Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Расте желанието за ваксиниране у нас, сочи проучване на "Галъп"

8 коментара
Расте желанието за ваксиниране у нас, сочи проучване на "Галъп"

Сред българите расте декларираното желание за ваксиниране. Това показва социологическо проучване на "Галъп интернешънъл болкан", проведено по метода "лице в лице" в периода 22 февруари и 1 март сред 1008 души.

Ако към началото на януари и към началото на февруари 27% са искали ваксина, а 48% са били против, то сега 36% искат, а 41% са против, т.е. "ножицата" между искащи и неискащи се затваря в полза на искащите. Спада и делът на колебаещите се – от 24% преди до 20% сега. 3% смятат себе си за ваксинирани.

"Очевидно, демонстрираното през медии активизиране на ваксинирането – без значение от конкретните детайли – е дало известен резултат. Разбира се, все още, той е далеч от оптимален, а и не са малко очевидните проблеми в процеса", посочват от "Галъп".

Оттам посочват, че не бива да се пропуска и това, че част от нежеланието за ваксиниране идва и от факта, че още преди месец можеше да се отчете, че поне 1.5 милиона пълнолетни българи вече се прекарали вируса – от общо не повече от 5.2 милиона трайно пребиваващи у нас пълнолетни. Сега броят на прекаралите вируса вече е осезаемо по-сериозен.

Най-голям е процентът на искащите да се ваксинират сред най-възрастните.

"Обществото у нас става все по-нетърпеливо за облекчаване на ограниченията. Вероятно, влияние оказва и фактът, че към момента на провеждане на изследването, говоренето от страна на властите бе по-скоро успокояващо. Заради това, мнозинство от българите се изказват принципно за все по-леки мерки", смятат от "Галъп".

Те посочват, че данните обаче няма как да уловят развитията от последните няколко дни. Към началото на март 55% са принципно за по-леки мерки, а 32% – за по-строги. Останалите се колебаят.

"Отношението към мерките зависи от цялостния фон с броя случаи в страната и говоренето около тях. Колкото повече са случаите, толкова по-боязливи са хората. Определящо е обаче и отношението на властта – когато тя говори успокояващо, това има видимо отражение. Така беше в дълги периоди от есента, а и сега. Изследователският опит от есента пък показа, че с ескалацията на напрежението в болници и интензивни отделения, обществото самостоятелно стига до идеята за по-твърди мерки. Случаят в момента обаче явно не е точно такъв. Или поне засега", посочват от социологическата агенция.

Вероятно и заради либералния режим у нас, оценката за начина, по който България се справя с коронавируса, остава по-скоро благосклонна. 46% казват, че страната ни се справя добре, а 42% – зле. Има и известен процент, които не могат да определят.

Властта

"Благосклонното отношение към изпълнителната власт по отношение на мерките срещу коронавируса обаче не се пренася буквално върху нейния общополитически образ. Когато мисли за политика и икономика, а не за вируса, българинът мисли доста критично към оперативната си власт. Тази критика отива най-вече към изпълнителната власт, докато президентът запазва досега ролята на контрапункт", смятат от "Галъп".

Румен Радев вече няколко години остава с положителен личен рейтинг (доверие минус недоверие). От известно време насам, той е и единствената такава фигура у нас. Практически всички други популярни политически фигури у нас са с минусов рейтинг. В момента рейтингът на Радев е +24. На практика идентично се движи и институционалният рейтинг на президентството.

Една от фигурите със сравнително добри показатели за доверие е Цвета Караянчева: 17%. При нея недоверието превъзхожда доверието (рейтинг от –51), но това е стандартната ситуация за български политик. Караянчева е всъщност с доверието на политик от "златната среда", ако се правят подреждания. В тях винаги начело са политици, които са "отгоре и отстрани" на ежедневния политически процес или имат "институционален бонус", а в дъното са най-отдавна познатите политици.

