Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Расте натискът върху Обама да изпраща оръжия на Украйна

11 коментара
Ангела Меркел и Барак Обама

В американския Конгрес расте натискът върху президента Барак Обама САЩ да окажат военна помощ на Украйна във вид на оръжия и обучение на украинските въоръжени сили, сражаващи се срещу проруските сепаратисти, пише в сряда вестник "Вашингтон таймс".

Група конгресмени и от двете партии вече са подготвили законопроект, който изисква за целта да бъдат отпуснати 1 млрд. долара. В него се предвижда САЩ да изпратят на Киев противотанкови системи и радарно оборудване, което може да открива ракетни заплахи по бойните полета в Източна Украйна.

Документът призовава администрацията на Обама да изготви 2-годишен план за "защита на украинския народ от атаки" на подкрепяните от Русия сепаратисти.

Поддръжниците на законопроекта твърдят, че целта е всички страни в конфликта да разберат, че може да има военни последствия, ако не се намери дипломатическо решение, отбелязва вестникът. Той цитира се източник от Конгреса, според когото внасянето на документа в този момент "ще помогне на усилията на Германия и Франция да постигнат споразумение чрез преговори и ще покаже на Русия, че тя не може да разчита на лесен успех и че цената (от военната намеса) за нея предстои да расте".

Вестникът посочва, че Обама е дискутирал въпроса с германския канцлер Ангела Меркел при визитата ѝ в Белия дом в понеделник, която силно се е противопоставила на доставките на оръжие за Украйна. Самият Обама, посочва авторът, засега не изпитва охота за доставки на американски оръжия за Киев. Но вече не само в Конгреса, а и в неговия екип има хора, които подкрепят въоръжаването на украинците, добавя той и посочва на първо място номинираният от президента за военен министър Аштън Картър. Изпращането на оръжия за Украйна подкрепяла и бившият държавен секретар от демократите Мадлин Олбрайт.

Обама заяви на общата си пресконференция с Меркел, че ще вземе решение по въпроса за оръжейните доставки след очакваните ключови преговори на високо равнище за Украйна в Минск.

Има обаче и конгресмени, които подкрепят сдържаността на Обама и споделят опасенията на Меркел, според които изпращането на оръжия още повече ще разпали конфликта, а освен това Русия винаги е в състояние да изпрати на сепаратистите много повече от онова, което противниците им могат да получат от американците.

Цитира се независимият сенатор Ангъс Кинг, според когото изпращането на "отбранителни оръжия" на украинците ще въвлече правителството на САЩ в "шахматна война" с президента Путин и ще укрепи позициите му. "Ние тук си играем на шах с руснаците, а ако играеш шах с Русия, добре е да мислиш с 2-3 хода напред. Моето опасение е, че първо, Русия има историческа параноя, че Западът я обкръжава; и второ, Путин не би имал нищо против една управляема малка война в Украйна точно сега, за да отклони вниманието на хората от вътрешните проблеми", каза сенаторът по време на дебатите в Комисията по въоръжените сили.

"Вашингтон таймс" цитира и експерта по Русия Майкъл Кофмън, който е съветник на Пентагона, според когото "въоръжаването на Украйна, чиито военни проблеми са дълбоко структурни и фундаментални, е един от най-преките пътища да се започне безразсъден цикъл на ескалация" на конфликта. "Рискът е, че Русия ще отвърне, и то ще отвърне по военен начин. А ние не можем да предскажем какъв ще бъде нейният отговор, но за него ще трябва да плащат украинците", отбелязва Кофмън.

Освен обаче потенциалните вреди от въоръжаването на Украйна, анализатори на проблемите на националната сигурност на САЩ твърдят, че бездействието също си има своята тежка цена, отбелязва вестникът. Като се въздържа от изпращане на оръжия на Украйна, правителството на САЩ оставя отворена вратата за Путин да праща руски сили за оказване на натиск върху други съседни страни, с които САЩ имат договорни задължения за подкрепа и защита, заяви на слушанията в сенатската комисия Ерик Еделман, бивш заместник-държавен секретар по отбранителната политика.

"Истинският залог тук е нашият ангажимент да защитаваме нашите съюзници по НАТО в Европа. И ако не направим това, драматично ще нарасне рискът, че (Путин) може да направи грешна преценка (за намеса) по отношение на страни като Латвия и Естония, а това е нещо, за което след това дълбоко ще съжаляваме", подчертава Еделман.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #11
  2. Kiril Kovatchev
    #10

    Когато стана президент Обама обяви рестарт в отношенията с Русия. Путин изтълкува добронамереността на образования в Харвард Обама за слабост. Уличния гамен разбира само от пердах. Каквото и да прави Обама, Путин все ще хленчи че някой нещо му прави. Затова и Обама трябва да прави на сибирските варвари това което заслужават, за да може да разбере Путин разликата между това да му правят нещо и това да си въобразява че му правят нещо. Па да видим докъде ще устиска маленкий Пу.

  3. Alex
    #9
  4. Alex
    #8

    Ех, къде са Тачер и Рейган, които елегантно смазаха "Союз нерушимы". Сегашните лидери не са много ориентирани с кого си имат работа...

  5. Levant
    #7

    Толкова добре си живяха без Латвия и подобни недоразумения.Няма нищо фатално ако ги загубят.Проблема е че никой не ги иска.

  6. Plutonijum
    #6

    В Америка има хора, които много добре знаят, че руснаците не зачитат нищо друго , освен СИЛАТА.

  7. so what_deactivated_1521205049
    #5

    така наречения СУСАНИН който е ДНЕШНИЯТ НИК НА СМЯНА НАТО се разщири ПО СВОБОДНАТА ВОЛЯ И ИЗБОР на бивщите соц.страни, които бяха държани НАСИЛА в съветския блок. РАЗШИРЯВАНЕТО НА НАТО БЕШЕ ПРАВИЛНО, ИНАЧЕ ЩЕЩЕ ДА ИМА ВТОРА ЯЛТА! това иска русия и това няма да стане! НИЕ НЕ СМЕ И НЕ ИСКАМЕ ДА БЪДЕМ В РУСКАТА СФЕРА НА ВЛИЯНИЕ И партенките за обкръжаването на Русия са много елементарни и слагането НА ЕДНИ И СЪЩИ ЛИНКОВЕ ОТ ЕДНА ГОДИНА НАСАМ, които изнасят НА РУСКАТА ПРОПАГАНДА е смешо и жалко!

  8. so what_deactivated_1521205049
    #4

    нЕкакъв представител от Министерството на отбраната на Русия ЗАПЛАШИЛ С АСИМЕТРИЧНИ УДАРИ ако САЩ въоръжи Украйна: ПО-ОТКРИТО ПРИЗНАНИЕ В ДЪРЖАВЕН ТЕРОРИЗЪМ ЗДРАВЕ МУ КАЖИ!

  9. Gosho
    #3
  10. Иван Сусанин
    #2

    "Моето опасение е, че първо, Русия има историческа параноя, че Западът я обкръжава" Хаха, не знам кое се нарича параноя, ама когато човек погледне членките на НАТО около Русия, и базите на САЩ около Русия, става ясно кой тука е крадецът и кой вика "дръжте крадеца"; ето ги http://www.globalresearch.ca/us-nato-encirclement-of-russia-america-launched-the-cold-war-before-the-end-of-world-war-ii/5381447

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.