Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разчистването на снега излиза солено на московчани

1 коментар
Разчистването на снега излиза солено на московчани

От първите снежинки през ноември чак до пролетното затопляне през април из улиците на Москва плъзва цяла армия снегочистачи. Въоръжени с гребла и лопати, както и с множество препарати против заледяване - безвредни според кметството, но критикувани от мнозина жители на руската столица, пише в понеделник в репортаж от Москва агенция Франс прес.

Наричани просто "реактив", тези соли за размразяване се разхвърлят по московските тротоари и магистрали, след като минат снегорините и самосвалите, препълнени със сняг.

"Русия без сняг нямаше да е Русия", казва Алексей Бабунашвили, докато зад него един камион стоварва 30 кубика мръсен сняг в резервоар с топла вода.

Бабунашвили ръководи център, в който събират навалелия сняг. Трима работници разтрошават там топящи се късове лед. После водата отива в московската канализация.

За да функционира нормално московският мегаполис, наброяващ по официални данни 12 милиона жители, кметството използва през последните години големи количества "реактив".

Някои, Алексей Бабунашвили например, казват само, че препаратите "са вредни за обувките и гумите", други обаче са по-разтревожени. Във всекидневието, а и в интернет, мнозина столичани се оплакват от отровната според тях смес, включваща сол, мраморен прах, калциев хлорид и мравчена киселина.

През 2009 г. изследователи от Московския университет стигнаха до извода, че "реактивът" уврежда уличните настилки, тръбопроводите, дрехите и може да дразни кожата.

Властите, напротив, твърдят, че веществото е безопасно и че съставът му редовно се подобрява. Преди две години един експерт дори изяде късче хляб, посолено с този "реактив", пред камерите на руската държавна телевизия, за да докаже колко е безобиден.

Болно куче

"Гадна работа", отронва 20-годишната студентка Ксения Шмидт, с която АФП разговаря в центъра на Москва. "Кучето ми се разболя от "реактива" - твърди тя. - Беше ужасно. Ветеринарят ни каза, че сто на сто се е натровило с тая сол."

За да защитят лапите на своите любимци, собствениците им ги обуват с терлички или просто избягват зоните, обработвани с "реактив".

Опозиционерът Иля Яшин обвини кмета на руската столица в отровителство във видеоклип, публикуван тази зима под надслов: "Сергей Собянин трови Москва с реактив. Защо?".

В него се твърди, че използването на този реактив в Москва се дължи на тлъсти договори, сключени от градската управа с приближени бизнесмени.

"Всъщност химическите продукти, използвани от нашите градски служби, далеч не са безвредни", заявява Яшин във видеото и добавя, че такива препарати не се използват в Западна Европа, където употребяват за разчистване на снега други смеси, съдържащи сол или пясък.

По официални данни московските градски власти са изразходвали тази година за това снегопочистващо средство рекордната сума от 6 милиарда рубли (близо 80 милиона евро).

"Почиствайте си обувките"

"Средството, използвано в Москва, предварително е изпробвано от експерти", уверява Андрей Соколов, зам.-директор на общинската служба за пътна поддръжка в руската столица.

"Без използване на снегопочистващи препарати би било технически невъзможно да извозваме снега веднага и да разчистваме пътищата", мотивира се той.

Според този чиновник за избягване на неблагоприятното въздействие на "реактива" е достатъчно "да се почистват обувките", както той самият правел веднъж седмично.

По думите му използването на този продукт се налага с оглед зимния климат, който в Москва е много по-суров, отколкото в големите западни градове.

Московската служба за пътна поддръжка разчита за снегопочистването на близо 6000 служители и 14 000 автомобила, без да слагаме в сметката чистачите от други структури и от частни фирми.

Шейсет и четиригодишният Виктор Антонов кара челната машина в колона от петнайсетина снегорина, попаднала в задръстване на една от градските улици между Кремъл и река Москва.

Заедно с колегите си той чака ден след ден, цяла зима, сигнал, за да започнат поредната си 25-километрова обиколка из центъра на града.

Антонов признава, че не знае дали е опасен "реактивът", щедро разпръсван тук и там от неговия екип. Но изпълнява съвестно задълженията си. "Важно е улиците да са чисти и да не са хлъзгави", казва той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #1

    Ами да попитат шведите, финландците, норвежците - или пък канадците... Не вярвам там някой да допуска подобно нещо. Но не! Москва и Петербург трябва да лъщят - те са огледалото на продънената империя. Само 50-70 км встрани и истината блесва (далеч от погледите на туристите).

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.