Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разединение сред българските изселници в Турция преди изборите

25 коментара
Корман Исмаилов на среща с кмета на Бурса Реджеп Алтепе на 13 април

Отличителното на тези избори в сравнение с досегашните е, че за пръв път от демократичните промени в България насам две политически формации, които представляват етническите турци в България, ще се борят за гласовете на изселниците в Турция, пише БТА в четвъртък в кореспонденция от Истанбул.

Освен Движението за права и свободи /ДПС/ на Ахмед Доган и Лютви Местан, което вече 23 години представлява турското малцинство в България, в изборите в неделя ще участва и Народна партия" Свобода и достойнство" /НПСД/ на Корман Исмалов и Касим Дал в коалиция с царската партия НДСВ. Противоборството между двете формации със сигурност ще се отрази на гласовете на изселниците, прогнозира кореспондентът на агенцията.

Той прави уговорката, че не е възможно обаче да се посочат цифри или проценти предварително, тъй като в Турция не се правят предварителни проучвания сред тукашния електорат. Изселниците са представяни в структурите на изселническите дружества, федерации и конфедерации. Предизборните коментари или прогнози се правят главно на базата на заявените от водачите на една или друга изселническа организация позиции, затова не са научно издържани.

За разлика от предишните избори, когато гласуваха безрезервно за ДПС, сега изселническите организации се разединиха в подкрепата си за ДПС и за НПСД, се казва по-нататък в кореспонденцията.

За Народната партия "Свобода и достойнство" насрочването на изборите преди редовните е неблагоприятно, тъй като това е новоучредена партия. Но активистите им в последно време засилиха контактите си с Турция, те са много активни и в социалните мрежи. Няколко кметове и депутати от управляващата Партия на справедливостта и развитието /ПСР/ на премиера Реджеп Тайип Ердоган, между които и председателят на групата за приятелство Турция - България във Великото национално събрание на Турция Мустафа Йозтюрк, призоваха изселниците да гласуват за НПСД, макар че, в интерес на истината, от централата на ПСР досега не е заявявана официална позиция в тази насока.

Подобни изказвания обаче предизвикаха силно недоволство - депутат от опозиционната Народнорепубликанска партия внесе парламентарно питане към вътрешния министър Муамер Гюлер защо турското правителство се намесва във вътрешните работи на една суверенна държава, каквато е България.

Музаффер Кутла, която следи отблизо ситуацията в България, коментира пред кореспондента на БТА: "Имам лично  впечатление, че когато формацията на Касим Дал подкрепи българска кандидатура на президентските избори, това не се посрещна положително от избирателите в Турция, т.е. породи съмнение в истинските цели на тази партия. От друга страна близостта с правителството на ГЕРБ, което бе принудено да подаде оставка, също може да подсили негативния имидж. За НПСД от жизнена важност на тези избори е да прескочи четирипроцентовия праг. Обратното ще означава политическа смърт."

На другата страна е ДПС, което 23 години неизменно участва в политическия живот на България и във всички досегашни парламенти, има утвърдени структури и твърд електорат и може да направлява гласовете в определена посока. В Бурса ще има най-много избирателни секции, там силно виляние има организацията Балгьоч, която е включена в Конфедерацията на румелийските балкански изселници, организация с обществен статут и много поделения, които вършат силна пропаганда за ДПС.

Същевременно обаче редица изселнически организации в Измит, Коджаели,Чорлу заявиха подкрепа за НПСД.

"Досега ДПС получаваше безрезервна подкрепа от изселниците. На миналите избори то спечели около 67 хиляди гласа от тях. Но една от най-големите критики към ДПС е, защо когато имаше петима министри в правителството, не реши проблема за обучението на майчин турски език. Този път, вече не разчитайки на безрезервната подкрепа на изселниците и поучени от опита, активистите на ДПС много добре организираха щабовете си в Турция, поставиха на вниманието на тукашните избиратели за решаване изключително важни за тях проблеми. Нашето желание е да не се разединяват гласовете, но изборите са за това, избирателят, всеки според своята съвест, да даде вота си за партиите и личностите, които би искал да определят бъдещето на България", коментира бившият дългогодишен председател на изселническата организация Балканлълар в Истанбул Низаметтин Юмуртаджъ.

"За избирателите в България на първо място идват икономическите проблеми, но за изселниците е важно изучаването на турския език в България, изчистването на остатъците от възродителния процес и наказването на виновните, компенсирането на социалните права на изселниците - проблеми, на които много ясно заложи ДПС в предизборната си агитация. Освен това антитурските действия на партия като Атака в България, опитът за атентат срещу Ахмед Доган консолидират много от нашите изселници, защото се страхуваме да не се повторят събитията от 1989 г. Лично аз очаквам много висока активност на тези избори", казва Ефраим Канбероглу, бивш шампион по свободна борба, който живее в истанбулския квартал Авджълар.

