Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разбиването на корупцията остава предизвикателство за Украйна

1 коментар
Разбиването на корупцията остава предизвикателство за Украйна

По юридически причини мениджърът на Danone Nutricia в Украйна не може да каже дали украинските данъчни власти са поискали подкуп, за да се откажат да правят одит на бизнеса му. Той обаче описва с една дума целите и методите им: "мафия".

Въпреки че работи в Украйна от 2001 година компанията, която е подразделение на френската хранителна група Danone, е платила с 15-20 % по-високи данъци, след като одиторите в продължение на пет седмици са търсили дребни чиновнически грешки в сметките ѝ.

Мениджърът Тахсин Ясин описва как одитът, който компанията оспорва, го е накарал да осъзнае, че многовъзхваляваните реформи на правителството са излезли от релсите - мрачна перспектива за страна, която се бори с икономически срив и сепаратистка война.

От идването си на власт през 2014 година прозападното правителство обещава да изкорени системната корупция, която разцъфтя под властта на предишни президент Виктор Янукович и държеше страната зависима от руските пари и евтиния газ.

За мнозина обаче корупцията е същата или дори е станала още по-лоша. Тя подкопава обществената подкрепа за властите, отклонява чуждестранните инвестиции и кара западните поддръжници на Украйна да се съмняват в способността на Киев да постигне истинска промяна.

Неуспехът да бъде изкоренена корупцията заплашва да провали сделката "помощ срещу реформи" на стойност 40 милиарда долара, която с подкрепата на Международния валутен фонд, Европейския съюз и Вашингтон задържа икономиката на повърхността, докато Украйна води битка с проруските сепаратисти в източните ѝ райони.

"Незаконно събиране на данъци имаше при Янукович. За щастие тогава то не ни засегна, но сега са ни взели на прицел въпреки предполагаемите реформи", казва Ясин в интервю за Ройтерс.

"Имаме си работа с напълно непрофесионални мафиоти, които са там просто, за да измъкнат от нас колкото могат, докато са на власт", отбелязва той.

Националните данъчни власти не отговориха на запитването за коментар.

Историята отразява опита на няколко компании, с чиито представители Ройтерс разговаря. Според тях организираната корупция е отстъпила място на масов произвол, при който бюрократите докопват каквото могат, докато могат.

Пълно кожодерство

В Украйна компаниите могат да платят по-малко данъци, ако дадат същите суми под масата. Главен изпълнителен директор на голяма селскостопанска фирма заяви, че компанията му е загубила съдебно дело, тъй като отказал да плати на съдията 30 000 долара.

"Системата на корупцията стана по-хаотична, по-безредна. По-рано някои проблеми можеха да бъдат решени без пари, но сега такива възможности няма - всички са продажни", разказва директор на голяма промишлена компания.

През ноември проучване на Американската търговска камара в Украйна установи, че според 73 % от анкетираните корупцията не е намаляла при сегашните власти. Нещо повече, общественото усещане за корупция се е засилило - тревожен признак за правителство, което дойде на власт след улични протести, съпроводени от насилие, срещу произвола при Янукович.

През септември миналата година 40 % от хората посочваха, че през последните 12 месеца са се сблъсквали с корупция спрямо 37 % през април 2014 година, сочи анкета на

Международната фондация за електорални системи (International Foundation for Electoral Systems - IFES). Друго допитване установява, че според 51 % от украинците корупцията се е увеличила.

Незначителни стъпки

Президентът Петро Порошенко призна, че много неща трябва да се променят. "На средно ниво ситуацията не се е променила и няма да се примиря с това", каза държавният глава на пресконференция в отговор на въпрос на Ройтерс. "Ако сте засели картофи и веднага ги изкопаете, няма да видите резултат", призова той за търпение.

Правителството полага видими усилия да изчисти обора. То доведе уважавани чужденци да управляват ключови министерства, прочиствайки администрацията на отчитащия загуби енергиен гигант Нафтогаз и намали корумпираното банково кредитиране.

Друга нова особеност е назначаването на хиляди обучени в САЩ пътни полицаи за изчистване на ведомство, което в миналото бе прочуто с вземаните рушвети. Сега подкупи не се приемат, а гражданите, които се опитат да си платят, са застрашени от наказания.

Тези промени обаче няма да са достатъчни докато хиляди нископоставени служители в държавните институции, работещи в съветски стил, се чувстват в безопасност от проверки.

"Има голямо разминаване между високото ниво, където положението се подобрява, и по-ниското и най-ниско ниво в администрацията, където ситуацията не се е променила или дори се е влошила". Така бизнес омбудсманът Алгирдас Шемета коментира антикорупционните усилия на Украйна.

"Има оплаквания от компании, че дори когато плащат подкупи, не получават услугите, които са очаквали", допълва той.

Има надежди, че новосъздаденото Национално бюро за борба с корупцията ще подобри отчетността и ще помогне за премахване на подкупите, а парламентът трябва да обсъди нов закон, чрез който да затрудни съдиите безнаказано да вземат рушвети.

През декември вицепрезидентът на САЩ Джо Байдън обаче предупреди Украйна, че търпението на Вашингтон се изчерпва. Според хора като Ясин от Danone Nutricia промяната няма да настъпи скоро.

"Компании като нашата искат да инвестират и да растат в Украйна, но просто нямаме доверие да го правим при липсата на стабилна политическа и правна рамка, която да ни позволи да работим", казва той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stanimir Petrov
    #1

    О, няма да се случи това "разбиване", просто защото това са удобните хора за Вашингтон. "Кучи син, ама наш кучи син" като бе казал един от американските президенти. По същата причина и тук няма да се смени модела.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.