Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Расте пропастта в развитието между Южна и Северна България

10 коментара
Расте пропастта в развитието между Южна и Северна България

Пропастта между развитието на Северна и Южна България продължава да се увеличава. Европейските средства през изминалия програмен период 2007 – 2013 г. не са довели до подобряване на положението.

Северозападният район и Северният централен район остават най-бедните не само у нас, но и в Европейския съюз, а Североизточният район – с най-висока безработица – 16.9% спрямо 13% средно за страната през 2013 г.

Така обещанията на всички управляващи за целенасочени инвестиции към най-бедните региони остават само на думи. Липса на икономически растеж, висока безработица и демографски срив – това е характерно за трите района в Северна България, става ясно от докладите за резултатите от изпълнението на регионалните им планове за развитие в периода 2007 – 2013 г. Документите бяха одобрени от правителството в сряда.

Тройно повече са инвестираните средства от еврофондовете в Южна България - близо 12 млрд. лв., спрямо Северна – близо 4 млрд. лв. Това сочат данните от информационната система за еврофондовете ИСУН към средата на март 2014 г.

Най-малко средства са инвестирани в Северозападния (1.17 млрд. лв.), а най-много в Югозападния (6.25 млрд. лв.). Причината за това не е в способността на местните власти и фирмите да усвояват европейски средства, а в големите стратегически инфраструктурни проекти, които са насочени на юг от Стара планина – магистралите "Тракия", "Марица" и "Струма", жп линиите София – Бургас и Пловдив – Свиленград. Големите водни проекти също са на юг с изключение на тези във Враца и Габрово.

Изводът – държавата води небалансирана политика по отношение на регионите, която не помага за сближаването им.

Северозападният район изостава по всички показатели

През изминалия планов период Северозападният район изостава по почти всички основни показатели спрямо останалите райони в страната. Районът е с трайно най-ниско ниво на развитие в целия Европейски съюз.

Запазва се негативната тенденция Северозападният регион да създава най-нисък брутен вътрешен продукт, съответно и доходите на хората са най-ниските.

Задълбочават се демографските проблеми и диспропорциите в териториалното разпределение на населението. Коефициентът на заетост намалява с 4.3% и остава най-нисък в страната.

Продължава негативната тенденция на увеличение на коефициента на безработица на населението в трудоспособна възраст, който нараства със 7% за периода 2007 – 2013 г.

Оценката за общото въздействие на Регионалния план за развитие на Северозападен район върху развитието на района е ограничено, е посочено в съобщението.

Северният централен район е в застой

През целия период на действие на плана от 2007 до 2013 г. в Северния централен район не се наблюдава осезаем ръст на индустриалното производство. Налице е устойчив дефицит на инвестиции в научноизследователската и развойна дейност.

Най-сериозният проблем е устойчивото нарастване на безработните – до 15.3% за 2013 г. Независимо че икономическата активност на населението като цяло регистрира ръст към края на програмния период, същият не е достатъчен за повече от предпоследно място на Северния централен район.

Оценката на общото въздействие показва драстично разминаване между потенциала за икономическо развитие и осъществения напредък. Налице са явни постигнати резултати, но ефектите от тях върху развитието на района са ограничени, е посочено в доклада.

Най-голямата безработица в Североизточния район

Както в началото на плановия период през 2007 г. така и в края му през 2013 г. Североизточният остава районът с най-голяма безработица – 16.9% при средна за страната 13% през 2013 г.

Задълбочават се и демографските проблеми и диспропорциите в териториалното разпределение на населението.

Североизточният район е подобрил екологията си, социалната и образователната инфраструктура през изминалите седем години. Има и устойчиво градско развитие, е отбелязано в доклада.

По произведен брутен вътрешен продукт районът заема четвърта позиция от шестте планови региона.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Pilgrim
    #10

    Значи на път сме да загубим отново Източна Румелия този път може и софийският анджак ли беше!Уса,ЕС и Турция нямат интерес от инфранструктура и инвестиции в Сев.Б-я, както и нашите несуверенни правителства впрочем.Имало диспропорции и на населението -иска да каже критично намаляване на българите и в Сев.Б-я за сметка на "етническите" малцинства, които до 2050г. се очаква да станат монзинство ако продължава това темпо.

  2. Sgt. Pepper
    #9

    Да се винят за всичко от последните 26 години "комунистите" е тъпо и изтъркано. Кои бяха комунисти преди 1989? Най-напористите, безскрупулни, нахални и безочливи, като правило - и необразовани, за които докопването до власт и пари беше единствена цел, оправдаваща всички средства. Ако по онова време управляваше БЗНС вместо БКП, всички те щяха да са земеделци; днес, понеже управлява ГЕРП, всички те се пишат десни и демократи. Не са ни криви нито комунистите, нито руснаците; крив ни е "чипът".

  3. В и К
    #8
  4. brambar
    #7

    Северозападна България е изостанала, тъй като умишлено се разсипва. След 10-20 години преобладаващото население ще е турско и циганско. Българите ще са дислоцирани около градове като София, Варна и Бургас. Останалото ще е турско и циганско. От това ще последва разпокъсването на отделни територии по подобие на Косово.

  5. Realist
    #6
  6. Гошо мъдреца
    #5

    Никое правителство в България не можа да се откъсне от стопанските чудеса на Социализъма, защото на всеко едно поредно идващо комунистите успяваха да му сложат по няколко "Табута". Едно от условията на прехода беше тотална финансова власт да бъде в ръцете на "наши доказани червени другари". Не е нужно да се изброяват имена. Парите , които трябваше да работят за стопанството имаха грешен адрес. Бяха в хора, които до вчера се наричаха Пролетарии, но вече вместо да инвестират в стопанството, предпочетоха спокойно охолно живуркане в просторни домове и луксозни лимузини на успели БОГАТАШИ. Това доведе до този стопански катаклизъм и ще продължава така и за в бъдеще.

  7. asigma
    #4

    Северна България ( вкл. Северозапад, центр. северна, Източна северна) - бившо Княжество България. Южна България- бивша Източна Румелия.

  8. Ливада
    #3

    Истината е, че в Северна България повечето ги мързи, та ги боли, понеже са предимно червени и са свикнали друг да ги храни. Търсих майстори за пренареждане на керемидите на 70-80 кв.м. покрив на стара къща в русенско село - самоковските ромски бригади свършват работата за един ден и се цанят да дойдат в русенско срещу общо 13лв/кв.м за труд и материали. А в русенско т.н. майстори пъшкат, че три дни са им малко и се пазарят за плащане на ден работа, а не за свършена работа, демек за двойна и тройна цена на практика, въпреки че нямат разходи за транспорт и нощувки. Да не пъшкат толкова че другите им са криви, ами да се вземат у ръце.

  9. В и К
    #2
  10. strobo
    #1

    След приватизацията на Лостов и Деди, няма нищо за чудене.....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.