми с клонова мрежа в цялата страна, офис центрове, търговски комплекси и молове, сочат данните на дружеството.
Най-популярната фасилити услуга в страната остава почистването, която се използва от над 90 % от фирмите. Интерес представлява обаче засилващата се тенденция за ползване на външни услуги за техническа поддръжка, включващи най-общо периодична/регулярна профилактика, поддръжка и аварийни ремонти на всички системи и инсталации в сградите, като електрически инсталации, отоплителни, климатични и вентилационни системи и други.
"Чрез планиране на редовна профилактика и енергиен мениджмънт могат да се избегнат много от аварийните ситуации, които водят до високи непредвидени разходи. Като се има предвид, че в изграждането на една сграда се влагат 30% от общите инвестиции в нейния живот, а в следващите поне 70 години харчим останалите 70% от инвестициите за нея, то техническата поддръжка е сред факторите, които можем да оптимизират тези 70%“, посочват от "Фасилити Оптимум България".
Един от най-любопитните казуси през 2013 г. е този за разделното събиране на отпадъците, смята Бисера Иванова.
"Само 26% от фирмите в България събират разделно боклука, както ги задължи законът от 1 януари тази година”, коментира тя. "Въпреки че глобата достига до 20 хил. лева, българските компании все още не са успели да се сдобият със специалните кошчета за разделно събиране и не са мотивирани да спазват изискванията. Това не е приоритет на голяма част от фирмите в страната, тъй като малките компании произвеждат твърде малко боклук, за да си позволят професионална услуга за неговото рециклиране”, смята експертът.
По думите ѝ стойността на специалните кошчета за разделно събиране варира от 30 до 150 лева за офис с площ от 200 кв.м. Изискването по закон важи за всички фирми – от ресторанти и магазини до малките административни офиси. Едва 13% от малките административни офиси са спазили закона, сочат данните на "Фасилити Оптимум България".
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.