Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разединена Европа стигна до сделка с Анкара да пази границите й

Турция иска и получава все повече от ЕС, въпреки че безцеремонно смачква ценностите му

16 коментара
Снимка: ЕПА

Европейският съюз и Турция постигнаха сделка Анкара да задържи бежанския поток в замяна на удвояване на европейската помощ до 6 млрд. евро, отпадане на визите в Шенген преди края на юни тази година и придвижването на преговорите за присъединяването ѝ в Европейския съюз (ЕС).

 

Лидерите на Европейския съюз приеха изненадващите нови предложения на Анкара, според които Турция ще приема обратно "всички нови незаконни мигранти, преминаващи от Турция към гръцките острови, като разходите се поемат от ЕС". Освен това за всеки сирийски гражданин, който Турция приеме обратно от гръцки острови, друг сирийски гражданин, пристигнал в Турция, ще бъде разселван към държавите от ЕС по утвърдените квоти.

 

Преговорите с Турция обаче ще продължат и на поредна среща на върха следващата седмица, като основните точки по споразумението вече са ясни.

 

Предвижда се премахване на визовите изисквания за турски граждани най-късно до края на юни 2016 г. и ускоряване на изплащането на първоначално отпуснатите три милиарда евро за сирийските бежанци в Турция.

 

Започва и "подготовка за решение" за отваряне на нови глави от преговорите за присъединяване на Турция към ЕС във възможно най-кратък срок. Председателят на Европейския съвет ще придвижи тези предложения и ще уточни подробностите с турската страна преди следващото заседание на Европейския съвет в края на следващата седмица.

 

Анкара иска нова ера в отношенията Турция-ЕС

 

Турският премиер Ахмет Давутоглу заяви след срещата с европейските лидери, че двете страни ще продължат работата по предложенията, но потвърди, че Турция е готова да приема обратно всички нелегални мигранти, пристигнали в ЕС от Турция, независимо от тяхната националност.

 

Давутоглу подчерта, че страната му "не настоява за повече пари" за справяне с мигрантската криза, а по-скоро за "справедливо поделяне на бремето".

 

"С тези нови предложения ние целим да спасим бежанците, да обезкуражим тези, които злоупотребяват и се възползват от тяхното положение и да открием нова ера в отношенията Турция-ЕС", заяви турският премиер Ахмет Давутоглу , цитиран от Ройтерс.

 

По думите му в Турция в момента се намират 2.5 милиона бежанци, а още стотици хиляди чакат от сирийската страна на границата.

 

 

Борисов в Брюксел: Много са недоволните, но няма нищо по-добро

 

"Голяма част от това, което се надявахме да стане, стана - намерихме компромис между европейските държави и Турция. Много са недоволните, нищо по-добро към момента не може да се направи, коментира той пред български журналисти". Така премиерът Бойко Борисов коментира в Брюксел преговорите с Анкара.

 

Мисля, че към момента се изпраща добър сигнал към обществото и лош сигнал към контрабандистите и трафикантите на хора, каза Борисов.

 

Премиерът съобщи, че е поставил изискване и към нас да се отпуснат пари, тъй като полагаме огромни грижи и демонстрираме как се пази шенгенска граница. Още. 

 

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер от своя страна заяви на пресконференцията след срещата, че единственият начин да се стигне в Европа ще бъде чрез легални канали.

 

 

Юнкер съобщи, че ще се наложи на Турция да бъдат отпуснати още 3 милиарда евро за справяне с миграцията след 2018 г. и че на Гърция ще бъдат предоставени 700 милиона евро.

 

Лидерите на ЕС одобриха плана на Европейската комисия да бъде възстановено свободното движение на граждани в шенгенското пространство до края на тази година, каза още Юнке

 

Taка паникьосаната от мигрантската криза Европа продължава да стъпва на пръсти около Турция, за да постигне крайна сделка. Отслабен от финансовата криза и изправен пред възможността Великобритания да излезе от него, ЕС е тласкан към съюз с лидери, които презират ценностите му, коментира "Файненшъл таймс".

 

Докато европейските ръководите отчаяно се опитват да сключат сделка на практика, за да плащат на Турция да пази границите им и да служи като преграда за бежанците, турският президент Ердоган им напомня, че за него вече няма граници. Т. нар. Копенхагенски критерии в правилата на демократичния клуб ЕС са много по-маловажни от правилата на Ердоган в Анкара.

 

Наред с парите Брюксел предлага да поднови преговорите за членство на Турция. Това си струва да се направи, само ако ЕС отстоява своите закони за свободите и правосъдието. Това би било добре за Турция, а може би и за опетнената репутация на Европа.

 

Френският вестник "Фигаро" коментира от своя страна, че Ахмет Давутоглу се връща в Анкара сигурен единствено в трайното разединени на европейците, въпреки спешната нужда от решение за кризата, а въпреки 12-те часа тежки преговори сценарият за провал на следващата среща на 17 март в Брюксел не е изключен.Междувременно стана ясно, че унгарският премиер Виктор Орбан е наложил вето на плана, предвиждащ настаняване на кандидати за убежище директно от Турция в Европа.

