Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разбиването на монопола на НЗОК все още тъне в мъгла и противоречия

8 коментара
Разбиването на монопола на НЗОК все още тъне в мъгла и противоречия

До месец трябва да стане ясно какъв модел за демонополизация на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще предложат от ГЕРБ, а до края на годината той трябва да намери съответното законодателно решение. След първото заседание на парламентарната здравна комисия в четвъртък председателят ѝ Лъчезар Иванов и здравният министър Божидар Нанев бяха уклончиви на тази тема и дадоха разнопосочни заявки.

Нанев заяви, че все още се уточнява дали сегашният пакет от медицински услуги, които покрива НЗОК, да бъде свит и върху него да надграждат доброволните здравноосигурителни фондове, или частните дружества да допълват сегашния пакет от услуги.

Вторият вариант обаче по нищо не се отличава от сегашната ситуация, тъй като всеки може да се осигурява допълнително в частните фондове. Лъчезар Иванов заяви, че частните дружества ще надграждат сегашния пакет, но на въпрос значи ли това, че покриваните от НЗОК дейности няма да бъдат свивани, здравният министър отговори, че това все още се обмисля.

Попитан как ще стимулира хората да се осигуряват в доброволните дружества, ако се запази сегашният пакет услуги, покривани от НЗОК, Нанев заяви: "Ще се опитаме да засилим ролята, която поема доброволното здравно осигуряване във финансирането". Въпреки това той не отговори на последвалия въпрос не означава ли това именно намаляване на сега покривания от държавната каса пакет от дейности.

Иванов увери, че промените в Закона за здравното осигуряване ще са сред приоритетните, които ще влязат за обсъждане в ресорната комисия, но не уточни освен промяна в здравноосигурителния модел, какво друго предвиждат те.

Той вече на няколко пъти се закани да сменя шефката на НЗОК Румяна Тодорова чрез законодателни промени, дори след като премиерът Бойко Борисов обяви, че засега тя остава на поста си, независимо, че е сестра на социалистката Илияна Йотова. В четвъртък обаче Иванов се въздържа от коментари по темата в присъствието на здравния министър .

Сред другите закони, които ще влязат приоритетно в парламента, ще е този за университетските болници, който Лъчезар Иванов лансираше още през миналия мандат, но мнозинството не прие.

Той предвижда ректорите на медицинските университети да са принципали на университетските болници и да им се позволи двойно финансиране – от МОН и от здравната каса.

Сега с парите, които получават за медицинска дейност, университетските болници финансират научно-преподавателската си дейност и са сред най-задлъжнелите.

Приемането на закон за правата на пациентите също ще е сред приоритетите на здравната комисия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Х.Василев
    #10

    Това означава, че ГЕРБ са дошли на власт без грам идея какво искат да направят. Този законопроект за демонополизацията на НЗОК вече трябваше да е сред внесените в Народното събрание.

  2. гражданин
    #9

    Ние ще продължаваме да бъдем най-бедната страна с най-висока смъртност дотогава, докато управлвяващите не се посъветват с нас, потърпевшите,като проведат широк обществен дебат на тема "Здравната реформа - дело на цялата нация".Парите за тази реформа и за всички останали нужди - за наука, образование, земеделие, борба с природните бедствия, социални нужди и др., трябва да постъпят от крадците, които ни ограбиха, след като бъдат осъдени и конфискувани техните богатства.Все още правителството не е подредило

  3. Няма ли?
    #8

    и това е медицинската мафия!

  4. Анонимен
    #7

    Рано или късно ще се убедим, че е безсмислено да се прилага принципа на солидарността при отпускане на средства за лечение. Така се губи мотивацията и се насажда "уравниловка", която не дава добри резултати. Загубени са парите, отделени за лечение на болни, които са с неблагоприятна прогноза. Чудеса не стават, а само се изкушават разни лекари и служители да "бръкнат в меда". Реформа е нужна, но каква?

  5. антимонопол
    #6

    е здравното застраховане да стане доброволно. Стига с тия половинчати псевдореформи-едни услуги да се покривали от касата,други от еди кого си.Откъде накъде ще ме задължават да се застраховам в една здравна каса-монополист и когато най-вече тези застраховки не ми гарантират нито качествени,нито безплатни здравни услуги. Здравната каса всъщност е една бездънна яма,в която отиват парите на данъкоплатците и от която поредната партийна централа точи милиони.

  6. Пациент
    #5

    Държавата се състои от некадърни, неграмотни, алчни и комплексирани чиновници, които ако имаха способности щяха да се докажат в частния сектор. Но понеже нямат способности да направят бизнес със собствените си пари, предпочитат да го правят с парите на данъкоплатеца. Затова убеждават всички, че ако едно предприятие е държавно се гарантирал обществения интерес. Истината е, че държавните структури, които харчат парите на данъкоплатеца, са най-лошо стопанисваните и ако реализират някакви ползи, те са

  7. песимист
    #2

    Всеки данъкоплатец, който се здравно осигурява трябва да получава ог НЗОИ документ, в който се посочва, какви клинични пътеки може да ползва, съгласно сумата която постъпва в касата. Ако тези средства не се изразходват, то тази сума се натрупва-може и лихва /бонуси /да има-безплатни прегледи, физиотерапия и т.н. Всеки трябва да контролира парите които дава , за какво се използват.Нали носи името /здравна каса/. Има млади хора, които се осигуряват, но не ползват медицински услуги. Къде са парите

  8. aahasfer
    #1

    Тодорова,а всички шефове на касите са за смяна - с червени курви нов бардак се не прави!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.