Доверието към Бойко Борисов е 23%. Рейтингът му е минусов (–41), но все пак Борисов завършва и третия си мандат като една от харесваните политически личности у нас. Това в голяма степен се дължи на сравнително твърдата подкрепа, която партия ГЕРБ разви в годините.

"В немалка степен се дължи и на ситуационните "добавки" доверие, които Борисов получи в първия етап на коронавируса у нас. Тези добавки не са повишили доверието към политика Борисов, но със сигурност са помогнали то да не стигне до критични нива, след като през лятото спадна", посочват от агенцията.

От там добавят, че рейтингът (доверие минус недоверие) следва да се наблюдава с известна условност – доколкото еднакъв рейтинг могат да имат и фигури с висока разпознаваемост и фигури с почти никаква разпознаваемост. Важно е също да се напомня, че доверието не е равнозначно на електорална готовност.

Щабът

Доверието в Националния оперативен щаб с борба с коронавируса се движи заедно с вълните на вируса – когато страхът е висок, и упованието в щаба е високо. През последния месец 46% отговарят с "да" на въпроса дали имат доверие на щаба, а 35% казват "не".

Равносметката от последната година показва, че обобщеният образ на здравните власти у нас е по-скоро добър. Може би – и защото те са възприемани като в известна степен отдалечени от политиката. Факт е обаче, че българите традиционно показват доверие и в "алтернативните" разкази по темата – както редица изследвания назад във времето показаха.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #8
    Отговор на коментар #7

    Kaналджийо, сърце фатмашко не трае, а? Няма да те бъде ако не изтропаш някоя тъпотия:):)Дали си посигнал имунитета си чрез ваксина или преминаване през вируса,РАЗЛИКА НЯМА В ТОВА, КОЛКО СИ ОПАСЕН ЗА ОКОЛНИТЕ.(и това е при положение че ваксините наистина работят толкова добре колкото естествено придобития имунитет)

  2. В и К
    #7
    Отговор на коментар #4

    Тези които изкарват вируса без да го усетят, го разпространяват и предават на тези които може и по-тежко да го усетят, следователно са също толкова опасни за обществото.

  3. Real ''Mickey''
    #6

    "Расте желанието за ваксиниране у нас.."???? Не само у нас, но и навсякъде расте след Интернационал Марксистите са яхнали Света. Помня как "по-желание" ставахме комсомолци(иначе щяха да ни почернят живота). А най-продажните душици се натискаха за партийни-членове, ако искаха да се издигат в службата. И само верните на Партията можеха да пътуват зад граница. Затуй по собствено желание заобичваха Партийната Линия и громяха враговете и. Същите са ги тропосали по форумите на верните Партийни гЪзетчици.

  4. Real ''Mickey''
    #5

    Никакво желание не расте, А ПРОСТО ПРИНУЖДАВАТ ХОРАТА С ГНУСНИ ФАШИСТКИ ТРИКОВЕ.

  5. Real ''Mickey''
    #4
    Отговор на коментар #3

    \"е опасен за обществото,\"За кое общество бе Иванушка Гл.? За обществото на ваксинираните ли? Ако е тъй за чий к.. са се ваксинирали? А тия дето са изкарали вируса дори без да го усетят, защо ги забравяш? Те имат по сигурна имунна защита и от ваксинираните.

  6. ivancho ivanov
    #3

    Ако на пълнолетен гражданин е обяснено както трябва и отказва да бъде здравно ваксиниран, е опасен за обществото, притежава тялото си, но пияния шофьор също!

  7. Мюнхен
    #2

    Тези резултати показват и друго. Българинът в началото е изчаквал да види резултата от ваксинирането, но спрямо други хора, да няма негативни последици и пр. Тоест той е искал да се убеди на чужд гръб в ползата или вредата от ваксините. Постепенно се е убедил, че ваксинирането е спасението и че западните ваксини не слагат "чипове", каквато пропаганда имаше. С други думи, макар и със закъснение, е на път да му дойде акълът.

  8. jivka65
    #1

    Тва е добре, само ваксините могат да решат проблема в някакъв момент.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.