Дипломатическият скандал между България и Турция расте. От Анкара отказват да се извинят за думите на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, че страната му се е намесила при приемането на поправките в Закона за вероизповеданията от българския парламент. Управляващите у нас определят думите като лъжа и продължават да искат извинение.
Изказването за намеса в българската политика дойде дни преди местните избори в Турция, които ще са в неделя. През последните два дни думите на Чавушоглу предизвикаха остри реакции у нас, а напрежението по темата не стихва.
Късно снощи в Румъния премиерът Бойко Борисов проведе 5-часов разговор с турския вицепрезидент Фуад Октай. Срещата е била прекъсната няколко пъти от турската делегация, която е водила разговори с управляващите в Анкара. В крайна сметка до извинение не се стигнало, а Октай обявил, че "с нищо не са ни засегнали".
В събота сутринта вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева призна, че има дипломатическо напрежение между двете страни и то не е предизвикано от България. По думите ѝ нямало причина за прекъсване на отношенията между България и Турция, но "най-лесно" щяло да бъде от Анкара да се извинят.
Участващата във властта ВМРО обяви, че "нахалството на турските управници този път премина границите на дипломатическото благоприличие". От партията подготвят и протест посолството на Турция в София.
Зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов пък призова да пазим добри отношения с Турция, но също обяви, че намеса не е имало.
Не се разбрахме, за съжаление
"Виждате колко време те считат, че с нищо не са ни засегнали, че било извадено от контекста това, което България се раздухва. Извадихме сайтовете, пуснахме го на живо, говорихме и сега продължават да говорят по телефона. Не считам повече за нужно едно и също нещо да говорим. Ако преценят, че трябва да си понесе Чавушоглу извиненията, да го направят. Аз бях неотстъпчив за всякакви други варианти, а съвместни изказвания, комюникета, интерпретации и всичко останало", каза Борисов след срещата, съобщава БНТ.
По думите на Борисов твърдението на Чавушоглу било лъжа. "На мен никой не ми се е обаждал и оказвал натиск. Това ние самите, знаете го правихме толкова време публично - срещи със Синода, с мюфтиите, с всички. Какъв натиск, какво е това - аз ги разбирам, че са в избори, но и ние сме в избори", каза още премиерът.
Той подчерта, че няма как изборите в Турция да са "за сметка на България".
"Когато всички водят антитурска кампания, ние никога не сме си го позволили, а в България антитурската кампания носи плюс. Именно заради добросъседските отношения ние никога не го правим (...) По никакъв начин нашите български мюсюлмани не се нуждаят от защита, защото те имат абсолютните права, свободи и на вероизповедания, и на всичко останало. Така, че това съм защитавал, не се разбрахме, за съжаление", обясни Борисов.
Има дипломатическо напрежение
В събота външният министър Екатерина Захариева призна, че има дипломатическо напрежение между България и Турция, но "то не е предизвикано от нас". По думите ѝ не само Турция, но и други държави започват да използват религията като част от политиката.
"Да се използва религията за политически цели е крайно опасно. Това е личен избор на човек. Нека да мислим, когато говорим”, каза Захариева пред бТВ.
Тя обаче подчерта, че прекъсване на отношенията с Турция е прекалено крайна мярка, защото тя е един от най-големите ни икономически партньори.
По думите на Захариева "най-лесното е Турция да се извини за изказването на турския външен министър Мевлют Чавушоглу заради факта, че ние ще продължим да бъдем съседи, дори и след като изборите им минат".
"Очевидно е, че не го правят за първи път и вече става системно. Много е лесно и ние да втвърдим тона, но не го правим. Изборите ще минат, но след това отново ще сме съседи и ще искаме да имаме добри отношения", каза Екатерина Захариева.
ВМРО иска извинение и готви протест
В събота от ВМРО отново настояха за извинение, защото "България не е турска провинция, за да ни казва Анкара какви законопроекти да правим и да се намесва във вътрешните ни работи".
От партията организират и протест, който ще се проведе в понеделник пред турското посолство.
"Ще изразим своя протест пред посолството на Турция в България, за да покажем, че България е суверена държава, която сама взема своите решения и не ни е нужно опекунството нито на Анкара, нито на друга столица", обявиха от ВМРО в събота.
Бежанският поток и националната сигурност
Цветанов си обясни изказването на Чавушоглу с предстоящите избори в Турция и подчерта, че не е имало намеса по отношение на Закона за вероизповеданията. Подчерта, че отношенията на двете страни са свързани с националната ни сигурност.
„Направихме всичко, водени от интереса и свободата на вероизповеданията у нас. Като съседни държави сме длъжни да запазим добрите си отношения с Турция и да правим премерени изказвания. Не бива да забравяме, че имаме и общи цели, свързани с бежанския поток, който е неизменна част от националната сигурност на двете държави“, каза той.
Ключови думи
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
33 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
А е имало и по-добри времена...
През януари хиляда деветстотин четиридесет и първа година политическата гонка между СССР и Третия райх загрубява. Превъзбудената Москва хазартно разкрива пред Берлин истинските си намерения: нейн дипломатически демарш визира Черноморските проливи и България като съветска зона за сигурност. Анкара и София не остават длъжни и на седемнайсти февруари под германски патронаж подписват Декларация за ненападение.
https://practic-sofia.blogspot.com/
Да, ама тогава начело …
на двете комшийски страни, чиито народи изпитват взаимна приязън и уважение, са стояли цар Борис Трети и президентът Иноню, а не бивши пожарникар и гевреко-продавач; последните двама с чудовищни комплекси за малоценност, избуяващи в мания за хумористична незаменимост и гротескно величие...
Бойко жъне плодовете от нищоправенето си. Да управляваш в продължение на 10 години една държава, и за тези 10 години тази държава да загуби половин милион от населението си. Никой не уважава болните хора, край Босфора или край Черно море. Ритник за бакянския нищоправец.
РАЗСРОЧКА НА ДЪРЖАВНАТА СИГУРНОСТ. ПОСЛЕДЕН ВНЕСЕН ЗАКОНОПРОЕКТ В ПОЛИТИЧЕСКАТА КАРИЕРА НА ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ. Запомнете го това е историческо и показателно, а Тиквата да не ми се прави на обиден. "Има грешка има и прошка" с тази реплика той прости на правосъдния министър, Рашидов, шефа на КОНПИ и Цветанов за корупционните практики.
Бойче всички знаем че Доган те командори редовно даде му и ТЕЦ и място на нос за сараи и порции да разпределя. Това че от Анкара са го казали на глас не трябва да те притеснява, ти отдавна си калинка момче на повикване затова си им толкова удобен на ДПС и те държат на власт в поробената държава.