Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разбиването на енергийния монопол няма да доведе до по-ниски цени

0 коментара

Общоприето схващане в икономическата теория е, че при либерализацията на един пазар се постига по-добро качество на продукта и по-ниска цена. Естествено, всяко правило има своите изключения и ситуацията в българската енергетика е едно от тях. Въпреки предстоящата либерализация, през следващите години със сигурност ще бъдем свидетели на по-високи цени както на парното, така и на електричеството.

Сега цените в енергетиката не се определят пазарно и главно поради социални причини са под себестойността. Освен това в тези цени не е отразена нуждата от бъдещи инвестиции за рехабилитиране на съществуващите и изграждане на нови мощности. Инвестициите от своя страна са силно затруднени поради липсата на стабилна законова база - промените в закона за енергетиката и енергийната ефективност ще бъдат гледани от следващия парламент.

В същото време у нас вече дойдоха инвеститори, които са на път да сключат дългосрочни договори за изкупуване на произведената електроенергия. Какво ще стане обаче, когато след няколко години България либерализира енергийния си пазар, а НЕК бъде обвързан с 15 годишни договори за изкупуване на електроенергия? Дали договорените цени ще бъдат по-ниски или по-високи от пазарните?

За да има наистина свободен пазар, би трябвало дългосрочните договори да бъдат премахнати. Но това означава, че инвеститорите няма да имат гаранции за възвръщаемост на вложените пари. Затова ако една страна иска да привлече инвестиции, тя не може да върви с бързи крачки към либерализация на енергийния си пазар.

Съществува реалната опасност, ако България не инвестира в енергетиката в един момент да се окаже, че не разполага с достатъчни мощности. Тогава цената на електричеството може да се качи много над тези 3-5 цента на киловатчас, които сега предлагат инвеститорите в "ТЕЦ- Марица Изток 1"- "Ей И Ес" и в "ТЕЦ- Марица Изток 3"- "Ентърджи".

За всяко правителство оттук нататък ще възниква проблема, че цените на тока и парното трябва да се увеличат, но по-голямата част от населението няма да има нужните средства, за да си позволи реалната цена. Затова и темпото на либерализиране на пазара ще зависи и от постепенното повишаване на "социалната поносимост" на цените на енергоизточниците.
Защото едва след като започнем да плащаме истинската, а не субсидираната цена на парното и тока схващането, че либералният пазар води до по-ниски цени, наистина ще намери своето потвърждение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.