"Разцеплението между Бурса, която подкрепя ДПС, и Анкара, която застана зад НПСД във връзка с вота в България, е критичният въпрос на тези избори. Анкара е "сърдита" на ДПС заради декларацията при приемането на България в ЕС, че мюсюлманското население в България няма проблеми, а също заради пасивното отношение към кризата в мюфтийството, за изучаването на български език и затова дава подкрепа на НПСД. Но Бурса и Анкара мислят различно", писа излизащият в Бурса всекидневник "Олай".

"Изборите в неделя, на които ще гласувам, бих определил като дербито на футболния сезон на Турция между Галатасарай и Фенербахче, защото ние изселниците гласуваме не за отделните кандидати, тъй като не ги познаваме много добре, а за партията, т.е. за отбора, който поддържаме", казва пред БТА Ибрахим Сезгин, преподавател по математика в истанбулска гимназия.

Друга изселническа организация, Дружеството за култура и сътрудничество на българските турци Бултюрк с председател Рафет Улутюрк в Истанбул пък заявиха подкрепа за НДПС - партията на бившия заместник на Доган Гюнер Тахир. Бултюрк е организация на български турци, която обединява главно изселилите се в Турция след 1995 г., но поддържа много силни връзки с турскоговорещите републики. Чрез Бултюрк ГЕРБ се надяваше да пробие в изселническите среди, но оставката на правителството на ГЕРБ се отрази негативно и на имиджа на Дружеството.

На изборите в неделя ще се гласува в 86 избирателни секции в Турция в 27 градове, т.е. като изключим Югоизточен Анадол и Черноморския регион, във всички останали области на Турция ще бъде организирано гласуване. Най-много секции ще има в Бурса - 24, в Истанбул - 15, Измир - девет, Коджаели - осем, Чорлу - шест, Анкара - две. Ще се гласува и в Маниса, Анталия, Бабаески, Ескишехир, Къркларели, Люлебургас, Мерсин, Муратлъ, Сакъзкьой, Сарай, Сердиван, Текирдаг, Улаш, Феризли, Черкезкьой, Ялова.

От Турция бяха подадени около 80 хиляди заявления за гласуване - двойно повече в сравнение с парламентарните избори през 2009 г .След регистрацията в ЦИК останаха около 63 хиляди заявления и на тази база е определен и броят на секциите.

Избирателните секции на тези избори обаче са значително по-малко, отколкото на предишните парламентарни избори, когато броят им в Турция бе 123.

На изборите през 2009 г. в Турция гласуваха 88 хиляди души. Сега се  прогнозира по-висока избирателна активност - между 100 хиляди и 150 хиляди български изселници, които имат и турско гражданство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #25

    хора ето това е демокрация!! щом сме в ЕС престанете тия глупостивече ! който има гражданство може да глусва където си иска дори в Танзания! тези са турци който са изгонени от родните им места а сега тука идват с кинти на почивка и са доволни че живеят там.. това се казва отмъщение. не ми се сърдете но са прави да го правят..

  2. Анонимен
    #24

    Ако ние българите, в България, с българско самосъзнание и национална отговорност гласуваме масово, това няма да има значение. Ако 90% излязат и гласуват, ДПС може и да не влезе в парламента.

  3. Анонимен
    #23

    Нямаше да са българи, ако не са разединени.

  4. Анонимен
    #22

    HYPXAH ПОЛИЦАЙ:Народът изгони ГЕРБ от властта с февруарското въстание от 2013 г. , защото ГЕРБ,Касим Дал и Корман Исмаилов са антинародна и предателска партия.

  5. Анонимен
    #21

    Само БСП и ДПС може да свали буда,друг избор няма.Волен нищо не направи за България.Дори всички джамии да събори,пак няма да ни напълни хладилника,защото ние нямаме нужда от националист които да насажда oмраза между турци българи,мюсюлмани,роми,евреи всичките сме еднакво мизерни.Ако искате буда да падне,гласувайте за БСП и ДПС .

  6. Анонимен
    #20

    всички в българи в чужбина трябва да знаят, че могат да упражняват правото си на глас във всяка секция зад граница и то без да се налага да са подавали предварително заявление. ГЛАСУВАЙТЕ!

  7. Анонимен
    #19

    не знам какъв икономически ресурд има за да се организира такова мащабно гласуване от друга страна, но при всички положения не е само депесарски икономически ресурс

  8. Анонимен
    #18

    Повече гласувайте за ГЕРБ, Народна партия" Свобода и достойнство" /НПСД/ на Корман Исмалов и Касим Дал в коалиция с царската партия НДСВ.

  9. Анонимен
    #17

    С предизборната фукня на човека на Касим Дал – Корман Исмаилов с Ердоган като „екстри” вървяли и обещания пред избирателите, че след изборите личните карти и паспорти щели да бъдат сменени и в тях щяло до пише „етническа принадлежност” и „вероизповедание”.

  10. Анонимен
    #16

    Корман Исмаилов, който е официален лидер на партията на Касим Дал, се рекламира с предизборни листовки, на които е прегърнат с турския премиер Ердоган. Както е известно Ердоган хвали Бойко Борисов и Цветан Цветанов, да се целува с тях и да осъществява шумно пиарно прокламирани от ГЕРБ .…

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.