 

Меркел: Предложението на Анкара е пробив

 

Канцлерът на Германия Ангела Меркел определи като напредък предложеният от Турция принцип за размяна с ЕС на нелегалните мигранти, пристигащи в Гърция, за сирийски бежанци от Турция.

 

"Предложението, направено от турската страна, е пробив, ако бъде изпълнено", коментира тя пред журналисти след края на срещата.

 

По думите ѝ предложението предполага, че "всички мигранти, пристигнали на гръцките острови с помощта на трафиканти на хора, незаконно, ще бъдат върнати в Турция, а що се отнася до сирийците, то има очаквания тези, които са избрали незаконния път, ще бъдат приети по схемата за разселване на ЕС".

 

ЕС е готов да окаже помощ на Гърция

 

Лидерите от ЕС заявиха още, че "стоят зад" Гърция, която се опитва да се справи с хилядите блокирани мигранти и ще направят всичко възможно да ѝ помогнат да се справи със ситуацията.

 

Лидерите посочват в приетата след срещата си декларация, че е необходима бърза и ефективна мобилизация на всички налични средства и ресурси, както и принос от всяка страна членка, за да се отговори на трудната хуманитарна ситуация в Гърция.

 

Очаква се Гърция да получи помощ от над 700 млн. евро за борба с миграционната криза.

 

В декларацията се посочва още, че ЕС ще продължи да сътрудничи тясно със страните нечленки от Западните Балкани и ще им предложи необходимата подкрепа. Декларацията призовава за незабавни мерки при откриване на нови мигрантски пътища и за активизиране на борбата с трафикантите на мигранти.

 

Документът не определя никакви нови задължения за страните от съюза, що се отнася до преместване или преразпределяне на мигранти, отбелязва Ройтерс.

 

Отпадна предложението за затваряне на балканския маршрут

 

"Балканският маршрут за транзит на мигранти в ЕС вече е закрит". Този кратък текст в проекта за заключителна декларация на срещата на върха на ЕС в Брюксел в крайна сметка отпадна, след възраженията на няколко държави начело с Германия, съобщи Франс прес.

 

Но споровете около тези няколко думи илюстрират парадоксите на ЕС, разкъсван между затварянето на границите си и солидарността с бежанците, спасяващи се от войната, отбелязва агенцията.

 

В проекта за заключителната декларация, съставен след продължителни преговори, се съдържаше следната формулировка: "Потокът от нередовна миграция през Западните Балкани приближава към края си. Този маршрут вече е затворен."

 

"Изобщо не става въпрос да се затваря каквото и да било", заяви по-рано вчера германският канцлер Ангела Меркел при пристигането си за срещата. Германия не искаше да създава впечатление, че подкрепя ограниченията, въведени едностранно, които доведоха до струпване на огромен брой бежанци в Гърция и я изправиха пред хуманитарна криза.

Решението да се подкрепи затваряне на Балканския маршрут би било от полза за шовинистичните и националистически сили в Европа, протестира гръцкият министър на вътрешните работи Панайотис Курублис.

 

Европейската комисия също настоя европейските лидери да преразгледат позициите си относно начина за представяне на обстановката на Балканите. Комисията нееднократно е критикувала спорните ограничителни мерки към мигрантите, взети от отделни страни, припомня АФП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. so what_deactivated_1521205049
    #16
  2. Zlatan
    #15

    Жалко е да се наблюдава как ЕС се превива пред Турция !

  3. so what_deactivated_1521205049
    #14
  4. so what_deactivated_1521205049
    #13
  5. so what_deactivated_1521205049
    #12

    Запитване до администратора: "сиктир" не е ли нецензурна дума?

  6. so what_deactivated_1521205049
    #11

    ДО СДЕЛКА ОЩЕ НЕ Е СТИГНАТО, АМИ ЩЕ СЕ ФИНАЛИЗИРА другата седмица! Но толкова знаете вие от Медията. И защо трябва да използвате думата "сделка"? Тази дума дума има негативна натовареност- Нито пък толкова твърдо е обещанието за присъединяване на Турция към ЕС, нито ще стане толкова бързо. НО ВИЕ ОТ НЮАНСИ ДАЛИ РАЗБИРАТЕ?

  7. Старият куфар
    #10

    Чудя се дали не би билo по-евтино за ЕС да снабдява кюрдите с opъжиe и технологии, вмеcтo да нaливa милиарди в джoбoвeте на тypcкия бaш-aйдyк?

  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  9. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #8
  10. Мони_deactivated_1480055728
    #7

    Борисов предложи и ЕС прие, да има легална миграция през КПП-тата. Балканският маршрут е затворен-Балканският маршрут е отворен. Скоро ще получим бежанци на всички пунктове. И те ще трябва да останат у нас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.