Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разчитаме на скромен петгодишен растеж главно чрез инвестициите

26 коментара
Разчитаме на скромен петгодишен растеж главно чрез инвестициите

Инвестициите в пътната и екологичната инфраструктура ще са основният двигател за постигане на ускорен икономически растеж в България в средносрочен план. Това предвижда Националната програма за реформи до 2015 г., проект на която бе представена в понеделник за обществено обсъждане.

Ускореният растеж за посочения период ще е под или около 4% годишно, което е скромно за замогване на българите и намаляване на разликата в жизнения стандарт в България и средния за ЕС, посочиха на обсъждането икономисти. Инвестициите не са достатъчен двигател за по-бърз и голям растеж, смятат те.

Когато бъде одобрен от правителството окончателният вариант на програмата, той ще бъде изпратен в Брюксел. Това трябва да стане до 30 април. Програмата е в отговор на изискването на ЕС, записано в стратегията "Европа 2020", страните членки да изготвят свои програми за развитие, отговарящи на общи параметри в стратегията, така че в бъдеще да бъдат избегнати тежките последствия от кризи по подобие на тази от 2008-2009 година.

Дори за следващата година в програмата е ревизиран прогнозният растеж от 4.7% на 4.1%, а за тази година заложеният в бюджета от 3.9% може да не бъде постигнат, както се опасяват експерти. Причините, според зам.-министъра на финансите Боряна Пенчева, са последиците от японското бедствие и кризата в арабските страни.

Националните цели в изпълнение на стратегията "Европа 2020” предвиждат постигане на 76% заетост до 2020 година (при изискване на ЕС от средно 75%), а размерът на инвестициите в научно-изследователска и развойна дейност трябва достигнат 1.5% от БВП (при 3% в стратегията).

До 2020 г. възобновяемите енергийни източници в брутното крайно потребление на енергия трябва да достигнат 1.5% от БВП, а енергийната ефективност да се повиши с 25%.

През следващите десет години бедността у нас трябва да бъде намалена с 260 хиляди души, предвижда още проектопрограмата.

Делът на преждевременно напусналите образователната система трябва да се ограничи до 11%, а делът на завършилите висше образование във възрастовата група 30-34 години трябва да достигне 36% до 2020 година.

Специфично за България в програмата е записано да се поддържа стабилен финансов сектор, подобряване на инфраструктурата, конкурентоспособна младеж, по-добра бизнес среда и повишаване на доверието в държавните институции.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. кибик
    #26
  2. мунчо
    #25
  3. Френч
    #24
  4. Жожо
    #23
  5. Фон Щрьом
    #22
  6. Фен
    #21
  7. От Драгалевци
    #20
  8. N
    #19
  9. Шеф
    #18
  10. От Драгалевци
    #17

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.