Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разчитаме на чужди инвестиции в енергетиката

0 коментара

Картина на България, обрисувана от премиера ѝ, изслушаха събеседниците на Симеон Сакскобургготски в проведените досега срещи по време на американския му дебют като министър-председател. Той разговаря с представители на някои от най-големите американски компании в един от елитните бизнесклубове. Какво точно се казва на срещите, е трудно да се разбере от премиера и придружаващия го екип, които се колебаят между отговор и вариант - нищо особено не се случва, всичко е нормално или с мистериозни намеци за нещо, което не можело да се каже.

В словото си по време на работния обяд с представители на американския бизнес Симеон Сакскобургготски посочи, че една от основните цели на неговото правителство е да модернизира и усъвършенства енергетиката с помощта на чуждестранния капитал, добавяйки, че тази сфера е с традиции в България и предлага огромен потенциал за инвеститорите. В България ще се създаде Министерство на енергетиката. В словото си пред членовете на бизнессъвета за международно разбирателство ( организация, създадена от президента Айзенхауер, за да подкрепя американския бизнес зад граница), Сакскобургготски подчерта, че правителството на България няма никакво намерение да контролира пазара на капитал и финансовите институции, а по-скоро да регулира и наблюдава техните дейности с цел да се гарантира растеж и да се разшири участието на икономическите субекти.

В подкрепа на намеренията си българският премиер посочи, че ще предложи коренно намаляване на броя на изискваните лицензи за извършване на определена бизнесдейност, посочвайки, че хилядите постановления и правилници, издадени от правителствената бюрокрация, драстично са намалили икономическата свобода и предприемаческия дух на българина, но неговото правителство е решено да ги облекчи. На срещата в бизнессъвета присъстваха представители на управленския ешелон с повече от 50 компании, сред които "Сити Корп", "Джей Пи Морган", "Дженеръл електрик", "Капитал", "Проденшъл секюрити". Според Симеон Сакскобургготски инвестиралите американски компании в България са изключително доволни от инвестициите си.

"...Хората... много от тях са вече в България, и то доволни от инвестициите си в страната, което за мен е много показателно и важно. И го изказаха пред останалите личности. И това мисля, че помага, защото не е въпрос аз да правя реклама, а просто с факти да видят хората, че това, което твърдя, не е някакъв сън или някакви, така, хубави намерения, а неща, които могат да се постигнат", казва премиерът, цитиран от Би Би Си.

Премиерът запозна малката група от гости и с приоритетите на външната политика на България. Според него Европейският съюз бил само част от цяла Европа. София трябвало да поправи отношенията си с Русия. Какъвто и режим да има там, България не можело да обръща гръб на Русия, тъй като е свързана с нея религиозно и езиково, каза Симеон Сакскобургготски, цитиран от Радио Дойче веле. На въпроса на президента на Нюйоркския университет за развитието на отношенията на София с Москва, Симеон Сакскобургготски отговори, че в последните няколко години тези връзки са били в застой и една от целите на правителството ще бъде да ги развие, за да може България да стъпи отново на руските пазари и да се възползва от природните ресурси на Русия. Той беше категоричен, че това няма да попречи по никакъв начин на евроатлантическата ориентация на София. Освен срещите в бизнесклуба и в центъра "Лилиян Вернер" премиерът се срещна с председателя на Общото събрание на ООН и с посланика на Мароко в Обединените нации.

На фона на последния доклад на Европейския съюз за готовността на страните - кандидатки за присъединяване, който според вчерашния брой на "Ню Йорк таймс" дава слаби оценки на подготовката на България и Румъния, българският премиер даде негласно съгласие с критиките, посочвайки, че в България наистина трябва да се установят изцяло законите на пазарното стопанство. Той обаче добави, че неговото правителство няма голяма вина за тази оценка и самият той е получил окуражителни сигнали по време на последната си визита в Брюксел.

Днес премиерът ще закуси с представители на Европейската общност, след което би трябвало да се срещне с Джордж Сорос. Към 10.00 часа българско време е изказването му пред Общото събрание на ООН, след което ще се види с генералния секретар Кофи Анан. В Съвета за външни отношения се очаква среща, считана за една от най-важните извън програмата на ООН, тъй като липсват правителствени срещи. Вечерта българското посолство дава прием в чест на премиера, чието присъствие потвърдиха представителите на страните, постоянни членове на Съвета за сигурност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.